Jak mieć udany związek

Ciesz się seksem niezależnie od wieku fot. Panthermedia
Poznaj najlepsze rady psychologów, jak stworzyć udany związek. Tobie też się uda!
/ 20.06.2018 14:54
Ciesz się seksem niezależnie od wieku fot. Panthermedia

Niedawno hitem internetu stało się zdjęcie dwojga trzymających się za rękę, starszych ludzi wraz z podpisem „ Gdy zapytano parę staruszków, jak wytrzymali ze sobą 50 lat odpowiedzieli: bo urodziliśmy się w czasach, gdy jak coś się psuło, to się to naprawiało, a nie wyrzucało do kosza”.

Okazuje się, że nawet w dzisiejszych czasach trwałość związku ma ogromne znaczenie, i to nawet dla bardzo młodych ludzi. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Mamy i Taty, aż 75 proc. Polaków nadal tęskni za miłością na całe życie i tyleż samo uważa, że trwały związek jest źródłem prawdziwego szczęścia.

– Mimo, iż wszystko zdaje się świadczyć o tym, że to nie jest czas „małżeństw do grobowej deski” i coraz trudniej w nie wierzyć, to nadal o nich marzymy – mówi Paweł Woliński, prezes fundacji i pomysłodawca kampanii „Miłość. Lepiej na całe życie”. Jednocześnie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, konflikty i różnice zdań są w długotrwałym związku normalne, są wręcz jego częścią, bez której niemożliwy byłby rozwój danej relacji.

Prawdziwą sztuką jest zatem umiejętność rozwiązywania problemów, bez naruszania podstaw związku jakimi są miłość i wzajemny szacunek. W ramkach (na tej i następnych stronach) przedstawiamy historie trzech par, które nauczyły się omijać rafy i wychodzić obronną ręką z konfliktów. Warto też poznać rady psychologa specjalizującego się w terapii małżeństw, prof. Johna Gottmana.

Oto jego pięć nawyków szczęśliwych małżeństw.

  1. Wspólne działania. Codziennie zróbcie coś razem. Może to być pójście po zakupy czy na spacer, posprzątanie kuchni, wspólny posiłek czy obejrzenie filmu. Ważne, byście oboje byli w to zaangażowani.
  2. Rozmowa. Każdego wieczoru opowiedzcie sobie o minionym dniu albo porozmawiajcie o tym, że jest dla was ważne w tym momencie. Warto zadbać o to, byście oboje mieli okazję zarówno się wypowiedzieć, jak i udzielić wsparcia drugiemu. Takie poczucie, że druga osoba mnie rozumie, popiera i jest dla mnie oparciem, buduje prawdziwie bliską relację.
  3. Czułość. Chodzi tu zarówno o to, by seks był okazją do okazania sobie nawzajem miłości ale też o codzienną bliskość fizyczną: pocałunek na dzień dobry, trzymanie się za ręce na spacerze, przytulanie.
  4. Jedna randka tygodniowo. To ideał, ale warto do niego dążyć. Po drodze może być wspólne wyjście raz na dwa – trzy tygodnie albo wyjazd na weekend co miesiąc. Ważne, by regularnie zostawiać dzieci i dom i spędzać czas tylko we dwoje.
  5. Podziw i uznanie. Przynajmniej raz dziennie powiedzcie sobie coś miłego. To pozwoli wam stale pamiętać, dlaczego kiedyś, czasem wiele lat temu, właśnie siebie wybraliście.


Jest też kilka sygnałów ostrzegawczych – gdy dostrzeżecie choć jeden z nich, nie warto chować głowy w piasek i czekać aż kryzys minie, tylko zająć się od razu naprawianiem relacji. Oto najbardziej niepokojące oznaki:

  • Brak bliskości. Jeśli czujesz się osamotniona, zostajesz sama ze swoimi problemami, nie masz przekonania, że ze wszystkim może zwrócić się do tego drugiego.
  • Nierozwiązane konflikty. W dobrym związku kłótnia kończy się porozumieniem albo przynajmniej przytuleniem. Gdy tak nie jest, każde z was zostaje w poczuciu przegranej. To prowadzi do coraz większej niechęci i oddala was od siebie.
  • Negatywne emocje. Jeśli na myśl o towarzyszu życia czujesz złość, irytację, zniecierpliwienie, coraz bardziej denerwują cię jego zwyczaje i nawyki.

Pamiętaj. Nigdy nie jest za późno na ratowanie związku, jeśli oboje naprawdę tego chcecie. Czasem wystarczy już samo uświadomienie sobie, że dzieje się coś niepokojącego i porozmawianie
o tym. Jeśli jednak kryzys jest głębszy, może być potrzebna pomoc psychologa, np. 2 – 3 spotkania z dobrym fachowcem, który pomoże wam się porozumieć. Powodzenia!

Redakcja poleca

REKLAMA