Co niszczy związek - czyli 8 destrukcyjnych zachowań

Pojawiają się stopniowo, prawie niezauważalnie lecz potrafią zniszczyć każdą relację! Zobacz listę zachowań, szkodliwych dla związku.
/ 26.08.2016 17:19

fot. Fotolia

Jesteśmy w stanie znieść wiele dla dobra związku, jednak ciężko jest pogodzić się z zachowaniami partnera, które świadczą o tym, że nie szanuje on naszych uczuć. O ile na początku przymykamy oczy na drobne przewinienia, z czasem możemy mieć już dość, wciąż powtarzających się, nieprzyjemnych sytuacji. Które zachowania mają szczególnie niszczycielską moc?

1. Opowiadanie o swoich byłych

Słuchanie opowieści na temat byłych partnerów do przyjemnych nie należy. Szczególnie, kiedy ukochanej osobie, co chwilę przypomina się sytuacja z eks w roli głównej. Takie zachowanie, nawet jeżeli podyktowane jest jedynie chęcią pochwalenia się swoim miłosnym doświadczeniem z obecnym partnerem, wpływa destrukcyjnie na związek.

2. Pouczanie oraz zwracanie uwagi przy innych

Sytuacja, w której partner traktuje cię jak dziecko, dyktuje, jak masz się zachowywać, w jaki sposób siedzieć, jak jeść, gdzie odłożyć widelec itp. z czasem może stać się nie do zniesienia, zwłaszcza kiedy ma miejsce przy innych osobach. Częste zwracanie uwagi ukochanej osobie, które początkowo odbierane jest jako przejaw troski i opieki, później sprawia przykrość. Powoduje, że partner, tak traktowany, czuje się strofowany i ośmieszany.

3. Krytykowanie i ocenianie

Niezwykle niekorzystnie wpływa na związek ciągłe krytykowanie ukochanej osoby i ocenianie jej. Kiedy łączy was bliska relacja oczekujesz od partnera zrozumienia oraz wsparcia. Chcesz czuć, że cię akceptuje i lubi. Jeżeli zamiast tego nieustannie słyszysz, że  za głośno chodzisz, znowu przybyło ci kilka kilogramów, za dużo wydajesz, za mało zarabiasz, to w rezultacie będziesz mieć dość takiej relacji.

4. Znikanie na kilka dni bez uprzedzenia

Spotykasz się z kimś, jesteście ze sobą blisko, gdy nagle twój partner nie odzywa się przez np. tydzień. Niestety takie sytuacje zdarzają się bardzo często. W dzisiejszych czasach trudno jest uwierzyć, że ktoś przez tydzień nie znalazł ani chwili, żeby wysłać chociaż smsa. Jeżeli takie zachowanie nie było wynikiem nieszczęśliwego przypadku, co więcej - powtarza się, będzie miało destrukcyjny wpływ na związek.

5. Nieustanne robienie wyrzutów, rozliczanie

Szczególnie toksycznym zachowaniem jest nadmierna kontrola i ograniczanie ukochanej osoby. Każdy w związku powinien mieć prawo do nieskrępowanej komunikacji z innymi oraz umawiania się z przyjaciółmi. Wypominanie partnerowi, że wyszedł z domu, spotykał się ze znajomymi, nawet jeżeli jest tylko objawem tęsknoty, z czasem może stać się na tyle uciążliwe, że zniszczy związek.

6. Życie w kulcie rodzica

Zdarza się, że najważniejszy w związku jest... rodzic partnera. Twoje potrzeby schodzą na dalszy plan. Życie zaczyna kręcić się wokół spraw takiego rodzica, a partner nie potrafi wyznaczyć mu granicy. Mama lub tata twojej połówki (albo oboje) zaczynają odgrywać na tyle dominującą rolę w związku, że w rezultacie niszczy to waszą relację.

7. Niedbanie o dobre imię partnera

Kolejne zachowanie, które niezwykle destrukcyjnie wpływa na związek to niewspieranie ukochanej osoby, kiedy jest obrażana czy natarczywie agitowana. Bierne słuchanie takiej dyskusji i obserwowanie tego typu sytuacji z boku świadczy o zaniechaniu jakiejkolwiek próby ratunku partnera z opresji. Tymczasem każdy, kto nie czuje oparcia w związku, zaczyna wątpić w jego sens.

8. Okłamywanie

Unikanie mówienia prawdy partnerowi jest niezwykle niebezpieczne dla wspólnej relacji. Kłamanie, nawet z pozoru niewinne, może spowodować ogromne kłopoty, gdyż godzi w podstawę związku – wzajemne zaufanie.

Zobacz także:

7 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o partnerze
Kryzys w związku - po ilu latach?
Kryzys w związku po narodzinach dziecka – czy można go pokonać?