Zasłyszane na biurowym korytarzu: zwolnienia nadciągają. A może jednak tylko się przesłyszałeś? Oto kilka oznak, które mogą świadczyć o tym, że niebawem zostaniesz zwolniony.
fot. Fotolia
1. Zakres Twoich obowiązków został ograniczony
Jeżeli dotychczas codzienna liczba obowiązków, praktycznie uniemożliwiała Ci wykorzystanie pory na lunch, a teraz musisz prosić o jakąkolwiek pracę, oznacza to, że Twoje obowiązki zostały przekazane innej osobie. Prawdopodobnie Twój szef w ten sposób przygotowuje się na ewentualny brak Twojej osoby w zespole.
2. Szef Cię unika
Jednym z najbardziej zauważalnych i najlepiej świadczących o nadchodzącym wypowiedzeniu znaków jest moment, kiedy dostrzegasz, że szef Cię unika. Sytuacja ta dotyczy nie tylko realnego spotkania face-to-face, ale także obszarów zawodowej komunikacji, na przykład otrzymujesz zdecydowanie mniej e-maili czy telefonów związanych z bieżącymi projektami – zarówno od swojego szefa, jak i współpracowników.
3. Otrzymałeś naganę od szefa
To powinien być moment ostrzegawczy dla Ciebie i oznaka, że rzeczywiście robisz coś źle. Postaraj się wyciągnąć wnioski z tej sytuacji, aby była to Twoja pierwsza i ostatnia nagana. Kolejna może oznaczać tyle, że nie jesteś w stanie zmienić pewnych nawyków i być może przełożony poważnie rozważa Twoje zwolnienie.
4. Automatyzacja nadchodzi
Jeśli część Twojej pracy może być wykonywana przez maszynę, to prawdopodobnie tak się stanie. Jeśli zawczasu zauważysz nadchodzącą automatyzację miejsc pracy takich jak Twoje, nie będziesz aż tak zaskoczony zmianami dotyczącymi Twojego stanowiska i łatwej Ci będzie zawczasu opracować plan działania.
5. Koniec z profesjonalnym rozwojem
Jeśli nie jesteś już zapraszany na spotkania branżowe, szkolenia czy konferencje, bądź ostrożny. Jeżeli przełożony nie widzi sensu w inwestowaniu w Twój rozwój zawodowy i generalnie pracowników, może to oznaczać problemy firmy, a co za tym idzie – Twoje problemy. Eksperci w takiej sytuacji radzą taktownie spytać szefa o to, co się dzieje w firmie i z czego wynikają takie zmiany.
6. Twoja firma została kupiona lub włączana w struktury innej spółki
Jeśli Twoja firma została kupiona bądź stałą się częścią innej, większej organizacji, masz powody, by się obawiać. Zazwyczaj różnego rodzaju fuzje i przejęcia wiążą się z redukcją zatrudnienia. Jeśli w tej większej firmie jest już stanowisko analogiczne do Twojego, możesz stracić pracę.
7. Zostałeś poproszony o stworzenie opisu stanowiska pracy. Twojego stanowiska
Problemy finansowe w firmach powodują, że pracodawcy muszą liczyć się z koniecznością zwolnień czy zastępowania pracowników innymi, którzy wykonają taką samą pracę za niższą stawkę. Dlatego też na bieżąco chcą wiedzieć o tym, jak dokładnie wygląda zakres obowiązków na danym stanowisku. Nie zawsze oznacza to zwolnienie, ale warto być czujnym – ostrzega Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.
Jeśli dojdzie do najgorszego i zostaniesz zwolniony, zachowaj spokój. Często to nie koniec, a początek nowego etapu. Ważne, żebyś potraktował poszukiwanie pracy jako proces, do którego możesz dobrze się przygotować.
Na podstawie materiałów prasowych Monsterpolska.pl