10 mitów na temat miłości

Któż z nas nie słyszał powiedzeń: „miłość jest ślepa”, „stara miłość nie rdzewieje”, „przeciwieństwa się przyciągają”? Większość z nich to stereotypy, które mimo że nigdy się nie sprawdzają, powtarzane są z pokolenia na pokolenie. Zobaczcie 10 największych mitów dotyczących miłości, które należałoby obalić!

Któż z nas nie słyszał powiedzeń: „miłość jest ślepa”, „stara miłość nie rdzewieje”, „przeciwieństwa się przyciągają”? Większość z nich to stereotypy, które mimo że nigdy się nie sprawdzają, powtarzane są z pokolenia na pokolenie. Zobaczcie 10 największych mitów dotyczących miłości, które należałoby obalić!

10 mitów na temat miłości

Fot. Depositphotos

1) Prawdziwie kocha się tylko raz

Naukowcy udowodnili, że kocha się wiele razy i nie jest powiedziane, że najmocniej kocha się za pierwszym razem. Prawdą jest natomiast, że pamięcią wraca się do pierwszej miłości („stara miłość nie rdzewieje”). Zdarza się, że latami wraca jej wspomnienie i trudno o niej zapomnieć. Oznacza to jedno - od tamtej pory, na naszej drodze nie pojawił się nikt odpowiedni, którego uczucie przyćmiłoby to poprzednie. Wystarczy jednak trafić na osobę, która rozkocha nas w sobie jeszcze mocniej i okazuje się, że tamta wielka miłość wcale nie była taka doskonała.

2) Ludzie są dla siebie stworzeni

Nie ma „par stworzonych dla siebie”. Każdy człowiek ma wolną wolę i żadna odgórna siła nie może „nakazać mu” związanie się z kimś wybranym. W miłości nie można oczekiwać cudów. Każdy związek wymaga pracy, ustępstw, rozmów, dbania o partnera. Jeśli tego zabraknie, nawet dwie "przeznaczone sobie połówki jabłka” wkrótce się rozpadną.

3) Przeciwieństwa się przyciągają

Odmienność partnera może dla nas być atrakcyjna na początku znajomości. Później się to nie sprawdza. Badania pokazują, że najtrwalsze związki tworzą osoby, które są dla siebie w pewien sposób przewidywalne oraz pochodzą z podobnego środowiska, mają to samo wyznanie i światopogląd. Przeciwieństwa rodzą natomiast konflikty, które często są nie do pogodzenia.

4) Miłość wszystko wybaczy

Umiejętność wybaczania jest w związku niezbędna. Związki, w których partnerzy potrafią sobie wybaczać uchodzą za szczęśliwsze. Na krótką metę miłość może wybaczyć wszystko, ale na dłuższą nie zawsze. Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest (…) ale do czasu. Im lista przewinień jest większa, tym trudniej przychodzi wybaczenie.

5) Można wychować sobie partnera

Niektórzy wierzą, że uda im się zmienić zachowanie partnera. Taką skłonność mają głównie kobiety, które przymykają oko na niektóre cechy charakteru mężczyzn, licząc, że w małżeństwie jakoś sobie ich wychowają. Myślą: „sprawię, że zacznie sprzątać”, „nie będzie grał tyle na konsoli”, „przestanie pić”. Rzeczywistość okazuje się jednak często brutalna, bowiem nie zawsze da się zmienić wartości i przyzwyczajenia wyniesione z domu rodzinnego.

6) Kłótnie niszą związek

Jeśli ktoś mówi, że „ludzie, którzy się naprawdę kochają, to się nie kłócą” - zwyczajnie kłamie. Są osoby o bardzo spokojnym temperamencie, które nie krzyczą i nie wszczynają awantur, jednak to nie znaczy, że zawsze zgadzają się ze swoim partnerem i nigdy się z nim nie spierają. Jedni spokojnie dyskutują, inni muszą się wykrzyczeć, to kwestia temperamentu i kultury. Zdrowa kłótnia nie rani człowieka, ona oczyszcza atmosferę. Lepiej szczerze i głośno powiedzieć o tym, co nas boli i co nam przeszkadza, niż zamieść żale pod dywan, a potem wybuchnąć ze zdwojoną siłą, wylewając z siebie wszystkie nagromadzone frustracje. Konfliktów nie należy unikać - trzeba je rozwiązywać.

7) Nie ma miłości bez zazdrości

Zazdrość jest wskaźnikiem wątpliwości i reakcją na zagrożenie związku. Kiedy partnerzy są dla siebie atrakcyjni, czują się przy sobie pewnie, a ich zaufanie nie zostało wcześniej nadszarpnięte, nie mają powodu czuć się zagrożeni. Nieuzasadniona zazdrość jest w stanie zniszczyć nawet największą miłość, ponieważ nikt nie zniesie ciągłej kontroli i podejrzeń.

8) Dziecko cementuje związek

Wiele par wierzy, że pojawienie się dziecka, zmieni ich relacje i umocni miłość. Jednak dziecko powinno być owocem miłości, a nie lekarstwem na zło. Jeśli między partnerami nie ma zażyłości, szacunku, czułości, to dziecko nie uzupełni tych braków i nie rozwiąże ich problemów.

9) Partner ma czytać z myśli i z oczu

Osoby, które są ze sobą wiele lat, potrafią przewidzieć zachowania partnera, bo dobrze znają jego język niewerbalny, wiedzą co oznaczają konkretne spojrzenia, gestykulacja i miny. Jednak nie każdy może celnie odgadnąć myśli i pragnienia ukochanej osoby. Mistrzyniami aluzji, owijania w bawełnę i robienia podchodów są kobiety. Nie chcą mówić wprost o swoich oczekiwaniach, licząc na to, że partner się ich domyśli. Niestety to się prawie nie zdarza.

10) Związek bez seksu jest możliwy

W związku najważniejsza jest bliskość. Jeśli jej brakuje, partnerzy oddalają się od siebie. Jeżeli jedna strona powstrzymuje się od seksu wyłącznie ze względu na religię, należy wziąć ślub, by nie musiała łamać zasad, w których została wychowana. Jeśli natomiast partner rezygnuje ze współżycia, bo nie czerpie z niego satysfakcji, dla dobra tej drugiej osoby powinien podjąć się terapii u seksuologa.

Dopisalibyście coś jeszcze do tej listy mitów?

Redakcja poleca

REKLAMA