Co zrobić, żeby nie zdradzał?

Co robić, żeby nie zdradzał? Czy jest sposób na to, by mąż lub życiowy partner był nam wierny? Jak zatrzymać mężczyznę przy sobie?
/ 22.03.2014 09:35

Co robić, żeby nie zdradzał? Czy jest sposób na to, by mąż lub życiowy partner był nam wierny? Jak zatrzymać mężczyznę przy sobie? Czy wierni mężczyźni pojawiają się tylko w ckliwych komediach romantycznych?

Co zrobić, żeby nie zdradzał?

fot. Fotolia

„Mój mąż mnie zdradza, znalazł sobie inną. Tak, wiem to na pewno. Coraz mniej, a właściwie wcale nie okazuje mi uczucia, stał się arogancki, opryskliwy”... Ileż takich postów znajdziemy u nas na forum... Dziesiątki, jeśli nie setki. A w każdym prośba o radę: co zrobić, żeby męża zatrzymać przy sobie, żeby nie zdradzał?

Pierwszy krok to uświadomić sobie, jakie mogą być powody jego zdrady i próbować im przeciwdziałać już zwczasu, a nie wówczas, kiedy jest już stanowczo za późno.

Dlaczego mężczyzna zdradza?

Dane są zatrważające. Z badań wynika, że aż 60 proc. mężów przed osiągnięciem czterdziestki dopuszcza się zdrady. Potem, po przekroczeniu tego wieku, zdradzających jest... jeszcze więcej. Naukowcy twierdzą, że wynika to m.in. z chęci sprawdzenia się mężczyzny z partnerką dużo młodszą i bardzo atrakcyjną. A ponadto mężczyźni są specyficznie uwarunkowani, co niejako ułatwia im niewierność małżeńską. Skłonność do zachowań agresywnych, do walki, konkurencji, pokonywanie przeszkód i chęć wygrywania to częste czynniki mające wpływ na niewierność. Także zdolność do logicznego myślenia, co ułatwia mężczyźnie manipulowanie ludźmi i tworzenie sprzyjających sytuacji.

6 najczęstszych przyczyn zdrady

Niektórzy badacze twierdzą wręcz, że mężczyźni nie są zdolni wytrwać w związku monogamicznym i jest to uwarunkowane biologicznie i związane z dążeniem do zapewnienia przetrwania gatunkowi ludzkiemu. Jednak w wielu przypadkach powtarzają się te same przyczyny, które Aneta Radziejowska, zajmująca się problemem zdrad, usystematyzowała w następujący sposób:

  • zemsta za prawdziwą lub domniemaną niewierność żony;
  • długotrwałe poczucie odrzucenia, brak uczestniczenia w życiu rodziny, która świetnie sobie radzi bez męskiego przywódcy:
  • nie zaspokojone w małżeństwie potrzeby uczuciowe, seksualne lub duchowe;
  • chwilowa potrzeba ucieczki od konfliktów lub problemu, którego nie potrafi się rozwiązać w inny sposób;
  • pragnienie potwierdzenia swej atrakcyjności lub sprawności seksualnej;
  • niezależność – zawodowa i finansowa – żony.

Dzieciństwo mężczyzny a późniejsze zdrady

Większe problemy z dochowaniem wierności mają podobno także mężczyźni wychowani w rodzinach, w których brakowało miłości, prawdziwej więzi między rodzicami. Chłopiec wzrastający w takiej rodzinie, tworzy potem własne małżeństwo – bez uczuć. Dlatego tak ważne jest poznanie rodziny przyszłego małżonka, a także wiedza o tym, jak był wychowywany. Nie jest to regułą, jednak ma olbrzymi wpływ na kształtowanie się osobowości i wyuczenie pewnych zachowań.

Zachowanie kobiety powoduje zdradę mężczyzny?

Okazuje się także, że o wiele częściej motywuje mężczyznę do zdrady zachowanie własnej małżonki czy partnerki życiowej.

Tak więc kobiety nie są również bez winy, zwłaszcza gdy:

  • nie wykazują zainteresowania dla pracy i innych ważnych zajęć męża,
  • skupiają swoją czułość wyłącznie na dzieciach,
  • przestają dbać o siebie,
  • traktują męża wyłącznie jako osobnika zaspokajającego dobra materialne rodziny.

Tak to wygląda tylko w teorii. Z kimś jednak ci mężczyźni zdradzają swoje partnerki, prawda? Ze statystyk wynika, że ok. 50 proc. mężatek też dopuszcza się zdrady. Są to najczęściej młode mężatki, przed ukończeniem 40. roku życia.

Tekst: Janusz Świąder