Wywiad z Ewą Żeromską - seksuologiem, pedagogiem, terapeutą rodzinnym

Niedawno w księgarniach pojawiła się pani nowa książka „Kłótliwy poradnik partnerski”. Pisze pani, że nie ma ludzi, którzy się nie kłócą. Związek bez kłótni smakuje jak ryba bez soli czy wódka bez popitki. Jeśli, ktoś twierdzi, że się nie kłóci, to albo kłamie albo w jego związku brakuje emocji.
 1. Niedawno w księgarniach pojawiła się pani nowa książka „Kłótliwy poradnik partnerski”. Pisze pani, że nie ma ludzi, którzy się nie kłócą. Związek bez kłótni smakuje jak ryba bez soli czy wódka bez popitki. Jeśli, ktoś twierdzi, że się nie kłóci, to albo kłamie albo w jego związku brakuje emocji.

 2. Wywiad z Ewą Żeromską - seksuologiem, pedagogiem, terapeutą rodzinnym

 3. Czy zatem może pani dokończyć zdania:
 4.                                                            

 5. Czasem warto pokłócić się, bo… lepiej wyrzucić z siebie emocje niż je tłamsić. Tłamszone emocje i tak kiedyś się uwolnią, tylko wtedy będą ostrzejsze i trudniejsze do opanowania.

 6. Nie warto się kłócić, kiedy… nie jest się gotowym do szczerego, otwartego wyłożenia problemu. Wtedy daje się jedynie upust złości, a istota rzeczy jest ukryta.

 7. Młodzi kłócą się o… przywództwo w związku. Po ślubie wchodzą w nowe role, na temat których mają swoje wyobrażenia, wzorce, często odmienne. To musi się utrzeć i troszkę to trwa.

 8. Małżeństwa z dużym stażem kłócą się o… trudno powiedzieć, bo mogą o wszystko, albo o nic, bo tak dobrze się znają, że wiedzą jak skutecznie omijać miny. Wiele zależy od tego, czy mimo upływu lat, ciągle się lubią i szanują, czy też mają siebie serdecznie dość, ale rozejście się, z wielu względów, nie wchodzi w grę.

 9. Kobiety kłócą się jak… nie umiem krótko skończyć tego zdania. Nie ma jednego wzorca, bo nie ma wzorca kobiety. Wszystko zależy od okoliczności, sprawy, kondycji psychofizycznej, życiowego momentu i stu innych okoliczności.

 10. Mężczyźni w kłótni przypominają… właściwie mogłabym powiedzieć – patrz wyżej. Jedni ryczą jak lew, inni chowają głowę w piasek, jak strusie. Jedni atakują, inni poddają się…, różnie.

 11. Kobiety w mężczyznach nie lubią... braku zdecydowania, bezradności, skąpstwa, a także wtrącania się do obszarów typowo kobiecych.

 12. Mężczyzn w kobietach denerwuje… gadulstwo, skłonność do histerii i łez, ucieczka od konkretów.

 13. Największą zbrodnią związku jest… zanik miłości. Do tego nie można się zmusić.

 14. Największym wrogiem związku jest… brak pieniędzy i ingerencja osób trzecich (teściowa, kochanka, wspólnik…).

 15. Dobra teściowa to… osoba życzliwa, mądra, serdeczna, która jest blisko, ale nie za blisko.

 16. Kobiety wolą „trudnych facetów”, bo… wierzą w siłę swojej miłości, która zniesie i zmieni wszystko. Taka miłość, to wyzwanie, wręcz misja.

 17. Mężczyźni boją się silnych kobiet, bo… nie zadają sobie trudu, żeby je poznać. Być może okazałoby się, że muszą się podciągnąć, a nie każdemu się chce coś ze sobą zrobić.

 18. Pieniądze szczęścia nie dają, ale… bez nich żyć się nie da. Kłopoty finansowe to częsty powód nieporozumień, a nawet rozstań.

 19. Seks w związku jest….. po prostu ważny, a na dodatek powinien być przyjemny dla obojga.

 20. Komputer w związku… sam komputer niczemu nie jest winien, ale może się zdarzyć, że będzie używany przez jedną ze stron w taki sposób, że ta druga strona przestanie być potrzebna do czegokolwiek.

 21. Kłótnie „o nic” są… na porządku dziennym. Odzwierciedlają nasz nastrój, kondycję, humor, ot codzienność.

 22. Godzenie się powinno… zamknąć sprawę.

 23.  

 24. Wywiad z Ewą Żeromską - seksuologiem, pedagogiem, terapeutą rodzinnym 

  Ewa Żeromska - seksuolog, pedagog, doradca rodzinny. Znana między innymi z występów w "Rozmowach w toku", czy współpracy z "Polskim Radiem" i "Poradnikiem Domowym". Autorka publikacji dotyczących życia intymnego oraz współautorka książek "Kobietą być..." i "Mężczyzną być".

 25. "Kłótliwy poradnik partnerski", Ewa Żeromska, wyd. Samo Sedno, Warszawa 2012.

 26.  

 27. Czytaj też: Recenzja książki Ewy Żeromskiej - "Kłótliwy poradnik partnerski"