Skarb kobiety - cz. II

Wszystkie układy i narządy człowieka , kobiety i mężczyzny, zbudowane są właściwie tak samo. Wyjątkiem jest układ rozrodczy. Wiąże się to z różnicami funkcji biologicznych. Inne funkcje spełnia kobieta, inne – mężczyzna.
/ 22.09.2009 07:44
Wszystkie układy i narządy człowieka, kobiety i mężczyzny, zbudowane są właściwie tak samo. Wyjątkiem jest układ rozrodczy - ta różnica wiąże się z odmiennymi funkcjami biologicznymi tej strefy. Inne funkcje spełnia kobieta, inne – mężczyzna.

Dziś kilka informacji o pozostałych „skarbach” kobiety. Do wewnętrznych części układu rozrodczego kobiety zalicza się:

Pochwa
Stanowi rozciągliwy przewód w kształcie rury, który zaczyna się od błony dziewiczej a kończy się od strony jamy brzusznej. Długość pochwy wynosi 8-12 cm. Ściany jej przylegają do siebie tworząc fałdy. Co ciekawe – fałdy te po porodzie wygładzają się, a u niektórych starszych kobiet nawet zanikają całkowicie. Ściany pochwy pokrywa nabłonek tzw. błona śluzowa. Zawsze w pochwie znajduje się wydzielina śluzowa. Jej ilość i wygląd jest zmienna w zależności od okresu cyklu miesiączkowego. Wydzieliny nie należy usuwać np. irygacjami, ponieważ ma ona właściwości bakteriobójcze. Wzmożona, obfita wydzielina z pochwy to upławy. Towarzyszą one różnym chorobom kobiecym.



Macica
Swoim kształtem przypomina gruszkę. Jej długość to 7–8 cm, a szerokość 4-6 cm. Macica dzieli się na dwie części tzn. trzon i szyjkę. W normalnych warunkach macica jest dość ruchoma, zgięta i pochylona ku przodowi. Czasem występuje zmiana położenia macicy, np. zgięcie macicy ku tyłowi, tzw. tyłozgięcie, tyłopochylenie. Są to nieprawidłowe położenia macicy.

Jajowody
Dwa cienkie przewody o długości około 9-15 cm. Mają one połączenie z macicą. To właśnie w jajowodzie dochodzi do spotkania komórki rozrodczej żeńskiej z komórką rozrodczą męską – tzn. plemnik zapładnia komórkę jajową. Skurcze jajowodu powodują przesuwanie zapłodnionego jaja do macicy.

Jajniki
Są to dwa białawe, owalne, spłaszczone, twardawe, kształtu migdała. Wielkość jajników zmienia się w zależności od wieku kobiety np. u kobiety dojrzałej ma wielkość małej śliwki, a po okresie przekwitania jajnik jest coraz mniejszy. Jajniki pełnią dwie bardzo ważne funkcje:
  • funkcja jajeczkowania – wytwarzanie komórek jajowych, gotowych do zapłodnienia,
  • funkcja wydzielnicza - wytwarzanie i wydzielanie do krwi substancji, zwanych hormonami.

Celina Fręczko, położna

Redakcja poleca

REKLAMA