Seksualne fantazje

Czy fantazje seksualne to przydatny sposób na urozmaicenie związku czy ostatnia deska ratunku dla osób samotnych i zdesperowanych?
/ 18.03.2008 06:24

Czy fantazje seksualne to przydatny sposób na urozmaicenie związku czy ostatnia deska ratunku dla osób samotnych i zdesperowanych?

Czym są fantazje seksualne?
Fantazje to śnienie na jawie, wizje wykształcone w wyobraźni, marzenia senne. Każdy człowiek w jakimś stopniu fantazjuje, marząc "co by było gdyby.....".
Fantazja jest fundamentalną cząstką ludzkiej natury. Traktujemy bujną wyobraźnię u bawiących się dzieci jako pozytywną formę rozwoju intelektualnego, jako okaz zdrowia dziecka, ale jednocześnie wyobraźnia jest czymś czego dorosłym wypada się pozbyć. Nawet jeżeli udaje nam się zdusić fantazje w czasie dnia i tak wracają one w nocnych snach.

Zrozumieć fantazje
Jest bardzo szeroka gama fantazji seksualnych w zależności od osobowości, tak jak to bywa ze wszystkimi innymi cechami, ale wielu ludzi wstydzi się do nich przyznawać. Czuje się ze swoimi fantazjami źle, uważając się za kogoś "dziwnego" skoro pochłaniają go takie myśli, które przez innych mogłyby być wyśmiane i niezaakceptowane. Niektórzy twierdzą, że fantazje są odwzorowaniem naszych podświadomych pragnień. Na przykład osoba, która lubi fantazjować, że jest ofiara przemocy seksualnej, w rzeczywistości nie chce się wiązać w stałe związki. Tymczasem bardzo wiele kobiet miewa tego typu fantazje a są w związkach małżeńskich od wielu lat. Wyobraźnia jest to po prostu odskocznia, gdzie możemy robić rzeczy, których nigdy nie zrobilibyśmy w realnym życiu np. sex w miejscu publicznym lub z osobą z pierwszych stron gazet. Prawdopodobnie dlatego fantazje są tak podniecające, że są właśnie nieosiągalne - przekorna natura człowieka powoduje, że najbardziej smakuje mu "owoc zakazany". Fantazje dają też możliwość "skosztowania tego owocu" bez konsekwencji, które mogłyby nas spotkać w rzeczywistości.

Co z fantazjowaniem o innych?

Wiele osób postrzega fantazjowanie o innych ludziach, niż ich partner, jako akt zdrady uważając, że wywołane pożądanie jest formą niewierności. W rzeczywistości bardzo rzadko fantazje te maja tego typu charakter. Jeżeli oczywiście partner ciągle fantazjuje o jednej "sąsiadce" to jest to niezdrowe i przestaje mieć charakter fantazji, ponieważ może się w każdej chwili to przerodzić w rzeczywisty romans. Badania jednak jasno pokazują, że znakomita większość fantazjujących w sferze seksualnej, żyje w stałych, szczęśliwych i wiernych związkach. W tym kontekście należy mówić więc raczej o wycieczkach umysłu do miejsc, do których ciało nigdy nie będzie mogło pójść.

Jakie korzyści dają fantazje?
Seks generalnie rozpoczyna się w mózgu. Bujna wyobraźnia może powodować, że człowiek jest bardzo podniecony bez jakiegokolwiek kontaktu fizycznego. Wiele osób wykorzystuje aktywne fantazje jako "coś nowego" w długich, stałych związkach, szczególnie jeżeli poziom seksualnego pożądania obu partnerów jest znacząco różny. Podobnie jeżeli osoby czują się zawstydzone wprowadzaniem do sypialni różnego rodzaju "nowinek" fantazja może być stosowana jako swego rodzaju "scena próbna" i daje możliwość oswojenia się z myślą o rzeczywistych np. "przebierankach w policjanta". W seksuologii fantazje wykorzystuje się jako terapię dla osób mających negatywne odczucia dotyczące seksu i przestawić myśli na pozytywne tory.

Nauczyć się fantazjować
Jeżeli nie jest ci łatwo fantazjować, możesz się tego nauczyć. Pomocne mogą być erotyczne książki, dzieła sztuki czy gazety, które można dopasować do własnego gustu. Wypożyczalnia filmów dla dorosłych to też świetne źródło inspiracji. Sprawdź co działa na Ciebie podniecająco, następnie w spokojnej atmosferze relaksu pozwól swojemu umysłowi zbudować obrazy, które są dla Ciebie pobudzające.

Najpopularniejsze fantazje mężczyzn:

 • sex z więcej niż jedną partnerką
 • sex oralny
 • dominacja
 • zniewolenie
 • oglądanie innych kochających się
 • bycie podglądanym w czasie stosunku
 • nowe oryginalne pozycje seksualne
 • sex analny


Najpopularniejsze fantazje kobiet:

 • sex z obcą osobą (często sławną)
 • sex w miejscu romantycznym, egzotycznym
 • robienie czegoś zakazanego
 • bycie ofiarą gwałtu
 • bycie uznawaną za niedostępną
 • sex z kobietą
 • sex z więcej niż jednym partnerem
 • sex analny

Rozważnie z wyjawianiem fantazji
Niektóre pary uważają, że dzielenie się z partnerem swoimi fantazjami zwiększa ich wzajemne zaufanie, inne natomiast wręcz przeciwnie. Fantazje są sprawą bardzo osobistą. Istnieje ryzyko związane z wyjawianiem fantazji, szczególnie osobom, na którym bardzo nam zależy. Bo jak sobie poradzić w sytuacji gdy partner nie zaakceptuje naszych fantazji? Dzielenie się fantazjami może być dla związku niebezpieczne. Najlepiej najpierw porozmawiać z partnerem w formie jak najbardziej ogólnej i starać sie wyczuć jego zapatrywanie na fantazjowanie.