Jak kochają się Polacy? Poniżej przedstawiamy szczegółowe dane z Polski, które pokazują, jakimi kochankami są Polacy, jaki jest nasz seksualny temperament i jak lubimy „TO” robić.
Zadowolenie z seksu
74% Polaków jest zadowolonych ze swojego życia seksualnego! W porównaniu z wynikami poprzedniego badania marki Durex, które przeprowadzone zostało 4 lata temu – wynik znacznie się poprawił. Wówczas zadowolenie z seksu deklarowała nieco ponad połowa Polaków, a dokładnie 54%. Połowa z nas jest zdania, że uprawia seks tak często, jak tego chce. 65% mężczyzn i 61% kobiet twierdzi, że odbywa grę wstępną tak często, jak tego chce oraz że trwa ona odpowiednio długo. Zadowolonych z długości stosunku, jest aż 60% Polaków. Niezadowolonych jest natomiast 20%. ¾ badanych jest przekonane, że ich partner przeżywa orgazm podczas seksu. Natomiast 14% mężczyzn i 7% kobiet twierdzi, że jest na odwrót. Problemy z orgazmem deklaruje 21% kobiet i 11% mężczyzn. 72 % badanych obu płci twierdzi, że partner zaspokaja ich potrzeby seksualne, natomiast 12 % badanych wyraża pogląd przeciwny. Nieco ponad połowa badanych osób (51%) twierdzi, że partner lubi ich zaskakiwać w łóżku. Twierdzi tak, aż 54% kobiet i 48% mężczyzn. Większość badanych (69%) pozytywnie ocenia związek z obecnym partnerem. Negatywną ocenę wyraziło 20% badanych, z nieco większą przewagą kobiet (kobiety 22%, mężczyźni 18%).
Jak Polacy postrzegają seks?
Większość badanych postrzega seks w rozumieniu klasycznym. Dla zdecydowanej większości Polaków seks, to po prostu stosunek waginalny. Około połowa respondentów za seks uznaje również seks oralny, przy czym częściej jest to zdanie większej liczby mężczyzn (56%) niż kobiet (40%). W tematyce masturbacji Polacy są dosyć otwartym narodem – akceptuje ją około 60% badanych, a nie akceptuje tylko 20%. Prawie połowa (46%) badanych kobiet przyznaje się, że osiąga orgazm w drodze masturbacji równie często, jak w czasie seksu z partnerem. Kobiety znają swoje potrzeby seksualne i nie unikają masturbacji, gdy chcą wzbogacić swoje życie seksualne lub w sytuacji, kiedy nie mogą osiągnąć orgazmu w czasie stosunku. Niższą popularność masturbacji u mężczyzn można wytłumaczyć tym, że mężczyźni znacznie częściej osiągają orgazm podczas uprawiania seksu partnerskiego – mówi seksuolog Radosław Jerzy Utnik.
Mężczyźni znacznie częściej od kobiet wyrażają pogląd, że można cieszyć się z seksu z osobą, z którą się nie mieszka – uważa tak 47% mężczyzn i 30% kobiet. Większość badanych stwierdza, że ich życie seksualne poprawia się wraz z wiekiem. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, uważa tak 57% z nich. Badane kobiety i badani mężczyźni są raczej zgodni, co do tego, że w długoletnim związku istnieją sposoby na utrzymanie pociągu seksualnego. To opinia aż 70% zapytanych osób. Pogląd przeciwny wyraża natomiast 14% mężczyzn i 8% kobiet.
Respondenci zostali również zapytani o obecność seksu w mediach. 43% odpowiedziało, że jest go za dużo. Częściej jest to zdanie kobiet – 48%, niż mężczyzn – 27%. Dla zdecydowanej większości badanych (79%) seks stanowi ważną strefę życia. Dotyczy to w podobnym stopniu mężczyzn (80%), jak i kobiet (76%). Dla 55% osób ważne jest również poczucie komfortu podczas stosunku, natomiast większość badanych (61%) uważa, że seks jest zabawą. Około 2/3 badanych – zarówno mężczyzn, jak i kobiet jest zadowolonych ze swojej kondycji seksualnej.
Antykoncepcja
Wciąż najbardziej popularnym środkiem antykoncepcyjnym jest prezerwatywa, stosuje ją aż 49% badanych – mówi seksuolog Radosław Utnik. Mimo, że stosunek przerywany nie stanowi zabezpieczenia przed ciążą, aż 28% respondentów uznaje go jako metodę antykoncepcji. Z metod naturalnych korzysta około 22% respondentów, ze środków doustnych około 19%. Inne metody antykoncepcji są zdecydowanie mniej popularne. Około jedna piąta badanych (21%) nie stosuje obecnie żadnej formy antykoncepcji – dodaje seksuolog.
Kreatywność w łóżku
W celu wzbogacenia życia seksualnego kobiety częściej wybierają sposoby oparte na porozumieniu: rozmowę z partnerem. Mężczyźni częściej szukają informacji w internecie i w filmach. Polacy rzadko korzystają z pomocy lekarza czy psychologa – częściej liczymy na działanie produktów farmakologicznych stosowanych na własną rękę.
A jakie czynności najczęściej podejmują Polacy w celu poprawy życia seksualnego?
- dyskusja z partnerem (kobiety 44%, mężczyźni 38%)
- szukanie informacji w internecie (kobiety 26%, mężczyźni 39%)
- szukanie informacji w prasie (kobiety 28%, mężczyźni 21%)
- książki/video (mężczyźni 25%, kobiety 21%) – w większym stopniu dotyczy to filmów niż książek
- stosowanie lubrykantów (22%), gadżetów erotycznych (18%) – kobiety 19%, mężczyźni 16%
Wierność seksualna
Kwestia wierności seksualnej nie przedstawia się w Polsce najlepiej. 65% badanych mężczyzn i 74% badanych kobiet deklaruje wierność seksualną. Z pewnością jest to obszar do poprawy – mówi Radosław Jerzy Utnik. Do regularnego współżycia z kochankiem lub kochanką przyznaje się nieco więcej kobiet (11%) niż mężczyzn (8%). Do posiadania okazyjnych kochanków z kolei odwrotnie – 14% mężczyzn i 2 % kobiet. Około 5 % badanych deklaruje, że nie współżyje wcale, a 4% mężczyzn i 1% kobiet przyznaje się do płacenia za seks.
Jak często i jak długo TO robimy?
14% badanych deklaruje, że uprawia seks co najmniej 5 razy w tygodniu, 25% przyznaje, że współżyje 3-4 razy w tygodniu, 20% raz w tygodniu, a 21% rzadziej niż raz w tygodniu. Dosyć zróżnicowany jest również czas, który Polacy poświęcają na seks. 36 % badanych deklaruje, że na grę wstępną poświęca nie więcej niż 10 minut; 20% - od 11 do 15 minut, 18 % - od 16 do 20 minut, a 24% deklaruje dłuższy czas.
A jak wygląda w Polsce długość stosunku?
19% badanych deklaruje, że ich stosunek trwa nie dłużej niż 5 minut, 25% uprawia seks przez od 6 do 10 minut, kolejne 20% - od 11 do 15 minut. Przyjemnością płynącą ze współżycia seksualnego trwającą dłużej niż 15 minut deklaruje 37% badanych. 2/3 respondentów deklaruje, że bardzo często, prawie zawsze lub zawsze osiąga orgazm podczas seksu. Deklarują to zwłaszcza mężczyźni – 82%, taką samą deklarację składa jedynie 44% kobiet. Tylko 8 % mężczyzn i aż 28% kobiet ocenia częstotliwość osiągania orgazmu jako „czasem”, „rzadko” lub „nigdy”. To z całą pewnością kolejne pole, w którym Polacy powinni popracować nad swoją seksualnością.
Źródło: materiały prasowe