fot. Fotolia
Dzień dobry!
Mam 22 lata i moim problemem jest to, że nie czuję do nikogo pociągu seksualnego. Nigdy nie miałem dziewczyny, chociaż kilka się mną interesowało. Na pewno nie jestem gejem. Kiedyś dużo się masturbowałem, ale obecnie, od kilku lat, nie odczuwam takiej potrzeby. Moje libido jest bliskie zera.
Co robić? Czy to choroba? A może taki już jestem i powinienem to zaakceptować?
Dawid.
Na pytanie odpowiada Radosław Jerzy Utnik – psychoseksuolog współpracujący z marką Durex:
Wcześniejsza masturbacja dowodzi, że odczuwał Pan popęd seksualny. Przyczyn obecnej sytuacji można szukać zarówno po stronie emocjonalnej, jak też po stronie zaburzeń biologicznych procesów organizmu. Proponuję zacząć od wykonania badań laboratoryjnych krwi na poziom testosteronu i ewentualnie hormonów osi przysadka mózgowa – podwzgórze. Badanie to należy wykonać możliwie wcześnie rano, gdyż poziom testosteronu jest rano najwyższy.
W sytuacji gdy wyniki okażą się nieprawidłowe, najpewniej potrzebne będzie leczenie farmakologiczne, które prowadzi lekarz androlog, endokrynolog lub seksuolog. Skierowanie na badania krwi otrzyma Pan od jednego z tych właśnie specjalistów, ewentualnie od lekarza rodzinnego. Jeśli jednak wyniki badań krwi okażą się prawidłowe, wtedy przyczyn należy szukać raczej po stronie emocjonalnej, rzadziej po stronie neurologicznej (urazy kręgosłupa). Przyda się wówczas wizyta u psychologa-seksuologa.
Emocjonalne przyczyny braku popędu seksualnego najczęściej wiążą się z niezbyt przyjemnymi doświadczeniami w bliskich związkach z innymi ludźmi – co dotyczy zarówno związków o charakterze erotycznym, jak też związków rodzinnych – np. trudnej relacji z rodzicami, między rodzicami czy relacji z rodzeństwem. Trudne związki często skutkują nieświadomym lękiem o własne funkcjonowanie w bliskim związku – lękiem przed bliskością. Jednym z możliwych sposobów poradzenia sobie z tą sytuacją jest obniżenie popędu seksualnego.
Zobacz też: Dlaczego większość mężczyzn chce mieć dużego penisa?
Badanie psychologiczne i postawiona na jego podstawie diagnoza pomoże określić przyczynę problemu i wskazać obszary, nad którymi warto pracować oraz w jaki sposób. Szczegółowych mechanizmów powstawania i utrzymywania się problemu jest bardzo wiele, więc nie sposób się do nich odnieść bez wiedzy o sytuacji i doświadczeniach życiowych konkretnego człowieka. To, na co pragnę Pana uczulić, to proszę nie przyjmować żadnych preparatów bez konsultacji z lekarzem, gdyż może to przynieść odwrotny efekt.
Zwłaszcza samodzielne przyjmowanie sterydów anabolicznych czy testosteronu prowadzi do upośledzenia pracy jąder i w dłuższej perspektywie (po odstawieniu preparatów) może spowodować obniżenie czy nawet zanik popędu seksualnego. Leczenie farmakologiczne polega w pierwszej mierze na stymulacji pracy organizmu.
Zobacz też: Nie podniecam się