Męskie ciało kryje wiele tajemnic. Dlaczego faceci drapią się po jądrach? Do czego właściwie służy napletek? Dlaczego czasem nie mogą, nawet jeśli bardzo chcą? Jednak wydaje się, że najwięcej pytań dotyczy męskiego nasienia, nazywanego też spermą czy ejakulatem. Wiadomo, że zawiera plemniki, ale co jeszcze? Dlaczego czasami wygląda i pachnie inaczej? I czy to mit, że dobrze działa na naszą cerę? Poznaj odpowiedzi na najbardziej palące pytania dotyczące męskiego nasienia. Gotowa?
1. Nasienie to więcej niż plemniki
Nasienie i plemniki to nie to samo. Plemniki są mikroskopijnymi komórkami w kształcie kijanki i są częścią nasienia. Ich zadaniem jest zapłodnienie komórki jajowej. Jednak żeby się do niej dostać, są przenoszone przez płyn wytwarzany przez prostatę. Wydzielina ta zawiera substancje chemiczne, które sprawiają, że nasienie ma płynną konsystencję. To dzięki czemu plemniki mogą swobodnie się poruszać.
2. Zawiera składniki odżywcze
Sperma zawiera witaminę C, B12, kwas askorbinowy, wapń, kwas cytrynowy, fruktozę, kwas mlekowy, magnez, cynk, potas, sód, hormony, tłuszcz i setki różnych białek. Sporo tego, prawda? Jednak musisz wiedzieć, że rzeczywista ilość składników odżywczych jest niewielka, bo większość - jeśli chodzi o proporcje - to woda. A co z liczbą kalorii? Gdyby dodać te wszystkie składniki odżywcze, mała łyżeczka nasienia może zawierać kilka kalorii.
3. Wcale nie jest go dużo
Produkcja spermy to nie taki prosty mechanizm - biorą w tym udział jądra, najądrze, pęcherzyki nasienne, gruczoły opuszkowo-cewkowe i prostata. Wytrysk odbywa się przez cewkę moczową. Średnia ilość nasienia uwalnianego podczas wytrysku wynosi średnio od 2 do 5 ml (czyli ok. jednej łyżeczki). W przeciętnym mililitrze spermy jest powyżej 20 milionów plemników.
4. Jakość nasienia zmienia się z wiekiem
To prawda, że mężczyźni mogą produkować nasienie całe życie, jednak jego jakość się zmienia. Plemniki produkowane przez mężczyzn po 50-tce są w „gorszej kondycji” niż u młodszych mężczyzn. U 20-latków również jest więcej plemników w pojedynczym wytrysku.
5. Nie powinno brzydko pachnieć (ani żółknąć)
Jeśli nasienie źle pachnie, może to oznaczać problem ze zdrowiem mężczyzny. Może chodzić o infekcję albo chorobę przenoszoną drogą płciową. Ten ostatni problem często objawia się też żółtą lub zieloną barwą nasienia. Z kolei jeśli mężczyzna ma kłopoty z cewką moczową, sperma może być brązowa lub czerwonawa. Na zapach i smak nasienia wpływa to, co mężczyzna je i pije.
6. Naprawdę używa się go w kosmetyce?
Norweska firma wyprodukowała kosmetyki zawierające syntetycznie stworzoną sperminę - ma skład identyczny jak męskie nasienie. Podobno krem ma doskonałe przeciwstarzeniowe właściwości. Kosmetyki to nie wszystko - w Nowym Jorku salony urody oferują zabiegi na twarz z wykorzystaniem nasienia. I nie są to tanie zabiegi!
7. Możesz być na nie uczulona
Kiedyś zdarzyło się, że kobieta doznała wstrząsu anafilaktycznego po tym, jak partner wytrysnął jej nasieniem w ustach. Alergia na spermę jest możliwa. To rzadkość, ale istnieje. Reakcja alergiczna może objawiać się zaczerwienieniem i powodować obrzęk w miejscu kontaktu. Przypuszcza się, że białka wchodzące w skład nasienia, mogą uczulać.
Jest jeszcze inne wytłumaczenie, w jaki sposób kobieta może być uczulona na nasienie swojego partnera. Jeśli ona ma alergię na określony pokarm, a jej mężczyzna zjadł to, na co ona jest uczulona, to alergen gromadzi się w jego nasieniu. Gdy trafi do pochwy, alergen jest wchłaniany do krwiobiegu i może wywołać reakcję alergiczną u partnerki.
Czytaj też:Lubrykant a ciąża – czy lubrykanty zwiększają szansę na zapłodnienie?Mężczyźni, którzy nie myją regularnie zębów, mogą mieć problemy w łóżku