Kokieteria - urocza manipulacja

„Kokieteria jak czerń i biel w malarstwie daje życiu walor i plastykę, chroni miłość przed nudą i monotonią.” M.Wisłocka.
/ 08.10.2007 12:41

„Kokieteria jak czerń i biel w malarstwie daje życiu walor i plastykę, chroni miłość przed nudą i monotonią.” M.Wisłocka.

Kokieteria jest instrumentem działającym na wyobraźnię za pośrednictwem bodźców działających na wszystkie zmysły.

Uwodzicielskie ruchy, zgrabne dwuznaczne gesty, zachęcające spojrzenia, zwracające uwagę stroje, biżuteria, buty - to elementy działające na oczy. Na zmysł węchu wpływ mają świeży zapach lekko zakropiony perfumami. Pieszczotą dla uszu jest miękka, intymna, lekko stłumiona barwa głosu, słowne przekomarzanki, śpiew, wreszcie dotyk – ocieranie się, przytulenie w tańcu, muskanie, przypadkowe spotkania dłoni.

Istotą kokieterii nie jest jednak to, że wpływa ona na zmysły ale to, że drażniące działanie jest falujące w czasie na przemian – raz oziębłość, raz wielka namiętność na przemian – przyciąganie i odpychanie. Istotą silnego pobudzania bodźców seksualnych jest właśnie ta rytmiczność, w efekcie których następuje wysokie napięcie seksualne.

Mistrzyniami w zmianie nastrojów miłosnych są kobiety – co jest też uwarunkowane ich hormonalnym rytmem – raz czarują, wabią, zachęcają, żeby następnie o wszystkim zapomnieć, odrzucić a potem znów przywrócić do łask. Najczęściej stosowane przez kobiety świadomie lub podświadomie gesty zachęcające to:

  • poprawianie sylwetki: poprawianie włosów, przygładzanie ubrania, kładzenie dłoni na biodrach,
  • długie intymne spojrzenia
  • eksponowanie nadgarstków
  • rozchylanie nóg
  • zakładanie nogi na nogę
  • rozchylanie i oblizywanie lub malowanie warg
  • zabawa okrągłym przedmiotem jak np. Długopis – delikatne kąsanie
  • mijanie mężczyzny na tyle blisko żeby poczuł jej zapach
  • niby przypadkowe ocieranie i spotkania dłoni

 Kokieteria kojarzy nam się głównie z kobietami, ale niektórzy mężczyźni też chętnie korzystają z tej swego rodzaju „manipulacji”- kupują piękne kwiaty, adorują, żeby potem być chłodnym jak głaz. Mężczyni również mniej lub bardziej świadomie wykonują charakterystyczne gesty: poprawianie krawata, wkładanie kciuków za pasek czy strzepywanie nieistniejącego pyłu z ramion.

Kokieteria jest jednym z najsilniejszych psychicznych środków wabiących. Oczywiście stosując kokieterię należy stosować umiar i rozsądek, tak żeby nie naruszać normalnej harmonii w związku.
 

Redakcja poleca

REKLAMA