Kodeks zdrowia intymnego

Niektórym kobietom dolegliwości układu moczowo-płciowego przytrafiają się wyjątkowo często. Najprawdopodobniej jest to spowodowane nieprawidłowością w funkcjonowaniu ekosystemu pochwy lub indywidualnymi predyspozycjami.
/ 21.11.2007 15:37
Niektórym kobietom dolegliwości układu moczowo-płciowego przytrafiają się wyjątkowo często. Najprawdopodobniej jest to spowodowane nieprawidłowością w funkcjonowaniu ekosystemu pochwy lub indywidualnymi predyspozycjami.

Osoby te powinny informować lekarza o swej skłonności, i prosić o uzupełnienie ordynowanej np. kuracji antybiotykowej preparatem probiotycznymi dedykowanym zdrowiu intymnemu . Nierzadko zdarza się również, że kobieta żali się na dokuczliwe objawy ze strony miejsc intymnych, mimo iż badania mikrobiologiczne nie wykazują obecności patogenów. Taka "dolegliwość" ma wówczas podłoże psychogenne - może być np. przejawem nerwicy. Jedno jest pewne: dolegliwości te są ściśle powiązane z obecnością a raczej brakiem bakterii Lactobacillus w układzie moczowo-płciowym.
Dlatego warto jest wzbogacić dietę w produkty probiotyczne dedykowane zdrowiu intymnemu.

Kodeks:
  • Po pierwsze. Nigdy nie pożyczaj ręcznika ani innym, ani od innych.
  • Po drugie. Jeden ręcznik przeznacz tylko do celów intymnych.
  • Po trzecie. Zrezygnuj z myjki i gąbki. W ich drobnych oczkach mogą gromadzić się i rozwijać bakterie oraz grzyby.
  • Po czwarte. Myj intymne miejsca od przodu ku tyłowi, aby nie zainfekować pochwy drobnoustrojami z okolic odbytu.
  • Po piąte. Noś niezbyt obcisłą bieliznę z włókien naturalnych. Sztuczne tkaniny nie przepuszczające powietrza są powodem wilgotności i nadmiernego ciepła w miejscach intymnych, co sprzyja rozwojowi grzybicy.
  • Po szóste. Pierz bieliznę w delikatnych środkach, najlepiej płatkach mydlanych. Potem dokładnie ją płucz. Resztki środków piorących mogą podrażniać delikatną skórę i sprzyjać zakażeniom.
  • Po siódme. Do mycia intymnych miejsc używaj specjalnie przeznaczonych do tego celu kosmetyków (płyny do higieny intymnej). Mają one odczyn podobny do naturalnego środowiska pochwy. Zwykłe mydła i kąpiele w piance mogą zaburzać naturalnie kwaśny odczyn pochwy i sprzyjać zakażeniom.
  • Po ósme. Zapomnij o irygacji pochwy. Niszczy jej naturalną florę bakteryjną. Wyjałowiona śluzówka pochwy jest znacznie bardziej podatna na różne infekcje. Nasz organizm potrzebuje aż 48 godzin, aby odbudować naruszony przez irygację ekosystem. Ten czas z powodzeniem mogą wykorzystać bakterie patogenne.
  • Po dziewiąte. Często jedz warzywa, owoce zawierające małą ilość cukrów, szukaj i włącz do swojej diety probiotyczne produkty mleczarskie.
  • Po dziesiąte. W podróży, w czasie menstruacji lub jeśli nie masz przez dłuższy czas w ciągu dnia dostępu do łazienki, używaj chusteczek do higieny intymnej. Przed wyjazdem kup w aptece jednorazowe nakładki na muszlę klozetową.
  • Po jedenaste. Jeśli cierpisz z powodu nawracających infekcji pochwy, zrezygnuj ze stosowania tamponów i pigułek antykoncepcyjnych. Zbadaj stężenie glukozy we krwi (być może masz cukrzycę). Cukier jest doskonałą pożywką dla drożdżaków.
  • Po dwunaste. Zbadaj poziom hormonów, ponieważ zaburzenia hormonalne są czynnikiem sprzyjającym powstawaniu np. grzybic.
  • Po trzynaste. Po menopauzie, gdy błona śluzowa narządów rodnych staje się coraz cieńsza, bardziej sucha i podatna na mikrourazy stosuj odpowiednia dietę i preparaty probiotyczne, utrzymujące pH w pochwie na stałym, lekko kwaśnym poziomie.
  • Po czternaste. Podczas ciąży układ immunologiczny kobiety jest osłabiony, ponieważ musi się dostosować do obecności płodu. Dochodzi wtedy do rozpulchnienia tkanek narządów płciowych i zwiększenia w ich nabłonku ilości glikogenu, a równocześnie może maleć kwaśność pochwy. W tym szczególnym okresie polecane jest dbanie o właściwe, odpowiednio kwaśne pH pochwy, stosując preparaty probiotyczne zawierających sprawdzone, właściwie oznaczone i bezpieczne szczepy bakterii probiotycznych kwasu mlekowego. Wzbogać dietę w witaminy i żelazo. Unikaj podrażnień i urazów pochwy. Stosuj prezerwatywy
  • Po piętnaste. Już w trakcie oraz po infekcji, szczególnie leczonej antybiotykami, które niszczą naturalną florę bakteryjną pochwy, ułatwiając rozwój drobnoustrojom chorobotwórczym koniecznie wspomagaj swój organizm i stosuj preparat probiotyczny, który wzmacnia i odbudowuje naturalną mikroflorę pochwy i układu pokarmowego ( np. LaciBios femina).

Redakcja poleca

REKLAMA