Jak rozmawiać z partnerem o wcześniejszych doświadczeniach seksualnych?

W każdym związku przychodzi taki moment, kiedy rozmowa o wcześniejszych doświadczeniach seksualnych staje się nieunikniona. Bez względu na to, czy ten moment przychodzi wcześniej czy później, warto poznać kilka zasad, które z tej niezręcznej sytuacji, pomogą wyjść bez skrępowania oraz z zasobem cennej wiedzy na temat partnera.
/ 27.03.2008 14:47

W każdym związku przychodzi taki moment, kiedy rozmowa o wcześniejszych doświadczeniach seksualnych staje się nieunikniona. Bez względu na to, czy ten moment przychodzi wcześniej czy później, warto poznać kilka zasad, które z tej niezręcznej sytuacji, pomogą wyjść bez skrępowania oraz z zasobem cennej wiedzy na temat partnera.

Jest wiele powodów, dla których warto poznać seksualną przeszłość swojego partnera lub partnerki. I wcale nie chodzi tu jedynie o troskę o własne zdrowie. Jednak warto pamiętać, że idąc do łóżka z kimś, pośrednio idziemy do łóżka ze wszystkimi jego lub jej poprzednimi partnerkami lub partnerami. Dlatego bezpieczny seks to jedno, a intymna relacja pomiędzy partnerami, którzy nie mają przed sobą tajemnic - drugie.

Dzielenie się swoimi wcześniejszymi doświadczeniami seksualnymi z partnerem to, oprócz budowania bazy pod udane życie seksualne, także umacnianie intymności w relacji. Zatem od was zależy, kiedy zdecydujecie się na tę poważną rozmowę, pamiętajcie jednak, by dobrać do tego celu odpowiednie miejsce i czas. Taka rozmowa wymaga intymnej atmosfery i miejsca, w którym nikt nie będzie wam przeszkadzał, to zagwarantuje obustronną szczerość i otwartość.

Oto nasze sugestie, jak przygotować się do tej ważnej dla waszego związku rozmowy:

 

Przygotuj się

Nie rozpoczynaj zwierzeń "z biegu", podczas zakupów w dziale z mrożonkami. Lepiej najpierw napomnij swojej drugiej połowie, że pragniesz, aby wasza relacja była pełna i bez tajemnic również w tej sferze. Daj jemu i sobie przygotować się do wymiany doświadczeń. I nie chodzi tu jedynie, o zastanowienie się, co i w jaki sposób przekazać partnerowi, ale także o przemyślenie swoich ewentualnych reakcji na to, co możesz usłyszeć od drugiej strony. Na przykład, jeśli twój partner okaże się mieć mniej partnerów przed tobą, to czy to wpłynie na twoje postrzeganie jego męskości? A co jeśli okaże się, że twojej partnerce zdarzał się przypadkowy seks z nieznajomymi - czy to zmieni twoje zdanie na temat niej? I najważniejsze, oprócz doboru miejsca i czasu adekwatnego do tej rozmowy - zastanów się, czy na pewno jesteście już "na tym etapie", by zdradzać sobie najintymniejsze fakty z waszego życia. Jeśli się wahasz lub obawiasz reakcji partnera lub partnerki na swoją seksualną przeszłość, lepiej poczekaj, aż nabierzecie do siebie większego zaufania.

 

Skup się na najważniejszym

Pamiętaj, że ta rozmowa to nie spowiedź, więc przesadna szczegółowość w opisie popełnionych czynów, nie jest konieczna. Liczby, imiona, pozycje - zastanów się, czy na pewno chcesz tak dokładnie opisywać swoje wcześniejsze doświadczenia, czy wystarczy potraktowanie tematu w ujęciu holistycznym. Dotyczy to również zadawania pytań dodatkowych drugiej stronie. Pomyśl, czy na pewno chcesz wiedzieć absolutnie wszystko, czy podstawowa wiedza, np. o użyte zabezpieczenie i rodzaj relacji z poprzednimi parnerami lub partnetkami, wystarczy.

 

Uważnie słuchaj

Musisz mieć świadomość, że twój partner lub partnerka opowiadają ci o swoich wcześniejszych doświadczeniach seksualnych, zdaje ci relację nie tylko ze swoich łóżkowych ekscesów, ale także opowiada ci historie swoich uczuć. Wykaż się wyrozumiałością. Uważnie słuchaj, nie atakuj, jeśli coś ci się nie spodoba, staraj się nie oceniać, lecz zrozumieć, dlaczego tak właśnie postępował w określonych sytuacjach.

 

Wykorzystaj zdobytą wiedzę

Ta rozmowa może mieć również wiele pozytywnych skutków dla waszego pożycia. Zdobytą wiedzę powinniście wykorzystać również do poznania swojego partnera lub partnerki od strony indywidualnych preferencji seksualnych. Oczywiście przy opisywaniu swoich ulubionych pieszczot czy pozycji, należy powstrzymać się od porównywania czy szczegółowego przytaczania, kiedy z kim i gdzie się tego typu przyjemności próbowało. Wystarczy powiedzieć: "Kiedyś próbowałem/próbowałam... i naprawdę mi się podobało. Może spróbujemy tego przy następnej okazji?".

 

Trzymaj emocje na wodzy

Rozmowa o wcześniejszych doświadczeniach seksualnych z pewnością należy do kategorii tych z dużym ładunkiem emocjonalnym. Dlatego tak ważne jest, żeby się do niej wcześniej przygotować (patrz punkt pierwszy). Bez względu na to, jak długo jesteście ze sobą i jak bardzo się kochacie, nigdy nie jest łatwo słuchać od swojej drugiej połowy o jej wcześniejszych intymnych relacjach. Postaraj się zatem trzymać emocje na wodzy i nie dopuścić do głosu zazdrości. Pamiętaj, że tu i teraz jest najważniejsze.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/08.09.2011 13:58
Ja uważam, że nalezy rozmawiać, ale nie tak dokładnie i ze szczegółami, po prostu ogólnie powiedzieć, co i jak było wczesniej, ale uznać, że to rozdział zamknięty i nie wchodzić w szczegóły, bo to może kogoś zranić.
/31.08.2011 00:44
Smutne dowiedziec sie, ze poprzedni byli lepsi. To jak dostac w pysk :) Widze, ze czesto dotyczy to kobiet myslacych o poprzednich kobietach. Ale kobiety w Polsce sa czesto bardzo slabe w lozku.
/30.08.2011 20:52
Szczerze... to lepiej w ogóle o tym nie rozmawiać, bo wolelibyśmy usłyszeć, że poprzednicy czy poprzedniczki były do bani, a tak wcale być nie musiało ;-)
POKAŻ KOMENTARZE (1)