Czy zgodzić się na seks analny?

Mój chłopak namawia mnie na seks analny. Boję się tej formy współżycia, a jednocześnie jestem jej ciekawa. Czy seks analny jest zdrowy? A może grozi jakimiś powikłaniami? Jak się do niego przygotować?
/ 22.09.2014 14:13

seks

fot. Fotolia

Witam!

Mam partnera, którego bardzo kocham. Jesteśmy razem od blisko 6 lat. Seks był dla nas zawsze bardzo ważną częścią związku. Od kilku miesięcy partner namawia mnie na seks analny. Jestem rozdarta – z jednej strony boję się bólu i mam obawy co do higienicznej strony takiego zbliżenia, z drugiej zaś – jestem ciekawa i podnieca mnie myśl o takim stosunku. Co zrobić? Jak przygotować się do seksu analnego? Czy taki seks jest zdrowy? Czy może grozi jakimiś powikłaniami?

Pozdrawiam,

Marzena.

Zobacz też: Coraz więcej zakażeń HIV w Polsce

Na pytanie odpowiada Radosław Jerzy Utnik – psychoseksuolog współpracujący z marką Durex:

Seks analny nie jest fizjologiczną formą współżycia, niemniej do tej formy kontaktów seksualnych przyznaje się około jedna czwarta populacji. Motywacją do współżycia analnego jest bardzo często ciekawość – nie są więc Państwo wyjątkiem.

Seks analny wymaga pewnych przygotowań. Odruchową reakcją zwieraczy odbytu na dotyk jest ich skurcz, dlatego też penetracja odbytu bez przygotowania może być bolesna, a nawet może skończyć się uszkodzeniem zwieraczy lub uszkodzeniem członka.

Przygotowanie polega nie tylko na zapewnieniu obfitego nawilżenia, ale przede wszystkim na stopniowym uczeniu się reagowania rozluźnieniem na dotknięcie okolic odbytu, penetrację palcem czy dwoma palcami. Tego typu trening może na początku prowadzić Pani sama, a następnie włączyć w niego partnera. Dopiero po pewnym czasie, gdy nauczymy się świadomie rozluźniać zwieracze przy penetracji palcami, możemy podjąć próbę delikatnej penetracji członkiem.

Seks analny może wiązać się z mikrourazami – drobnymi pęknięciami naczyń krwionośnych. Dlatego też jest to najbardziej ryzykowna forma współżycia, grożąca przeniesieniem zakażeń (w tym HIV) na skutek kontaktu z krwią.

Z tego powodu do współżycia analnego warto używać prezerwatyw. Z uwagi na większe obciążenie mechaniczne wiążące się z tą formą współżycia zaleca się stosowanie prezerwatyw pogrubionych, zawierających większą ilość środka nawilżającego.

Ponadto wskazane jest używanie obfitej ilości żelu intymnego. Warto polecić zwłaszcza żele stworzone na bazie silikonu, a nie wody – nie wysychają tak szybko, zapewniając trzykrotnie dłuższe nawilżenie.

Porozmawiaj o seksie analnym na naszym forum medycznym!