Zobacz, jak dostosować metodę antykoncepcji do własnych potrzeb

kobieca antykoncepcja fot. Adobe Stock
Jesteś pewna, że znasz wszystkie dostępne możliwości?
kobieca antykoncepcja fot. Adobe Stock

Rozeznanie w dostępnych wariantach to ważny aspekt świadomej decyzji dotyczącej wyboru metody antykoncepcyjnej. Możliwości jest naprawdę dużo – w zależności od potrzeb i stylu życia, każda kobieta może wybrać taką antykoncepcję, która będzie dla niej najwygodniejsza. Czy jednak na pewno wiemy, z czego możemy wybierać?

Chociaż kobiety deklarują, że interesują się tematem antykoncepcji, to ich wiedza jest bardzo powierzchowna. Wyniki badania zrealizowane w ramach kampanii „Bezpieczna na okrągło” pokazały między innymi, że 37% Polek nie wie, na czym polega stosowanie pierścienia dopochwowego, a co siódma kobieta (14%) nigdy o nim nie słyszała.

Antykoncepcja dostosowana do twoich potrzeb

Przy wyborze antykoncepcji najważniejsza jest oczywiście jej skuteczność, lecz nie należy zapominać, że wiąże się ona z regularnym i zgodnym z zaleceniami, stosowaniem wybranej metody. Dlatego właśnie tak ważne jest, by zdecydować się na rozwiązanie dopasowane do swojego stylu życia. Co to oznacza?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo metod antykoncepcyjnych. Najpopularniejsze z nich to prezerwatywy, pigułki i plastry antykoncepcyjne. Istnieją również krążki dopochwowe, zastrzyki hormonalne czy spirale hormonalne lub mechaniczne. Która metoda jest najlepsza? Odpowiedź jest prosta: ta dopasowana do twoich indywidualnych potrzeb.

Jeśli na przykład prowadzimy nieregularny tryb życia – wstajemy i kładziemy się spać o różnych porach, na przykład w związku z pracą zmianową, warto zastanowić się, czy tabletki to dobre rozwiązanie. Duże ryzyko pominięcia dawki może prowadzić do zaburzenia ich skuteczności. W takiej sytuacji warto rozważyć inną metodę antykoncepcji, taką jak pierścień dopochwowy lub zastrzyki hormonalne. Jeśli również nie mamy stałego partnera, a seks jest sporadyczny, warto sięgnąć po prezerwatywy, zamiast przyjmować stale pigułki, które wpływają na pracę gospodarki hormonalnej. Choroby wewnętrzne, wpływające na stan wątroby i żołądka? Tutaj również lepiej sprawdzi się antykoncepcja, która omija układ pokarmowy i znacznie mniej go obciąża.

Zawsze warto jednak zasięgnąć indywidualnej porady ginekologicznej lub poszukać informacji w internecie - aż sześć na dziesięć kobiet czerpie wiedzę na temat antykoncepcji właśnie stamtąd. By uzupełnić wiedzę Polek o antykoncepcji, w ramach kampanii edukacyjnej powstała specjalna strona internetowa www.bezpiecznanaokraglo.pl, na której znajduje się między innymi quiz, z pomocą którego kobiety mogą sprawdzić, jakie metody antykoncepcji będą dla nich najlepsze. Znajdziemy tam również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące 

Zaufaj sprawdzonym rozwiązaniom

Dobrana indywidualnie metoda antykoncepcji to bezpieczeństwo i pewność skuteczności. Niezależnie od wybranego wariantu, warto pamiętać, że każda z metod jest lepsza niż jej zupełny brak. Okazuje się bowiem, ze 50% kobiet jako dobrze znaną i stosowaną metodę zabezpieczającą przed zajściem w ciążę wskazało stosunek przerywany.

Jak przypomina ginekolog, dr Małgorzata Nowicka, metoda ta nie jest uznawana przez Światową Organizację Zdrowia jako metoda antykoncepcyjna.

Stosunku przerywanego nie można traktować jako metody antykoncepcyjnej. Bowiem nawet przerywając stosunek przed wytryskiem, w tak zwanym preejakulacie mogą się znaleźć żywe plemniki. Jest ich nieporównywalnie mniej niż w samym ejakulacie, jednak wciąż stwarza to ryzyko zajścia w ciążę.

Więcej informacji o dostępnych metodach antykoncepcji i sposobie jej wyboru znajdziesz na: www.bezpiecznanaokraglo.pl

Artykuł powstał z udziałem marki Exeltis

 

Redakcja poleca

REKLAMA