Wygodna i skuteczna antykoncepcja nie tylko na wakacje! Sprawdź, jak działa krążek dopochwowy

To bardzo dobra metoda dla kobiet, które nie chcą pamiętać o codziennym przyjmowaniu pigułki. Na czym polega?
16.05.2022 21:17

Beztroskie wakacje, słoneczna pogoda i wyczekiwany urlop sprawiają, że mamy lepsze samopoczucie. Ten cudowny czas sprzyja też nawiązywaniu spontanicznych znajomości. Latem mamy więcej energii, a co za tym idzie, wykazujemy większą ochotę na seks. Warto jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu się, które może nas uchronić przed niechcianą ciążą. 

Jaka powinna być bardzo dobra antykoncepcja na wakacje i nie tylko?

Każda metoda antykoncepcji powinna być wygodna w użyciu, dobrze tolerowana i skuteczna. Jednym z najpopularnieszych sposobów zapobiegania zapłodnieniu są tabletki hormonalne. Warto jednak pamiętać, że na wakacyjnym urlopie jemy nieregularnie, często degustujemy egzotyczne dania, nie stronimy od alkoholu. Wtedy dużo łatwiej nabawić się niestrawności żołądkowych, które obniżają skuteczność tej metody. Poza tym beztroska atmosfera sprzyja zapomnieniu o przyjęciu tabletki, co może doprowadzić do zapłodnienia.

Bardzo dobra metoda antykoncepcji powinna dawać możliwość rezygnacji bez długotrwałych konsekwencji. Dodatkowo dobrze jeśli jest prosta, intuicyjna i występuje w przystępnej cenie. Z pomocą przychodzą pierścienie dopochwowe. 

Pierścień dopochwowy - czym jest?

To nic innego jak elastyczny krążek. Jego średnica wynosi około 5 cm i około 0,5 cm grubości. Aplikuje się go do pochwy. Pierścień przez trzy tygodnie uwalnia prosto do nabłonka hormony hamujące owulację. Skuteczność krążka jest porównywalna ze skutecznością tabletek antykoncepcyjnych. Pierścienie dopochwowe nie powinny wpływać na życie seksualne. Najczęściej partnerzy nie wyczuwają obecności ringu w trakcie stosunku płciowego. 

Zalety krążków dopochwowych

  • nie musisz o nim pamiętać każdego dnia
  • założysz i usuniesz go samodzielnie
  • metoda jest skuteczna nawet w przypadku dolegliwości żołądkowo-jelitowych
  • pierścień zapewnia stabilny poziom hormonów

Jak zaaplikować pierścień dopochwowy?

To niezwykle proste. Co ważne - zarówno włożenie, jak i wyjęcie krążka wykonasz sama w domu. Jak to zrobić? 

Pierścień najlepiej zaaplikować pierwszego dnia cyklu (gdy zacznie się krwawienie).

  1. Umyj ręce
  2. Przyjmij wygodną pozycję (kucnij, połóż się, stań z uniesioną nogą)
  3. Wsuń pierścień do pochwy, najgłębiej, jak się da. 
Krążek powinien pozostać w pochwie przez trzy tygodnie. W tym czasie zaleca się sprawdzać, czy się tam znajduje. Po upływie 21 dni trzeba wyjąć pierścień i wyrzucić go. W trakcie siedmiodniowej przerwy nastąpi tzw. krwawienie z odstawienia. Po tygodniu ponownie należy założyć nowy pierścień. 

 

A ty, którą metodę antykoncepcyjną wybierasz na wakacje?

 

Materiał powstał z udziałem marki Bezpiecznanaokrągło.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA