Warto też wiedzieć, że ciąży można zapobiec nawet po stosunku bez zabezpieczenia. Jeśli podejrzewasz, że mogłaś zajść w ciążę, tuż po stosunku zażyj specjalny preparat lub zwykłe pigułki hormonalne w zwiększonej dawce. Dla uniknięcia niechcianej ciąży wykorzystuje się też wkładki domaciczne. Oto, co musisz o tych metodach wiedzieć, by właściwie je zastosować.
Postinor Duo – to na razie jedyna dostępna w Polsce tzw. pigułka po. Zawiera większą niż inne tabletki dawkę gestagenu, który utrudnia połączenie się plemnika z jajeczkiem. A gdyby nawet do tego doszło, uniemożliwia zapłodnionej komórce jajowej zagnieżdżenie się w śluzówce macicy. Zażywa się 2 tabletki – pierwszą najlepiej w ciągu 24 godzin po zbliżeniu (im szybciej, tym lepiej), drugą po kolejnych 12 godzinach. Wtedy można mieć 95 proc. pewności, że do zapłodnienia nie dojdzie. Na wszelki wypadek warto mieć takie tabletki w domu. Receptę wypisuje ginekolog.
Uwaga! Postinoru nie należy traktować jako stałej formy antykoncepcji, bo wysoka dawka gestagenu zakłóca gospodarkę hormonalną organizmu i rozregulowuje cykl miesiączkowy. Mogą się też pojawić nudności czy wymioty. Cena – ok. 65 zł.
Metoda Yuzpego - polega na zażyciu zwykłych tabletek antykoncepcyjnych, ale w czterokrotnie wyższej dawce niż zwykle. Hormony zawarte w tabletkach wpływają na błonę śluzową macicy i tworzą niekorzystne środowisko dla plemników, którym udało się do niej dostać. W efekcie nie dopuszczają do zapłodnienia. Do tej metody najczęściej używane są pigułki o wysokiej zawartości hormonów – np. Gravistat 250.
Skuteczność – ok. 92,5 proc.
Spirala domaciczna - jeśli ginekolog założy ją w ciągu 2–3 dni po niezabezpieczonym stosunku, to zapobiegnie to niechcianej ciąży niemal w 100 proc. Jednak ta metoda jest dość kontrowersyjna. Wielu lekarzy uważa, że w razie, gdyby do zapłodnienia jednak doszło, spirala może spowodować poronienie.
Rady naszego specjalisty
Lek. med. Ryszard Rutkowski, ginekolog położnik z Poradni Specjalistycznej w Warszawie
Kiedy nie wolno stosować antykoncepcji hormonalnej?
Przeciwwskazaniami są m.in.: nadciśnienie tętnicze (powyżej 160/100 mm Hg), czynna choroba zakrzepowa żył, żylaki i nowotwory hormonozależne. Dlatego kobieta, która chce takie środki stosować, wcześniej zawsze musi być przebadana przez lekarza ginekologa.
Czy od pigułek się tyje?
Większe dawki syntetycznego progesteronu mogą u niektórych kobiet trochę pobudzić apetyt. Jeśli jednak kobieta pilnuje diety, to nie musi się obawiać – waga wzrośnie najwyżej o 1–1,5 kilograma. A przy stosowaniu najnowszej tabletki Yasmin wcale nie przytyje, a nawet jest prawdopodobne, że trochę schudnie.
Jak powinno się nakładać i zdejmować prezerwatywę?
Umieszcza się ją na członku w pełnej erekcji, zanim penis w jakikolwiek sposób dotknie narządów płciowych kobiety. Palcami jednej ręki ściska się czubek prezerwatywy, by usunąć z niej powietrze. Po zsunięciu napletka drugą ręką, ostrożnie rozwija się kondom aż do nasady członka. Po stosunku mężczyzna musi wysunąć członek z pochwy zanim zaniknie erekcja. Powinien przy tym przytrzymać palcami brzeg prezerwatywy, by przypadkiem się nie zsunęła.
Ważne adresy i telefony
0 801 1000 72 – to infolinia dla kobiet, którym w sypialni przytrafiła się sytuacja awaryjna.
0 801 170 170 – pod tym numerem uzyskasz odpowiedź na nurtujące cię pytania z dziedziny antykoncepcji. Jest czynny od poniedziałku do piątku, w godz. 10.00–20.00
www.wpadka.pl – to adres strony internetowej, pod którym znajdziesz szczegółowe informacje na temat „antykoncepcji awaryjnej”.