NuvaRing - nowa metoda antykoncepcji

Dopochwowy krążek NuvaRing jest jedną z najnowszych metod antykoncepcyjnych dostępnych w Polsce. Na czym polega jego działanie? Jaka jest jego skuteczność? Czym się różni od pigułek antykoncepcyjnych?
/ 19.07.2009 11:40
Dopochwowy krążek NuvaRing jest jedną z najnowszych metod antykoncepcyjnych dostępnych w Polsce. Na czym polega jego działanie? Jaka jest jego skuteczność? Czym się różni od pigułek antykoncepcyjnych?

Działanie krążka NuvaRing polega na hamowaniu owulacji i zwiększaniu gęstości śluzu. Po włożeniu do pochwy elastyczny krążek dopasowuje się do jej ścian. Pod wpływem ciepła uwalnia hormony, które poprzez śluzówkę dostają się do krwi. W ten sposób omijany jest przewód pokarmowy, co stanowi jego niewątpliwą zaletę i daje mu przewagę nad pigułkami antykoncepcyjnymi. Po założeniu pierścienia powinien on pozostawać w pochwie przez 3 tygodnie. W 4 tygodniu należy go wyjąć i w tym czasie powinno wystąpić krwawienie – tak więc cykl stosowania również przypomina pigułki.

NuvaRing - nowa metoda antykoncepcji

Podobieństwa i różnice pomiędzy krążkiem NuvaRing a doustną antykoncepcją można więc podsumować w następujący sposób:

Podobieństwa:
  • cykl 3 tygodnie stosowania i 1 tydzień odstawienia, w trakcie którego występuje krwawienie,
  • działanie: hamowanie owulacji i zwiększanie gęstości śluzu,
  • podobny poziom skuteczności.
Różnice:
    • jednorazowa aplikacja na 3 tygodnie, nie trzeba o nim codziennie pamiętać,
    • uwalnianie hormonów do organizmu bez pośrednictwa układu pokarmowego.
    Zastosowanie takiej metody antykoncepcyjnej wymaga oczywiście konsultacji z lekarzem i wykluczenia przeciwwskazań.

    Często pojawiają się pytania o to, czy krążek znajdując się w pochwie nie stwarza dyskomfortu podczas współżycia. Z badań wynika jednak, że tylko 5% kobiet i 30% ich partnerów odczuwa obecność pierścienia w czasie stosunku, ale dla większości z nich nie stanowi to problemu. Wręcz przeciwnie – może urozmaicać seksualne doznania.

    Kobiety decydujące się na tę metodę często obawiają się także, że mogą źle umiejscowić krążek lub że może on wypaść z pochwy. Pierścień dopasowuje się jednak do ścian pochwy i przypadki wypadnięcia są bardzo rzadkie. Gdyby jednak do niego doszło, można go umyć chłodną wodą i umieścić z powrotem w ciągu 3 godzin od wypadnięcia bez szkody dla działania antykoncepcyjnego. Trudno jest również umiejscowić go w niewłaściwy sposób. Pierścień jest elastyczny, dopasowuje się do ścian pochwy i dla większości stosujących go kobiet jest niewyczuwalny podczas codziennych czynności. Zgodnie z dołączoną do produktu ulotką jego stosowanie może jednak wywoływać skutki uboczne związane z działaniem hormonalnym, a także z długotrwałym umiejscowieniem go w pochwie, np. upławy. Dlatego rozpoczynając stosowanie krążka NuvaRing należy uważnie obserwować swój organizm i konsultować z lekarzem niepokojące objawy, takie jak np. ból głowy lub brzucha.

    Urszula Skowrońska

    Redakcja poleca

    REKLAMA