Nowoczesna antykoncepcja

Mamy dobre wiadomości! W maju w Polsce pojawi się nowa tabletka zabezpieczająca przed ciążą.
/ 03.04.2008 11:45
 
Do naszych aptek trafia właśnie nowoczesna pigułka o nazwie Yasmin. Jest to preparat hormonalny. Tak jak inne dwuskładnikowe środki antykoncepcyjne, zawiera estradiol i gestagen – syntetyczne odmiany żeńskich hormonów płciowych: estrogenu i progesteronu. Hamują one jajeczkowanie i zagęszczają śluz w szyjce macicy. Śluz staje się wtedy nieprzepuszczalny dla plemników, dzięki czemu nie mogą się one przedostać do jajowodu i połączyć z komórką jajową, gdyby ta jakimś cudem została jednak wytworzona.
A na czym polega wyjątkowość tabletki? Przebojem jest całkowicie nowy gestagen. Składnik ten, stworzony z hormonów nadnerczy, działa na organizm kobiety niemal identycznie jak progesteron naturalny. Właśnie to sprawia, że Yasmin nie powoduje niepożądanych skutków ubocznych w postaci zatrzymania wody w organizmie i wahań wagi, co często zdarza się w przypadku środków hormonalnych. Nowa, przyjazna kobietom pigułka ma także inne plusy:
- skutecznie walczy z przetłuszczaniem się włosów i trądzikiem;
- jest bardzo dobrze tolerowana przez organizm – nie dokuczają ci np. nudności czy bóle głowy;
- niewielka dawka hormonów nie zaburza przemiany materii, co dodatkowo chroni cię przed przyrostem wagi.

Masz wybór
W aptekach dostępne są też inne środki hormonalne najnowszej generacji, które powoli wypierają z rynku tradycyjne pianki i globulki plemnikobójcze czy kapturki dopochwowe. Obawiasz się hormonów? Niesłusznie! Lekarze zapewniają, że ich zawartość w nowych preparatach jest tak niska, iż mogą je stosować nawet kobiety karmiące piersią czy palące papierosy. A co najważniejsze, dają one niemal stuprocentową ochronę przed ciążą. Oto metody najbliższe doskonałości.

Mirena – wkładka z hormonem
To udoskonalona spirala wewnątrzmaciczna. Zaopatrzono ją w pojemniczek z lewonorgestrolem (rodzaj gestagenu). Hormon stopniowo się uwalnia, co wzmacnia działanie antykoncepcyjne spirali.
Zalety. Zabezpiecza przed ciążą aż przez 5 lat. Łagodzi dolegliwości występujące przy mięśniakach. Zmniejsza też ryzyko rozwoju raka macicy.
Wady. W pierwszych miesiącach stosowania wkładki mogą się pojawiać plamienia.

Jeanine – pigułka IV generacji
W aptekach pojawiła się zaledwie przed rokiem. Oprócz małej dawki estradiolu zawiera dienogenest – nowy gestagen, który nie kumuluje się w organizmie kobiety.
Zalety. Nowy hormon podwyższa poziom tzw. dobrego cholesterolu (HDL) we krwi, co jest istotne dla pań o podwyższonym ryzyku chorób serca. U kobiet przed menopauzą dodatkowo reguluje zaburzenia cyklu miesiączkowego.
Wady. Przez 2–3 pierwsze cykle mogą występować plamienia lub nieregularne krwawienia.

Plasterek Evra
Raz na tydzień przyklejasz plaster np. na ramię, pośladek czy brzuch... i po kłopocie! Plaster stopniowo uwalnia hormony, które przez skórę wnikają do krwi. Po trzech tygodniach robisz przerwę – wtedy pojawia się krwawienie. Potem znowu naklejasz plastry. Można się z nimi kąpać bez obaw – nie odklejają się.
Zalety. O stosowaniu zabezpieczenia musisz pamiętać tylko 3 razy w miesiącu, a nie przez 21 dni, jak przy braniu pigułek. Nawet gdy zapomnisz przykleić nowy plaster, nie ryzykujesz od razu wpadki, bo jesteś chroniona przed ciążą jeszcze 3 dni. Niska dawka hormonów nie obciąża wątroby.
Wady. Czasem plaster podrażnia skórę, dlatego najlepiej co tydzień przyklejać go w innym miejscu.

Co w najbliższej przyszłości?
Implanon
– środek przypomina z wyglądu wykałaczkę. Umieszcza się go pod skórą. Zawiera gestagen chroniący przed ciążą 3 lata.
Seasonelle – pigułka antykoncepcyjna, redukuje liczbę miesiączek do 4 w roku. Tabletkę zażywa się codziennie przez 84 dni, a potem robi się 5 dni przerwy.
Nuva ring – krążek dopochwowy, z którego stopniowo uwalniają się hormony. Kobieta sama umieszcza go w pochwie, a po 21 dniach wymienia na nowy.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (17)
/23.04.2013 08:48
Ja mam komputer cyklu już 6. rok (Pearly) i jestem bardzo zadowolna- żadnej wpadki.
/25.02.2010 23:05
Osobiście uważam że obecnie Yasminell jest jednym z najlepszych antykocenptów na rynku i jeszcze w dobrej cenie. w "mojej" Aptece za Grosze w Warszawie kupuje go za 35zł gdzie w innych musiałam płacić ponad 40 zł!!! Choć co do ich skuteczności, to jestem zdania ze 50% sukcesu to odpowiednie dobranie tabletek do organizmu kobiety, 40% regularne branie przez kobietę, a 10% jakość samej tabletki. Pozdrawiam:-)
/14.08.2009 02:25
Zażywam te tabsy już trzeci miesiąc. Przed nimi zażywałam przez ponad 2 lata Harmonet. Pomimo, iż Harmonet był i jest rewelacyjny, to z jego ceną producent oszalał - jeszcze 4 miesiące temu płaciłam za niego prawie 38zł, a za Sylvie płacę 19zł. Różnica jest kolosalna, a skład ten sam. Jeżeli lekarz wypisze na recepcie Harmonet, zawsze można grzecznie poprosić farmaceutkę o tańszy zamiennik :))) Z pewnością nie odmówi :)
POKAŻ KOMENTARZE (14)