Jak zmierzyć komfort?

Jak zmierzyć komfort? fot. ONS
Indeks Pearla, tj. wskaźnik pewności bądź też zawodności - różnie go nazywają - ma już ponad 70 lat!
/ 09.04.2008 10:14
Jak zmierzyć komfort? fot. ONS
Dobierając właściwą dla siebie metodę antykoncepcyjną, trzeba kierować się wieloma różnymi względami - wziąć pod uwagę styl życia, preferencje swoje i partnera, stan zdrowia - nadciśnienie, zaburzenia hormonalne itp.

Wybrana metoda antykoncepcyjna powinna być:
- łatwa w zastosowaniu,
- całkowicie odwracalna,
- akceptowana przez oboje stosujących ją partnerów,
- mieć minimalne działania niepożądane.

Najlepiej zwrócić się o pomoc do specjalisty, czyli ginekologa. Jeśli masz nieregularny cykl, często podróżujesz, nie masz w miarę stałego rozkładu dnia - to metody naturalne nie są dla ciebie najlepsze. Z kolei problemy z nadciśnieniem, zapalenie żył wykluczają minipigułki, bo mogą one zaostrzyć objawy choroby. Tego typu antykoncepcji nie zaleca się również osobom, które mają zaburzenia hormonalne. Niektórzy zwyczajnie nie lubią prezerwatyw, a inni nie znoszą chemicznych środków antykoncepcyjnych. Do tych przeróżnych obiekcji dołóżmy przekonania religijne i już wiadomo, że nie ma jednej dobrej antykoncepcji dla wszystkich. Całe szczęście, że metod antykoncepcji jest sporo i wciąż szuka się nowych. Poza zaleceniami zdrowotnymi podstawowym kryterium wyboru właściwego środka antykoncepcyjnego powinno być kryterium bezpieczeństwa.

Skuteczność metod antykoncepcji ocenia się za pomocą wskaźnika Pearla, który opracowano już w 1932 roku. Określa on ilość niechcianych ciąż wśród setki kobiet stosujących daną metodę antykoncepcyjną przez 12 miesięcy. Czyli jeśli wskaźnik wynosi np. 8 oznacza to, że na 100 kobiet, które stosowały daną metodę przez rok, 8 zaszło w ciążę. Im wskaźnik jest niższy, tym metoda skuteczniejsza. W przypadku płodnej zdrowej nie stosującej żadnej antykoncepcji kobiety indeks Pearla wynosi 85-90.


Tabelka pokazuje wskaźnik Pearla dla poszczególnych metod. Różnice w ocenie danej metody spowodowane są najczęściej różną znajomością techniki i dbałością w stosowaniu. Im lepsza znajomość danej metody i staranność, tym lepszy efekt, czyli wskaźnik Pearla niższy.

Metoda Wskaźnik Pearla
bez żadnej metody 85-90
kalendarzyk małżeński 20-24
metoda termiczna 4-17,3
obserwacja śluzu szyjkowego(Billingsów) 0,9-12
stosunek przerywany 15-28
prezerwatywa 5-8
kapturek naszyjkowy 6-8
błona dopochwowa 2,5-3,5
metody chemiczne 0,8-8
wkładka wewnątrzmaciczna 1,2-3
antykoncepcja postkoitalna 0,4-2,4
doustne tabletki jednofazowe 0,0-0,12
doustne tabletki trójfazowe 0,0-0,54
sterylizacja kobiety 0,0-0,5
sterylizacja mężczyzny 0,0-0,15

Uważa się, że nie ma złych metod antykoncepcyjnych, są tylko nieumiejętnie stosowane. Zamiast narzekać na za małe (lub za duże) prezerwatywy, stresować się tym, że systematycznie zapominasz połknąć pigułkę o właściwej porze, że pianki brudzą ci pościel, a na mierzenie temperatury co rano nie masz czasu - poszukaj dla siebie czegoś, co da ci poczucie bezpieczeństwa i nie zajmie zbyt dużo uwagi. Jeśli żadna z ogólnodostępnych metod ci nie odpowiada, to zawsze zostaje jeszcze szklanka zimnej wody... zamiast.

Redakcja poleca

REKLAMA