Harmonella - suplement diety przy antykoncepcji hormonalnej

Harmonella - badania przed antykoncepcją hormonalną fot. Fotolia
Stosowane przez nas leki i suplementy diety są coraz bezpieczniejsze dla organizmu, co nie znaczy, że pozostają bez wpływu na jego stan. Dlatego tak ważne jest, aby Twój lekarz pamiętał o zleceniu Ci badań, zwłaszcza jeśli jakiś preparat, np. antykoncepcyjny, będziesz przyjmować przez dłuższy czas.
/ 05.05.2014 09:20
Harmonella - badania przed antykoncepcją hormonalną fot. Fotolia
Wizyta u ginekologa, podobnie jak u dentysty, dla większości z nas to przykry obowiązek. Ale jak na obowiązek przystało, należy go spełnić. Pamiętaj więc, że dzięki badaniom kontrolnym będziesz mieć pewność, że Twój organizm działa prawidłowo, że nie dzieje się nic niepokojącego, że wszystko masz pod kontrolą. Istotne jest zwłaszcza regularne "odwiedzanie" ginekologa, ponieważ to, jak działają Twoje hormony, bezpośrednio przekłada się na to, jak się czujesz, a nawet jak wyglądasz.

Sto pytań o...

Wybór pigułki antykoncepcyjnej to bardzo poważna kwestia. To, że Twoja przyjaciółka bierze tabletkę X i świetnie się czuje nie znaczy, że u Ciebie byłoby tak samo. Podobnie skutki uboczne wywołane u innej koleżanki przez preparat Y, u Ciebie w ogóle mogą się nie pojawić. Dlatego tak ważne jest, aby lekarz – nim wypisze receptę – przeprowadził z Tobą kompleksowy wywiad a także skierował na konkretne badania. Ginekolog zapewne spyta Cię, jaki prowadzisz tryb życia, czy palisz papierosy, jak wygląda kwestia aktywności seksualnej. Ponadto powinien także zwrócić uwagę na to, czy u Ciebie lub u Twojej rodziny występowały kłopoty obejmujące m.in. zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, nadciśnienie lub inne choroby układu krążenia, choroby wątroby, cukrzyca, nowotwory (szczególnie narządów kobiecych), choroby neurologiczne.

Ponadto, przed przepisaniem środków antykoncepcyjnych, lekarz powinien: przeprowadzić badanie ginekologiczne, cytologiczne i badanie piersi, zlecić pomiar ciśnienia krwi oraz może (ale nie jest to konieczność) zlecić badanie krwi obejmujące: morfologię, czas krwawienia i krzepnięcia, czas koalinowo-kefalinowy, czynniki krzepnięcia, rozmaz krwi obwodowej, badania wątroby (AlAT, AspAT, GGTP), poziom cholesterolu i glukozy we krwi, profil hormonalny. Czasami wskazane może być także przeprowadzenie USG ginekologicznego.

Jeżeli Twój lekarz w ogóle nie poruszył tematu badań ani nie przeprowadził z Tobą wywiadu, porozmawiaj z nim o tym i poproś o ewentualne skierowanie. Jeśli ginekolog uzna Twoje zachowanie za przewrażliwienie (czasem i tak się zdarza), najlepiej po prostu zmień lekarza. Musisz mieć pewność, że zadba o Ciebie kompleksowo, a nie tylko bez pytania wypiszę receptę na pigułki. Zresztą, nawiązując do doustnej hormonalnej antykoncepcji, porozmawiaj z lekarzem nie tylko o tym, jak działają pigułki i jak je brać, ale także o tym, jak wpływają na organizm, czy mają skutki uboczne, a jeśli tak, to jak ich uniknąć lub zminimalizować negatywny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie. Bo hasło "weź pigułkę" warto zmienić na "weź pigułki" – i liczba mnoga jest tu racjonalnie uzasadniona.

Pigułka do pary

Jeśli już masz indywidualnie dobraną pigułkę (na podstawie wywiadu i badań), spytaj lekarza o środek osłonowy. Jednym z takich suplementów diety jest Harmonella®, która pomaga utrzymać naturalną równowagę organizmu. Jej składniki (m.in. cholina, oleuropeina, cynk, witamina B1, B6, D, chrom, selen, kwas foliowy czy selen) pomagają chronić serce, wątrobę, układ krążenia i utrzymać prawidłową wagę ciała. Mogą korzystnie wpływać na samopoczucie oraz dodawać energii. Co ważne, składniki Harmonella® są pomocne w profilaktyce miażdżycy, co potwierdza opinia Polskiego Towarzystwo Badań nad Miażdżycą.

Więcej informacji na www.harmonella.info