Antykoncepcja dla mężczyzn

Odkryto ją zupełnie przez przypadek, ale bardzo prawdopodobne, że zrewolucjonizuje rynek medyczny. Bardzo możliwe jest również, że jej wprowadzenie zmieni stereotypowe podejście do macierzyństwa. O czym mowa? O tabletkach antykoncepcyjnych dla mężczyzn.
/ 05.06.2012 06:44

Odkryto ją zupełnie przez przypadek, ale bardzo prawdopodobne, że zrewolucjonizuje rynek medyczny. Bardzo możliwe jest również, że jej wprowadzenie zmieni stereotypowe podejście do macierzyństwa. O czym mowa? O tabletkach antykoncepcyjnych dla mężczyzn.

Pierwsze zapytanie jakie nasuwa się na samą myśl o męskiej antykoncepcji, to czy możliwe jest żeby powierzyć im tak poważną rolę, jaką jest regularne przyjmowanie leków? Wiele kobiet a także i mężczyzn ma wątpliwości co do ich codziennego przyjmowania.  

Antykoncepcja dla mężczyznWięcej dyscypliny
Jak powszechnie wiadomo stosowanie pigułek wymaga od pań sporej dyscypliny. Łączy się z tym codziennie zażywanie preparatu o tej samej porze, regularne wizyty u lekarza i badania. Z tego właśnie względu wiele kobiet z chęcią przerzuciłoby ten obowiązek na swojego partnera.

Pochodna marihuany

Już niebawem panowie będą mogli stanąć przed taką właśnie alternatywą. Naukowcy zrobili kolejny krok przybliżający ich do stworzenia takiej pigułki. Najciekawsze jest jednak to, że substancja służącą do zapobiegania zapłodnieniu są podobne do tych, zawartych w marihuanie.

Nadzieja także dla bezpłodności
Badania prowadzone w kalifornijskim uniwersytecie w San Francisco ujawniły nieznany dotychczas mechanizm. Polega on na kontroli plemników przez co stają się niezdolne do odnalezienia i zapłodnienia komórki jajowej. Doniesienia z amerykańskiego instytutu mogą okazać się bardzo pomocne również dla par, które chciałaby mieć potomstwo. Istnieją szanse na to, że zrozumienie procesu decydującego o ruchliwości plemników pomoże leczyć także niektóre przypadki bezpłodności. Jak dotąd dało się ustalić, że męskie nasienie dopiero w łonie kobiety zaczyna się poruszać. Wpływ na to ma zasadowe środowisko kobiety, będące przeciwieństwem męskiej kwasowości.

Ruch wici
Podstawowe znaczenie dla wspomnianego mechanizmu mają cząsteczki Hv1 czyli kanały jonowe, które znajdują się na powierzchni błony komórkowej plemnika. Występują dokładnie na jego wici i decydują o uwalnianiu do środowiska protonów. Ich wewnętrzne stężenie jest tysiąc razy większe niż poza jego obrębem. Proces umożliwia zatem ruch wici i daje plemnikowi szansę dotarcia w pobliże komórki jajowej.

Marihuana pobudza plemniki
Podczas prowadzenia badań okazało się również, że Hv1 ulega aktywacji pod wpływem anandamidu. To jeden z neuroprzekaźników, który wydzielany jest między innymi przez błonę komórki jajowej. Dlatego prawdopodobnie, w pobliżu jajeczka, ruch plemników jest najbardziej intensywny. To odkrycie może wyjaśnić, skąd bierze się zauważone już dawno temu antykoncepcyjne działanie marihuany. Obecne w konopiach indyjskich kannabinoidy mogą sprawić, że plemniki zostaną pobudzone jeszcze w organizmie mężczyzny.

Naukowcy z San Francisco sugerują teraz, że ich odkrycie może z jednej strony doprowadzić do skuteczniejszej terapii bezpłodności, z drugiej, przyspieszyć pracę nad stworzeniem pigułki antykoncepcyjnej dla mężczyzn.