72 godziny – jeszcze nie jest za późno

antykoncepcja awaryjna fot. Fotolia
Otwierasz kalendarz: kosmetyczka, dentysta… Perfekcjonistka w każdym calu. Ale każdemu może zdarzyć się sytuacja awaryjna.<!-- (c) 2000-2007 Gemius SA ver 1.1 Emisje: EDIPRESSE/Polki.pl/niestandardowa/Gedeon_Richter_1x1_art, Artyku≥, 1x1_pixel --> <script language="javascript1.2" type="text/javascript"><!-- var _gde_lkjrinqlkj = new Image(1,1); _gde_lkjrinqlkj.src='https://ad.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=ApuVJCc4pbznlJPimCmkQcV3zSUNAc_uA2QA0R3jzyH.r7/stparam=lkjrinqlkj'; //--></script><img border="0" src="http://ad2.pl.mediainter.net/please/showit/601/1/1/33/?typkodu=img&amp;_idplan=20095" alt="" />
/ 10.05.2019 05:14
antykoncepcja awaryjna fot. Fotolia
 

Otwierasz kalendarz: wizyta u kosmetyczki, dentysta, spotkanie z koleżanką… Perfekcjonistka w każdym calu. Ale przecież każdemu może zdarzyć się sytuacja awaryjna. Mniej lub bardziej zabawna czy żałosna. Niezapłacony rachunek za telefon, plama na sukience, gafa podczas uroczystej kolacji. Są jednak wpadki dużo poważniejsze, których konsekwencje możesz odczuwać wiele lat. Zaczyna się od seksu bez odpowiedniego zabezpieczenia… Gdy zapomnisz o regularnej antykoncepcji albo cię ona zawiedzie, nie trać głowy! Jest antykoncepcja awaryjna, dzięki której znajdziesz wyjście z sytuacji.

Co wiemy o antykoncepcji awaryjnej?

Antykoncepcja awaryjna jest metodą zapobiegania ciąży, którą należy stosować po niezabezpieczonym stosunku płciowym lub w przypadku niepowodzenia zastosowanego zabezpieczenia. Dlatego też nazywana jest „antykoncepcją po stosunku”, „antykoncepcją doraźną” lub „antykoncepcją awaryjną”.

W aptekach jest już dostępny nowy preparat w postaci jednej tabletki zawierającej 1500 mikrogramów lewonorgestrelu (substancja czynna). Skuteczność nowej pigułki oblicza się na ponad 99% po zażyciu w pierwszej dobie po niezabezpieczonym stosunku. Zdecydowanym atutem nowego preparatu jest łatwość stosowania - tylko jedna pigułka, bez konieczności przyjmowania kolejnej dawki. Mechanizm działania tego preparatu jest identyczny, jak tradycyjnych pigułek hormonalnych. Przyda ci się znajomość cyklu miesięcznego. Tabletka „po” przyjęta przed owulacją hamuje jej wystąpienie, uniemożliwiając zajście w ciążę. Natomiast jeśli przyjmiesz preparat
w późniejszym czasie, po owulacji, utrudnia on plemnikom przeniknięcie przez zagęszczony śluz.


Wbrew wszelkim mitom, które wyrosły wokół antykoncepcji doraźnej, pigułka „po” nie ma działania poronnego. Mechanizm jej działania polega na zapobieganiu owulacji (jajeczkowaniu) i zapłodnieniu, a także powodowaniu zmian w błonie śluzowej macicy, nie dopuszczając do zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej. Gdy pigułkę przyjmiesz zbyt późno, kiedy dojdzie już do zagnieżdżenia, nie wpłynie ona negatywnie na zarodek, ale podtrzyma rozpoczętą ciążę i stanie się jej sprzymierzeńcem. Dotychczas nie odnotowano na świecie żadnych doniesień
o niekorzystnym wpływie antykoncepcji doraźnej na rozwój płodu i narodziny dziecka.

Zdążyć przed ciążą

Pigułkę „po” musisz zażyć jak najszybciej - najlepiej w ciągu 12 godzin i nie później niż do 72 godzin po stosunku bez skutecznego zabezpieczenia. Jeśli nie jesteś pewna, ile czasu upłynęło od niezabezpieczonego stosunku płciowego, a minęło już wystarczająco dużo godzin, może dojść do zapłodnienia. Pamiętaj, że skuteczność działania pigułki „po” zmniejsza się wraz z upływem czasu od zbliżenia. Czas jest zatem twoim największym rywalem.
Pigułkę dostaniesz w aptece. Aby ją kupić potrzebujesz recepty od lekarza – wypisze ci ją lekarz każdej specjalizacji, nie tylko ginekolog.
 


A skutki uboczne?

Antykoncepcja awaryjna może powodować jedynie następujące działania niepożądane: nudności, tkliwość piersi, opóźnienie miesiączki o ponad 7 dni, nieregularne krwawienie lub plamienie. Mogą wystąpić również przemijające zaburzenia cyklu miesiączkowego, jednak u większości kobiet krwawienie miesiączkowe pojawia się w ciągu 7 dni od przewidywanego terminu. Jeśli więc kolejna menstruacja opóźnia ci się o ponad 5 dni, skontaktuj się z lekarzem w celu wykluczenia ciąży.

Tylko awaryjnie

Nie traktuj antykoncepcji awaryjnej jako regularnej formy zabezpieczania się przed ciążą! Ta metoda jest zalecana wyłącznie w przypadkach sporadycznych, kiedy odbył się niezabezpieczony stosunek lub dotychczasowa metoda antykoncepcji zawiodła. Pigułka „po” nie zwalnia cię z odpowiedzialności stosowania zwykłej antykoncepcji.

Więcej informacji o antykoncepcji awaryjnej szukaj w serwisie www.escejp.pl lub pod numerem infolinii 0 801 1000 72

www.gedeonrichter.pl