POLECAMY

Dlaczego przewlekłe zapalenie oskrzeli jest niebezpieczne?

Co tak naprawdę oznacza diagnoza – przewlekłe zapalenie oskrzeli? Czy jest to równoznaczne z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP)? Czy należy się tym martwić? Co robić, jakie leczenie podjąć?
Dlaczego przewlekłe zapalenie oskrzeli jest niebezpieczne?

Kiedy w ogóle można mówić o przewlekłym zapaleniu oskrzeli?

Jeżeli chory ma przewlekły kaszel z odkrztuszaniem przez 3 miesiące w roku podczas 2 kolejnych lat można powiedzieć, że jest to przewlekłe zapalenie oskrzeli.
W chorym oskrzelu przerastają gruczoły śluzowe, ubywa natomiast komórek nabłonkowych i rzęsek. Doprowadza to do sytuacji, kiedy oskrzela nie usuwają odpowiednio sprawnie wydzieliny, a w niej podczas zalegania rozwijają się drobnoustroje. Uważa się, że przewlekłe zapalenie oskrzeli stanowi element składowy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Co może być przyczyną?

Najczęstszą przyczyną przewlekłego zapalenia oskrzeli jest palenie tytoniu. 90% chorych to palacze, lub osoby, które w przeszłości paliły. Niekorzystny wpływ na oskrzela mają również: zapylenie w miejscu pracy, obecność szkodliwych substancji w powietrzu, klimat wilgotny i chłodny. Do innych czynników, przyczyniających się do przewlekłego zapalenia oskrzeli należą: częste zapalenia zatok i oskrzeli oraz zaburzenia wrodzone (pierwotna dyskineza rzęsek, niedobór inhibitorów α1-proteazy).
W przypadku chorób płuc i oskrzeli bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka. Wiele patologii płuc związanych jest z papierosami, może warto, więc zadbać o zdrowie i rzucić palenie?

Polecamy: Jak rzucić palenie?

Jakie objawy daje choroba?

Chory z reguły rano odkrztusza znaczną ilość wydzieliny. W przypadku infekcji bakteryjnej wydzielina jest ropna. Kaszel utrzymuje się przez 3 miesiące w roku, podczas 2 lat. Dolegliwości nasilają się jesienią i zimą. POChP oprócz występowania kaszlu charakteryzuje się narastającą w czasie trwania choroby dusznością. Na początku jest to duszność wysiłkowa, jednakże później duszność występuje także w spoczynku. Aby móc postawić rozpoznanie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc lekarz musi wykonać badanie spirometryczne.

Zobacz też: Skąd się bierze POChP?

Leczenie

Leczenie musi być konsekwentne i długotrwałe. Chory powinien wyeliminować czynniki negatywnie działające na płuca tzn. przede wszystkim przestać palić! Sposoby leczenia zależą od ciężkości choroby, warto, więc podjąć terapię już na początku wystąpienie objawów. W każdym stadium POChP bardzo ważna jest rehabilitacja. Leczenie farmakologiczne obejmuje leki rozkurczające oskrzela, podawanie sterydów, antybiotykoterapie (w sytuacji współistniejącej infekcji). W zaawansowanym stadium choroby niezbędna jest tlenoterapia.

Jakie zagrożenia?

Podsumowując, przewlekłe zapalenie oskrzeli, jako element POChP, należy do niebezpiecznych chorób pogarszających, jakość życia i skracających czas jego trwania. Ważna jest, więc odpowiednia profilaktyka, a w razie wystąpienia choroby wczesne i konsekwentne podjęcie leczenia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/rok temu
Ja również uważam, że nebulizacje w takim przypadku są najlepszym rozwiązaniem. Sama wiem jak moje dziecko reaguje na Benodil podawany wziewnie i jak szybo dochodzi po tych inhalacjach do zdrowia. Tak to już jest z dziećmi, które najczęściej chorują na zapalenia oskrzeli.
/rok temu
Każde zapalenie oskrzeli może być niebezpieczne, szczególnie jeśli mamy tendencje do chorowania na oskrzela i płuca. Najważniejsza jest prawidłowa diagnostyka lekarska i odpowiednio dobrane leczenie do stanu zaawansowania choroby. Jeśli lekarz zaleci antybiotyk, to trzeba go brać do końca i nie przerywać leczenia. Przydatny bywa nebulizator i codzienne inhalacje i dobry syrop, taki jak Gafki. Powinien działać przeciwzapalnie i wykrztuśnie.
/2 lata temu
Przy zapaleniu oskrzeli syna bardzo pomagała mu nebulizacja i też podawałam mu przeciwzapalny fosidal, który naprawdę skutecznie łagodził ataki kaszlu i walczył ze staniem zapalnym
POKAŻ KOMENTARZE (5)