Triumf hiacyntów na wiosnę

Nadchodząca wiosna należy zdecydowanie do hiacyntów. Te kolorowe kwiaty zdominowały pokazy i targi florystyczne. Pojawiają się w bukietach, jako kompozycje z roślin doniczkowych czy ozdoba ogrodowych rabatek. fot. sxc.hu
Nadchodząca wiosna należy zdecydowanie do hiacyntów. Te kolorowe kwiaty zdominowały pokazy i targi florystyczne. Pojawiają się w bukietach, jako kompozycje z roślin doniczkowych czy ozdoba ogrodowych rabatek.
/ 25.02.2010 11:54
Nadchodząca wiosna należy zdecydowanie do hiacyntów. Te kolorowe kwiaty zdominowały pokazy i targi florystyczne. Pojawiają się w bukietach, jako kompozycje z roślin doniczkowych czy ozdoba ogrodowych rabatek. fot. sxc.hu

Hiacyntom, jak wielu innym kwiatom towarzyszy piękna legenda. Wedle mitologii miały one powstać z krwi greckiego atlety, pięknego syna króla Sparty. Gdy podczas współzawodnictwa z jednym z bogów został on zraniony dyskiem, w miejscu gdzie upadły krople krwi, zakwitły czerwone kwiaty. Dziś jednak znajdziemy hiacynty nie tylko w kolorze krwistej czerwieni. Poszczególne odmiany to cała paleta barw, pastelowe, w odcieniu różu, błękitu i fioletu, pomarańczowe, łososiowe i białe. Bogactwo kolorystyczne zagwarantowało hiacyntom ogromny sukces; są popularną ozdobą domów i ogrodów. Do ich atutów należy też łatwość uprawy.

Hiacynty w ogrodzie

Choć są stosunkowo łatwe w uprawie, warto przestrzegać kilku ważnych terminów. Pod koniec czerwca powinniśmy wykopać z ziemi cebule i ułożyć je w chłodnym miejscu; idealna będzie dobrze wentylowana piwnica. Cebulki wracają do ziemi na przełomie września i października. Należy zasadzić je na głębokości kilkunastu centymetrów, zawsze piętką do dołu, w odległości około kilkunastu centymetrów (im większe cebule, tym większą odległość między nimi trzeba zachować).

Zobacz także: Hiacynty klasycznie i nowocześnie

Jeśli na lato zostawimy bulwy w ziemi, w kolejnym sezonie także pojawią się kwiaty; jednak z każdym rokiem będą mniejsze i mniej efektowne. Z tego względu zaleca się jednak uprawę hiacyntów z wykopywaniem cebul. Pozwala to także na zasadzanie kwiatów każdego roku w nieco innym miejscu, dzięki czemu podłoże jest zawsze żyzne i bogate w składniki odżywcze.

Dodatkowym wzmocnieniem będzie oczywiście nawóz, który stosujemy wiosną, przed okresem kwitnienia. Hiacynty będą dobrze rosły w niemal każdym podłożu, z wyjątkiem bardzo kwaśnego. Świetnie tolerują stanowiska nasłonecznione i lekko zacienione. Ważne też, by były osłonięte od wiatru. Na zimę dodatkowo można zabezpieczyć cebule słomą, którą zdejmujemy na początku wiosny.

Hiacynty w doniczkach

Nawet ci, którzy nie są szczęśliwymi posiadaczami ogrodu, mogą cieszyć się pięknem hiacyntów. To wręcz wymarzone rośliny dekoracyjne do domu. Dodatkowym ich atutem jest mocny zapach, dzięki czemu już w kwietniu możemy naprawdę poczuć w domu wiosnę. Cebule należy zasadzić jesienią, pojedynczo lub w większych doniczkach. Ważne, by pojemnik był dość wysoki. Podłoże powinno być piaszczyste i cechować się wysoką przepuszczalnością.

Polecamy: Kwiatowe wróżby

Po zasadzeniu cebul podlewamy je i przenosimy w chłodne miejsce na około 6 tygodni. Również w przypadku uprawy hiacyntów w doniczkach należy je po przekwitnięciu wykopać i przenieść cebulki w chłodne i suche miejsce. Jeśli wiosna jest ciepła, można kwitnące hiacynty wystawić na balkon. Szczególnie dobrze sprawdzą się zaciszne balkony, lekko zabudowane i chronione od wiatru.

Redakcja poleca

REKLAMA