Prawdziwa rola welonu - Ślubne tradycje - Ciekawostka

Lady Gaga w welonie fot. ONS.pl
Znasz ją?
Joanna Mroczkowska / 15.04.2016 09:32
Lady Gaga w welonie fot. ONS.pl

Nad wieloma tradycjami nawet się nie zastanawiamy biorąc je za pewnik. Jednak gdy sięgnie się do historii niektóre z dzisiejszych rytuałów mają niekiedy przerażające (z dzisiejszego punktu widzenia), początki. To samo tyczy się ślubu i całej otoczki. Białe suknie ślubne to moda, którą rozpoczęła brytyjska królowa Wiktoria zaś druhny, które dzisiaj pomagają przy organizacji panieńskiego czy zabaw weselnych niegdyś miały za zadnie chronić pannę młodą przed złymi duchami. A co się tyczy welonu? Jego etymologia jest równie niecodzienna.

Historyczne znaczenie welonu - jakie jest?

Welon pojawił się po raz pierwszy w starożytnym Rzymie. Jednak nie w dzisiejszej formie. W tamtych czasach nazywano go "flammeum" i był w kolorze czerwieni. Okrywał pannę młodą od stóp do głów a jego rola była dość...przerażająca. Miał oszukiwać złe moce i sprawiać wrażenie, że kobieta, która idzie na ślubny kobierzec jest w płomieniach. W późniejszych latach forma welonu się zmieniła jednak wciąż miała chronić kobietę przed złem.

Więcej ciekawostek, które pomogą ci przetrwać nudny dzień

A kojarzycie tradycję, w której przyszły mąż nie może zobaczyć przyszłej żony przed ślubem? Welon odkrywa dopiero przed ołtarzem - to zaś symbolizuje, że panna młoda przechodzi spod skrzydeł ojca w ręce męża. Jest jeszcze wiele takich ciekawostek - a o tych już wkrótce u nas na stronie!

Więcej stylu na wiosnę i lato 2016:

Stylowa mama - Kourtney Kardashian 9 hitów z wiosennych kolekcji Bomberka - jak ją nosić?

Redakcja poleca

REKLAMA