Druhny fot. Adobe Stock

Strój druhny - jak powinna się prezentować? Najważniejsze zasady!

Świadkowa i druhna, po pannie młodej i jej matce jest najważniejszą kobietą na ślubie, która ma na dodatek do odegrania niezwykle istotą rolę. Na niej równie intensywnie będzie skupiał się wzrok weselnych gości, dlatego też ważne jest aby w tym dniu wyglądała olśniewająco!
/ 10.02.2019 18:36
Druhny fot. Adobe Stock

Druhna i świadkowa (podwójną rolę najczęściej pełni jedna osoba), to prawa ręka panny młodej - nie tylko w trakcie ślubu i wesela, ale także przed i po uroczystości. 

To druga osoba skupiająca na sobie uwagę wszystkich gości, zaraz po osobie panny młodej, będąca niejako wizytówką wesela. Dlatego musi prezentować się nie gorzej (ale też nie lepiej!) niż panna młoda!

Wygląd druhny - najważniejsze zasady

Najważniejszą sprawą, o którą powinna zadbać pretendowana do tej roli, jest odpowiednie przygotowanie się na tę okazję. Odpowiednio wcześniej powinna ona na bieżąco śledzić trendy ślubnej mody i zorientować się jaką suknię zamierza zakupić panna młoda.

Suknia druhny - najważniejsze kryterium wyboru

Kryterium wyboru sukienki dla druhny nie powinno być jej własna fantazja. Strój druhny powinien być ściśle związany z wyglądem sukni panny młodej, harmonizować z nią. Jeżeli przyszła mężatka zdecyduje się na kreację obszytą delikatną koronką, to świadkowa powinna wybrać zwiewny strój nawiązujący w jakiś sposób sukni bohaterki tego wieczoru.

Może się zdarzyć, że ciężko będzie znaleźć odpowiednią suknię. Wtedy do wyglądu młodej mężatki można nawiązać chociażby poprzez kupno podobnego bukietu.

Druhna musi mieć na uwadze, że to nie ona znajduje się w centrum wydarzeń i że w żaden sposób nie może przyćmić kreacji panny młodej.

Kolorystyka stroju druhny 

Świadkowa znajduje się na drugim planie, dlatego bardzo ryzykownym wyjściem jest wybór jasnych i pastelowych garsonek bądź sukienek. Sprawiają one, że druhna może „zginąć” w odmętach bieli sukni panny młodej, ponieważ kolory te zbyt mocno się razem zlewają.

Jednak najgorszym z możliwych rozwiązań są intensywne czerwienie lub strój w kolorze bordo. Po pierwsze jest zbyt krzykliwy, a po drugie prezentująca się w nim osoba swoją kolorystyką przyćmiewa biel sukni świeżo upieczonej mężatki. Dobrze byłoby gdyby strój druhny komponował ze strojem świadka np. koszula lub krawat świadka powinien nawiązywać do kolorystyki sukienki świadkowej.

Druhna nie powinna też zakładać czarnej sukni, mimo iż czerń jest synonimem elegancji. Jeśli zdecyduje się na kreacje w tym kolorze, powinna rozjaśnić ją charakterystyczną biżuterią lub  przynajmniej kolorowym szalem.

Przykładowe kreacje dla druhny

Bardzo ładnie wyglądają sukienki z tafty w głębokiej zielonej kolorystyce z odkrytymi ramionami. Dobrze leżą (i dodatkowo podkreślają figurę) dopasowane sukienki z jedwabiu i satyny.

Kreacja wiązana na szyi w odcieniach intensywnej ultramaryny również prezentuje się bardzo efektownie. Kolejną propozycją jest dwukolorowa sukienka, wiązana w pasie wstążką. Najlepiej będzie jeżeli zostanie utrzymana w kolorystyce przydymionego różu. Jaśniejsze refleksy dodadzą jej wyrafinowania przez zabawę świateł i cieni. Taka sukienka bardzo dyskretnie wyróżnia się, ale zarazem nie wysuwa się na pierwszy plan, dzięki czemu jest idealna kreacją weselną.

Szukasz inspiracji na suknię dla druhny? Zobacz aż 41 przykładów! (zdjęcia)

Również krótka kremowa, bardzo kobieca sukienka bez rękawa z dopasowaną górą i talią oraz szerokim dołem wydaje się być odpowiednią kreacją dla świadkowej. Góra z jednobarwnej tafty, a dół w pasy lub modne wzory odciągnie wzrok od mankamentów figury. Talię należy podkreślić kilkoma pasami z lakierkowej lamówki. W takiej sukience żadna panna młoda nie powinna się nas wstydzić.

Bez względu na to, co założy druhna czy świadkowa, najważniejsze jest zachowanie dwóch zasad. Po pierwsze – zharmonizowanie ze strojem panny młodej, a po drugie – szczery i promienny uśmiech na ustach!

Będziesz druhną lub świadkową? Dowiedz się więcej!
7 najważniejszych obowiązków druhny, o których musisz pamiętać!
Długie sukienki idealne dla świadkowej i druhny - 13 propozycji!
Czarna sukienka na wesele - synonim elegancji, czy wielkie faux pas?