Dlaczego diamenty są numerem jeden w zaręczynowych kolekcjach i co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Dawniej kamienie te traktowano jako wyjątkowe talizmany. Wierzono, że przynoszą szczęście w miłości i przyciągają dobro. Również dziś są one pierwszym wyborem większości zakochanych. Trudno wyobrazić sobie zaręczyny bez diamentowego pierścionka.
Czy wiesz, że diamenty występują w przyrodzie w pełnym spektrum odcieni? Oprócz tych bezbarwnych spotyka się także:
- żółte,
- różowe,
- czerwone,
- a nawet czarne!
Co ciekawe, tuż po wydobyciu nie wyróżniają się niczym szczególnym. Są matowe i pozbawione blasku. Dopiero szlif sprawia, że wewnątrz kamienia „gra” światło. Często mówi się, że każdy brylant jest diamentem, ale diament staje się brylantem dopiero po odpowiednim oszlifowaniu.
O to, jak dokładnie powstają pierścionki zaręczynowe z brylantami, zapytaliśmy jubilerów z marki ACLARI Diamonds. Kilka ciekawostek znajdziesz poniżej!
Czy każdy diament nadaje się do ozdobienia nim biżuterii?
Odpowiedź może wydać się zaskakująca, bo jest… wręcz przeciwnie!
Szacuje się, że cechy kamieni jubilerskich ma zaledwie 10-20% wszystkich wydobytych diamentów. Poszczególne okazy mogą znacznie różnić się między sobą wielkością, czystością, zabarwieniem. Kamienie te występują w przyrodzie we wszystkich kolorach tęczy – mówi Sylwia, ekspert z salonu jubilerskiego ACLARI Diamonds. – Za najbardziej wartościowe uznaje się okazy bezbarwne, ponieważ to one spotykane są w naturze najrzadziej. Przejrzystość, barwa i masa diamentu są istotne, jednak to dopiero początek. O pięknie diamentowej biżuterii decyduje przede wszystkim szlif. – dodaje.
Czym jest szlif diamentów i dlaczego jest taki ważny?
W zależności od sposobu szlifowania kamień ma inny kształt, inaczej też załamuje światło. Najbardziej znane szlify to brylantowy, princessa, serce czy markiza. Za niektórymi z nich kryją się ciekawe historie. Przykładowo szlif markiza powstał na życzenie Ludwika XV, któremu zamarzył się diament w kształcie uśmiechu Markizy de Pompadour.
Czym właściwie jest szlif jubilerski?
Szlif to nic innego jak rzemiosło, czyli wiedza i umiejętności szlifierza – podkreślają jubilerzy z ACLARI Diamonds. – To właśnie od jego jakości zależy ostateczna wartość pierścionka z brylantem. Najpiękniejszy, a zarazem najtrudniejszy do uzyskania jest szlif brylantowy. W ten sposób oszlifowane diamenty to właśnie brylanty. Są idealnie symetryczne, a w świetle mienią się wszystkimi kolorami. Właśnie takie kamienie znaleźć można w naszych zaręczynowych kolekcjach.
Jak powstaje projekt zaręczynowej biżuterii?
Biżuteria z założenia ma zdobić, musi być więc dopracowana w najdrobniejszym szczególe. Tutaj liczą się detale: odcień złota, szerokość obrączki, wysokość i kształt korony. Czasami jeden projekt powstaje tygodniami. Dopiero gdy wzór jest perfekcyjny, prezentujemy go w naszej zaręczynowej kolekcji – zdradzają eksperci z salonu ACLARI Diamonds. – Stawiamy na projekty, które z jednej strony wciąż są klasyczne, a jednak w pewien sposób zaskakują designem. Na przykład brylanty oprawione w białe lub dwukolorowe złoto wyglądają szalenie efektownie. Asymetryczne lub otwarte formy, roślinne zdobienia, wiele drobnych diamentów zakutych bezpośrednio w obrączce – na to wszystko jest miejsce w zaręczynowych kolekcjach – podsumowują.
Sprawdź diamentową biżuterię od ACLARI Diamonds!
Najpiękniejsze pierścionki zaręczynowe z brylantami, a także diamentowe kolczyki i zawieszki znajdziesz w ACLARI Diamonds. Zobacz kolekcje online lub zajrzyj do jednego z salonów stacjonarnych. Salony tej marki jubilerskiej znajdziesz w największych miastach w Polsce: w Warszawie, Krakowie, Gdyni, Poznaniu, Łodzi, Olsztynie, Gdyni i we Wrocławiu.
Artykuł powstał z udziałem marki Aclari Diamonds