Wybór świadka

Aby Wasz ślub był piękny i pozbawiony nie potrzebnych stresów, pamiętajcie o wyborze odpowiednich świadków. Takich, którzy nie pozwolą wam się denerwować w dniu ślubu, załatwią wiele spraw za Was i będą dbali o Waszych gości.
/ 30.04.2006 20:48

Aby Wasz ślub był piękny i pozbawiony nie potrzebnych stresów, pamiętajcie o wyborze odpowiednich świadków. Takich, którzy nie pozwolą wam się denerwować w dniu ślubu, załatwią wiele spraw za Was i będą dbali o Waszych gości.

Najczęściej świadkami są rodzeństwo lub najbliżsi przyjaciele. Świadek powinien mieć skończone 18 lat, by przedstawić w dniu ślubu potrzebny dowód osobisty i mówić po polsku, (jeżeli nie- konieczna jest obecność tłumacza przysięgłego). Prawo kanoniczne nie określa, by drużba był katolikiem, w praktyce jednak jest to wymagane. Świadkami mogą być również osoby tej samej płci. Należy pamiętać o tym, że zadania świadka nie powinny ograniczać się tylko do dnia ślubu. Świadkowie również są odpowiedzialni za prowadzenie listy prezentów ślubnych, pomagają narzeczonym na każdym etapie przygotowywania przyjęcia weselnego. Organizują również wieczory panieński i kawalerski – Młodzi mogą znać tylko ich daty – szczegóły, począwszy od miejsca, przez listę zaproszonych gości, na specjalnych atrakcjach skończywszy. Na weselu dbają o gości, sprawdzają, czy niczego im nie brakuje. Czasami, gdy nowożeńcy są już w podróży poślubnej, do świadków należy także obowiązek rozliczenia w ich imieniu ostatnich rachunków z restauratorem, dostawcami czy kierowcą.

Świadkowie zazwyczaj dzielą się swoimi obowiązkami i tak np. świadkowa pomaga pannie młodej w wyborze sukni ślubnej, biżuterii. W kościele układa fałdy sukni, podczas wesela pomaga poprawić makijaż, a czasami po oczepinach – przebrać się w wieczorową suknię. Natomiast świadek czuwa nad terminami dostaw alkoholu i napojów, stroi ślubny samochód, pilnuje by zdenerwowany pan młody nie zapomniał o obrączkach. Musi pamiętać także o dostarczeniu ich do zakrystii kościoła. Świadek powinien mieć przygotowany kosz z “fantami” w przypadku gdyby na drodze Młodzi napotkali tzw. bramę. Świadek wznosi również uroczysty toast za zdrowie pary młodej podczas wesela.

Informacja o wyborze danych osób na świadków powinna dotrzeć do nich dwa miesiące przed uroczystością. Rola świadków to wielki zaszczyt, ale i duży obowiązek. Wybrane osoby mogą odmówić, należy to uszanować, dlatego ten wczesny termin poinformowania jest tak istotny.

Redakcja poleca

REKLAMA