Weselne trunki

Przyjęcie weselne bardzo trudno sobie wyobrazić bez alkoholu, choć ostatnio można zaobserwować zmieniającą się modę w tej kwestii.
/ 27.04.2006 14:45

Przyjęcie weselne bardzo trudno sobie wyobrazić bez alkoholu, choć ostatnio można zaobserwować zmieniającą się modę w tej kwestii.

Kiedyś obowiązkowym trunkiem na weselu była wódka, dużo wódki. Obecnie wódka jest oczywiście serwowana, ale coraz częściej podaje się ją w drinkach.

Wybierając alkohol na przyjęcie weselne należy pamiętać, że nie wszyscy lubią tradycyjną czystą. Dlatego też warto zastanowić się nad innego rodzaju trunkami. Można np. zaserwować dodatkowo wina, białe, czerwone, wytrawne, półwytrawne. Dla zwolenników lekkich i słodkich drinków można podać różnego rodzaju likiery. Coraz bardziej modne jest podawanie koktajli. Koktajle mogą być zarówno alkoholowe, jak i bezalkoholowe. Do tych pierwszych stosuje się wódkę, rum, gin, whisky, brandy, wermut, szampan, koniak, bourbon, Malibu. Alkohole miesza się z likierami (np. bananowym, melonowym), sokami owocowymi (np. porzeczkowym, ananasowym) lub pomidorowym, wodą sodową, tonikiem, colą, lemoniadą, mlekiem (np. kokosowym), śmietanką. Z kolei koktajle bezalkoholowe przygotowuje się wstrząsając mleko, jajka i soki owocowe. Koktajle wymagają dużo lodu.

Obowiązkowym elementem przyjęcia weselnego jest toast za zdrowie "młodych" oczywiście szampanem. Szampan podaje się tuż po wejściu gości weselnych na salę. Podstawą serwowanie wszelkiego rodzaju trunków jest odpowiednia ich temperatura i tak np.: gin podaje się w temp. 8-10 C, wódkę - w temperaturze 6-8 C, białe wina wytrawne serwuje się w temp. 8-10 C, a białe wina słodkie w temp. 12-14 C. Czerwone wina słodkie podaje się w temp. 14-16 C, zaś wina musujące i szampany w temp. 6-8 C. Z kolei czerwone wina wytrawne serwuje się w temperaturze pokojowej 16-18 C. Podobnie likiery, koniaki i winiaki wymagają temperatury pokojowej. Natomiast piwo serwuje się w temp. 8-10 C, a wodę mineralną oraz soki podaje się schłodzone. Także koktajle podaje się dobrze schłodzone.


Co zrobić gdy goście źle obliczyli swoje możliwości, smakując wielu wybornych
alkoholi z dobrze zaopatrzonego barku? Aby złagodzić przykre następstwa kaca warto wypróbować kilku metod. Po pierwsze, kładąc się spać po warto przyjąć większą dawkę witaminy C, środek przeciwbólowy. Należy też pić dużo mineralnej wody. Rano zbawienne może okazać się treściwe śniadanie. Aby nie dopuścić do upicia przed przyjęciem, warto zjeść tłusty posiłek (dlatego też przeważnie przyjęcie weselne rozpoczyna się od tradycyjnego, tłustego rosołu), a podczas przyjęcia każdy kieliszek alkoholu przepijać szklanką wody albo soku.

Redakcja poleca

REKLAMA