Kto powinien przemawiać?
Nie musimy trzymać się ściśle wyznaczonego schematu, ale najczęściej podczas wesela przemawiają: pan młody, świadek, ojciec pana młodego i ojciec panny młodej. Zdarza się również, że swoje kilka minut ma świadkowa lub panna młoda.
Polecamy: Jak nie urazić gości weselnych
Kiedy?
Przemowy najczęściej wygłaszane są podczas obiadu. Aby nie zakłócać wydawania posiłków i nie utrudniać pracy kuchni i kelnerów, warto ustalić, kto będzie przemawiał, w którym momencie i jak długo. Najbardziej optymalnym czasem jest pora przed deserem, kiedy goście zdążyli już zaspokoić pierwszy głód i mogą się skoncentrować na tej ważnej chwili. Lepiej jest również podzielić przemówienia, jeśli planujemy ich więcej, na kilka etapów. Czasami zdarza się, że przemowy rozpoczynają wesele i odbywają się np. podczas koktajlu.
O czym należy pamiętać?
Warto przygotować sobie przemówienie wcześniej. W dniu ślubu będzie wystarczająco dużo stresu, aby fundować sobie kolejny, w postaci improwizacji. Tak więc kartka z napisanym tekstem powinna czekać w pogotowiu, ale oczywiście przemówienie powinno być wygłoszone, a nie odczytane.Najlepiej jest wypisać sobie w punktach najważniejsze kwestie, tak aby jeden rzut oka wystarczył, by gładko przebrnąć przez całość.Dobrze jest, jeśli uda się wpleść kilka zabawnych anegdotek, które rozluźnią atmosferę i wprowadzą gości w dobry nastrój. Świetnie sprawdzają się historie o poznaniu się pary młodej, ich pierwszych reakcjach, wrażeniach itp. Powinny pojawić się komplementy pod adresem panny młodej/pary młodej. Bardzo elegancko jest również podziękować gościom za przybycie i uczestnictwo w tym wyjątkowym dniu. Podczas przemówienia można również podziękować rodzicom i innym osobom, które pomogły zorganizować wesele. Jeśli przemawiają rodzice to powinni przywitać nowego członka rodziny w swoim gronie. Najczęściej najbardziej dowcipnym przemówieniem, jest mowa świadka. Oczywiście jak najbardziej może być pełna różnych, śmiesznych anegdotek, ale przy jej układaniu, trzeba pamiętać, jaki charakter ma wesele i że nie wszystkie historie z życia pana młodego, powinny ujrzeć światło dzienne.
Przemówienie powinno być raczej krótkie niż długie. Optymalny czas trwania to ok. 5 minut. Przez ten czas goście są w stanie w milczeniu wysłuchać i skoncentrować się na słowach przemawiającego. Na zakończenie należy poprosić gości o wspólne wzniesienie toastu na cześć pary młodej.
I ostatnia wskazówka - jeśli w trakcie przemawiania zabraknie nam słów, nie należy panikować. Najważniejsze to mówić szczerze i prosto z serca. Para Młoda i goście na pewno to docenią.
Kinga Nowakowska - Raz w życiu - konsultanci ślubni