Tradycja bombonier, czyli prezentów, którymi para młoda obdarowuje swoich gości, pochodzi z Włoch, ale jej nazwa powstała we Francji. Król Ludwik XIV fundował zaproszonym na francuski dwór „słodkie” upominki – „bombonierre”, będące pochodnym od słowa „bon bon”, oznaczającego cukierek. Bomboniery ofiarowywane przez monarchę produkowali również znakomici artyści, wykorzystując masę perłową, kość słoniową czy złoto.
Komu daje się prezenty?
Bombonierę wręcza się przede wszystkim członkom rodziny, przyjaciołom i znajomym w podziękowaniu za towarzyszenie młodej parze podczas zaślubin. Ten słodki upominek sprawi, że wszyscy goście na długo zapamiętają uroczystość. Rodzina i znajomi, którzy nie mogli uczestniczyć w przyjęciu, również powinni otrzymać bombonierę, jako dowód wdzięczności za pamięć. Poza tym drobnostka może sprawić, że goście poczują się dowartościowani. Wręczając zaproszonym prezent podkreślicie, jak ważna była ich obecność w dniu waszego ślubu.
Kiedy dać bombonierę?
Prezenty wręcza się albo na początku wesela, ustawiając je przy nakryciach na stole, albo w trakcie przyjęcia rozdając gościom osobiście. Upominki układa się w udekorowanym lawendą i białymi piórkami koszu. Można poprosić znajome dzieci, aby po ceremonii zaślubin, podczas gdy małżonkowie przyjmują kwiaty i życzenia, obdarowali przybyłych gości. Częściej jednak prezenty ustawia się na stołach przy nakryciu każdego gościa.
Jakie prezenty przygotować dla gości?
Najbardziej popularne są małe pudełeczka wykonane z papieru, srebra, porcelany lub szkła. Mogą to być również małe, uszyte z tiulu, koronki i innych delikatnych materiałów. Oba rodzaje zawierają słodycze – symbol szczęścia, dobrobytu i pomyślności, np. migdały w cukrowej polewie, orzechy, czekoladki, lub cukierki w kształcie serc. Decydując się na słodkości dla gości należy pamiętać, by wybrać takie, które nawet w wysokiej temperaturze nie zmienią konsystencji. Niektórzy nowożeńcy ofiarowują zaproszonym bardziej praktyczne upominki, np. cukiernice, ramki do zdjęć, szkatułki, popielniczki, srebrne łyżeczki lub filiżanki.
Migdały
Liczba słodyczy w prezenciku nie może być przypadkowa. Bomboniera powinna zawierać 5 migdałów, które symbolizują tyle samo życzeń: szczęście, długowieczność, bogactwo, cudowne dzieci i zdrowie. W Europie kolor migdałów jest ściśle związany z rodzajem uroczystości. Białe pasują na ślub i wesele, zielone, symbolizujące długowieczność, wręcza się gościom podczas przyjęcia zaręczynowego, a różowe, białe lub niebieskie – w czasie urodzin i chrzcin. Migdały są również odpowiednim prezentem dla rodziny, która świętuje z nami rocznicę ślubu. Te w srebrnej polewie układa się na stołach w 25-lecie pożycia małżeńskiego, a w złotej na 50-lecie.
Aniołki
Oryginalnym pomysłem na prezent dla gości są sympatyczne, gliniane figurki ze skrzydełkami. Kolorowe aniołki o wesołych buźkach przedstawiają młodą parę. Oprócz tradycyjnych ślubnych strojów, doczepia się im muszki, welony i kwiaty. Na prośbę narzeczonych, figurki mogą odzwierciedlać ich postacie: nosić okulary i smoking jak pan młody lub mieć niebieskie oczy i długi welon jak panna młoda. Narzeczeni otrzymują do zaakceptowania wypieczone aniołki. Jeśli się spodobają przygotowuje się anielskie zastępy. Do „anielskich par” doczepia się kartkę z podziękowaniami, imionami młodych i datą ich ślubu.