Z podziękowaniami bywa różnie. Można dziękować upominkami, piosenką, dobrym słowem, gestem, czynem. Niektórym nawet wystarcza uśmiech.
Para Młoda przed ślubem powinna zastanowić się jak i komu chce podziękować przy okazji swojej uroczystości. Osób, którym pary dziękują jest wiele. Jedni Nowożeńcy dziękują tylko rodzicom, drudzy również świadkom, a inni swoje podziękowania kierują w stronę dziadków, chrzestnych.
Czas i formę podziękowań warto dobrze zaplanować:
Rodzice:
Jeśli wolimy kameralną atmosferę słowo „dziękuję” paść może po błogosławieństwie odbywającym się według tradycji w domu Panny Młodej.
Jeśli wyczujemy, że rodzice liczą na bardziej uroczystą formę podziękowań (szczególnie mamy lubią poczuć się wyróżnione przed weselnymi gośćmi) np. na sali weselnej zróbmy to dla nich. Na pewno będzie im miło i poczują się najważniejsi w tej właśnie chwili.
Rodzicom można nie tylko podziękować mówiąc im za co jesteśmy wdzięczni. Niemal tradycją stało się dedykowanie im utworu i wręczanie drobnego upominku od Nowożeńców. Mogą to być np. puchary dla Super Rodziców, koszulki dla Super Mamy-Super Taty lub Super Teścia-Super Teściowej, kilka słów podziękowań wygrawerowanych na stylowych tabliczkach czy albumy ze zdjęciami swoich pociech z dzieciństwa.
Świadkowie:
Coraz częściej Pary Młode dziękują świadkom. Pamiętajmy, że świadkowie - bez względu na to czy są osobami z rodziny czy należą do grona przyjaciół Nowożeńców są zestresowani. Bycie świadkiem to nie tylko zaszczyt, ale także odpowiedzialność i każdy na pewno stara się jak może, aby sprostać zadaniom, które zostaną mu powierzone tego dnia.
Dziadkowie/rodzice chrzestni:
Dla wielu okres dzieciństwa z pewnością kojarzy się z zapachem ciasta pieczonego przez babcie lub zabawnych historyjek związanych z dziadkiem. Jeśli więc dziadkowie są obecni na uroczystości możemy również im podziękować. Rodzice chrzestni też tego dnia czują się ważni i dumni ze swoich chrześniaków, więc miłym gestem może być np. utwór muzyczny w trakcie zabawy dedykowany właśnie dla nich i przetańczony z Parą Młodą.
Goście weselni:
Drobne upominki dla gości ofiarowane im na początku lub na końcu zabawy mile stanowią o Parze Młodej. Co można podarować? Migdały w ładnych woreczkach, czekoladki w maleńkich pudełeczkach, lokalną pamiątkę z miejsca uroczystości lub zdjęcie Pary Młodej z podziękowaniem za przybycie.
My długo zastanawialiśmy się co zrobić z podziękowaniami. Czy coś powiedzieć? Czy coś kupić? Pojawił się również problem, aby nie powtórzyć formy podziękowań z wesel, na których mięliśmy okazję gościć. Długo myśleliśmy i zdecydowaliśmy się zrobić coś od siebie.
Dla rodziców i świadków zrobiliśmy kolaże ze zdjęć. Za świadków mieliśmy nasze rodzeństwo (moich dwóch starszych braci i dwie młodsze siostry mojego męża) dlatego w tajemnicy przed nimi wyszperaliśmy zdjęcia z dzieciństwa, z lat młodzieńczych i aktualne. Stworzyliśmy przepiękne kolaże z mnóstwem zdjęć. Wywołaliśmy je, oprawiliśmy i zapakowaliśmy starannie opisując, który kolaż jest dla kogo.
Dodatkowo ułożyliśmy przemowę, która może nie była długa, ale zawierała słowa płynące prosto z serca do tych, którzy są dla nas najważniejsi.
Jeśli chodzi o gości weselnych to ułożyliśmy tekst pt: „zasady weselne”, który zakończyliśmy krótkimi podziękowaniami za przybycie i życzeniami udanej zabawy na przyjęciu. Kupiliśmy ozdobny papier, wydrukowaliśmy je, pozwijaliśmy w rulony i poprosiliśmy świadków o wręczenie każdej parze przybyłej na wesele po jednym egzemplarzu do zapoznania. Gdy tylko goście usiedli do stolików i zaczęli czytać śmiechu było co niemiara.
Nie ważne jest jaką formę wybierzecie lub sami wymyślicie. Istotą dobrych podziękowań jest Wasza szczerość i radość z wypowiadania słowa „dziękuję”. Zastanówcie się nad tym komu i za co chcecie podziękować i zróbcie to najlepiej jak umiecie, a jestem pewna, że łez w oczach (ale tylko tych ze szczęścia oczywiście) będą całe jeziora.
Pozdrawiam Was ciepło - Ula