Jak wybrać wiązankę ślubną

Jeszcze 20 lat temu młoda narzeczona miała do wyboru bukiet goździków, róże lub wiązankę kwiatów, które akurat były w kwiaciarni. Dziś do przedślubnego stresu związanego z kupowaniem sukienki, układaniem listy gości i prezentów dołączył problem wyboru odpowiedniej oprawy kwiatowej.
/ 08.07.2009 08:27

Współczesne panny młode mają do dyspozycji ogromną liczbę magazynów o tematyce ślubnej, przedstawiających także nowinki z dziedziny florystyki. Jak jednak nie pogubić się w gąszczu propozycji? Przygotowaliśmy dla przyszłych panien młodych krótki przewodnik.

Bukiet ślubny to niezbędny element ślubnej kreacji, stanowi dopełnienie starannie zaplanowanego wizerunku panny młodej. Wybierając bukiet, należy wziąć pod uwagę różne elementy kwiatowej kompozycji.

Wielkość i kształt bukietu

W wyborze wielkości i kształtu bukietu najważniejsza jest dbałość o proporcje. Warto wziąć pod uwagę zarówno sylwetkę panny młodej, jak i kształt i typ jej sukni. Dla drobnych, filigranowych kobiet idealne będą delikatne, finezyjne kompozycje. Okrągły kształt bukietu pozwoli optycznie poszerzyć sylwetkę. Niewysokie kobiety korzystnie wyglądają z kompozycjami tradycyjnymi – w kształcie kuli, mikrofonu lub kropli, które podkreślają urok dziewczęcej sylwetki.

Aranżacje podłużne, wzbogacone o spływające swobodnie elementy doskonale pasują osobom wysokim. Panie wysokie i szczupłe powinny jednak zdecydować się na delikatniejszą wiązankę, natomiast panny młode o kobiecych kształtach – nieco masywniejszą. Również bukiet w kształcie odwróconej kropli sprawia, że sylwetka nabiera smukłości i lekkości.

Kształt bukietu pozwala też na wyrównanie proporcji ciała. Większa, rozłożysta aranżacja pozwoli zrównoważyć szersze biodra, natomiast bukiet w kształcie odwróconej kropli lub stożka sprawi, że chłopięce biodra wydadzą się okrąglejsze. Wielkość bukietu należy też dopasować do kształtu i typu sukni ślubnej. Jeszcze do niedawna proponowano, by skromnymi wiązankami równoważyć strojną suknię, a imponującym bukietem ozdabiać kreację prostą i delikatną. Dziś trendy się odwróciły. Okazało się, że delikatna wiązanka ginie na tle bogato zdobionej kreacji, natomiast urok prostej, ascetycznej sukienki może popsuć zbyt okazały bukiet. A zestawienia kontrastowe? Sięgamy po nie, jeśli zależy nam na wykreowaniu oryginalnego efektu. Warto jednak pamiętać, że są one znacznie trudniejsze i wymagają dobrego wyczucia stylu.

Stylistyka

Stylistyka, w jakiej utrzymany jest bukiet powinna współgrać z charakterem panny młodej, pasować do jej osobowości. Osoba o romantycznej, spokojnej naturze nie będzie czuła się dobrze z awangardowym bukietem, który przykuwa uwagę wszystkich gości. Dynamiczna, nowoczesna kobieta nie wybierze natomiast klasycznej pastelowej kompozycji. Dla pań, które cenią oryginalność, inspiracją będą z pewnością propozycje florystów prezentujących trendy na każdy sezon. Wybierać można wśród aranżacji kwiatów ułożonych w torebkach, kompozycji w kształcie łuku lub wachlarza. Oryginalnym rozwiązaniem jest też zastąpienie bukietu jednym, niezwykłym kwiatem.

Coraz większą popularnością cieszą się ostatnio śluby i wesela tematyczne. Państwo młodzi mogą zdecydować się na ceremonię w stylu polskiej szlachty, american dream, orientalnym a nawet gotyckim. Tematyka wesela jest wówczas inspiracją przy wyborze bukietu, a jedyne ograniczenie stanowi fantazja nowożeńców.

Kolorystyka

Bukiet to dopełnienie wizerunku panny młodej, jego kolorystyka powinna więc harmonizować z odcieniem sukni, makijażem i innymi dodatkami. Dopasowując barwę kwiatów do typu urody panny młodej, kierujemy się takimi zasadami jak przy doborze kolorystyki stroju czy makijażu. Każda z pań z pewnością wie, w jakich kolorach wygląda korzystnie; czy jej paleta to barwy ciepłe czy zimne. Blondynki najlepiej prezentują się w pastelach, więc idealny będzie bukiet w jasnej tonacji, kremowy, różowy. Rudowłose panie mogą wybierać wśród ciepłych, nasyconych barw: żółci, pomarańczy, złamanej zieleni i brązu. Brunetkom i szatynkom pasują kolory mocne i czyste: czerwień, bordo, intensywny niebieski.

W kolorystyce bukietu powinny też pojawić się akcenty łączące go w całość z innymi elementami stroju lub makijażu. Dla niezdecydowanych wskazówką mogą być trendy sezonowe. Podobnie jak projektanci mody, floryści w każdym sezonie prezentują barwy dominujące. Na wiosnę i lato 2009 proponują jasne, rozmyte odcienie niebieskiego, zgaszone róże, szarości. Najnowszy trend to styl vintage nawiązujący do mody lat 20. i 30. Bukiety utrzymane są w tonacji pastelowej, pudrowej; pojawiają się także klasyczne kompozycje bieli i czerwieni.

Wciąż jeszcze nie wiesz jaka jest idealna wiązanka ślubna? Odpowiedź jest prosta: taka, o jakiej marzysz. To jest Twój dzień i jeśli marzysz o delikatnym, różowym bukiecie, nie warto przejmować się tym, że przyjaciółka szła do ślubu z awangardową kompozycją od najmodniejszego florysty w mieście.

Zobacz całą galerię

 

Anna Błaszczyńska
www.PocztaKwiatowa.pl

Redakcja poleca

REKLAMA