Na otrzymane zaproszenie należy odpowiedzieć możliwie jak najszybciej, najlepiej tego samego dnia, najpóźniej w ciągu 24 godzin. Do zaproszeń weselnych często dołącza się kartę na odpowiedź (którą bez zbędnej zwłoki należy odesłać).
Na niektórych zaproszeniach w dolnym rogu widnieje R.S.V.P. co jest skrótem od francuskiej formuły Repondez s'il vous plaît oznaczającej „Proszę odpowiedzieć”. Coraz częściej zastępuje się ją polską formułą „Proszę o potwierdzenie obecności”. Poniżej podane jest imię i nazwisko oraz telefon do osoby, która zajmuje się weselną listą obecności.
Na pisemne zaproszenia należy odpowiedzieć w formie pisemnej, chyba że podano numer telefonu, pod którym oczekuje się odpowiedzi. Odpowiadaj krótko i treściwie, np. „Drodzy Katarzyno i Marku! Z przyjemnością zawiadamiamy, że przybędziemy na Wasz ślub i wesele, które odbędą się sobotę 17 lipca." Pozdrawiamy Marianna i Tomasz.
Jeżeli nie przyjmujesz zaproszenia, również niezwłocznie powiadom o tym zapraszających. Powinieneś uzasadnić swoją odmowę – będzie brzmiało wiarygodniej niż gdybyś nie podał powodu. Jednak jeśli nie chcesz podawać powodu odmowy, nie tłumacz się na siłę – nikt nie może wymagać od ciebie ujawniania osobistych spraw.
Jeżeli na zaproszeniu widnieje dopisek „en cas d'empachement” (odpowiedzieć w przypadku niemożności przybycia), w przypadku przyjęcia zaproszenia zwalnia od udzielenia odpowiedzi.
Jeżeli po przyjęciu zaproszenia i potwierdzeniu swojej obecności na weselu, z pewnych powodów nie możesz pojawić się na uroczystości, niezwłocznie powiadom o tym młodą parę. Należy zrobić to osobiście – pamiętaj, że na wysyłanie listów jest już za późno, a informacja przez telefon, czy e-mail jest lekceważeniem zapraszających. To ostateczność, jeżeli Twój stan zdrowia lub sytuacja życiowa nie pozwalają na osobistą wizytę u zapraszających.