Czy wiesz jak dobrać welon do sukni ślubnej?

Welon ślubny typu kogut, c. 152 zł / fot. www.sklep.morie-stylee.pl
Wybór welonu jest tak samo ważny jak wybór sukni ślubnej. Odpowiednio dobrany podkreśla jej styl i charakter. Przyszła Panna Młoda ma prawdziwy dylemat gdy w sklepie z konfekcją ślubną musi wybrać ten jeden, najbardziej pasujący do kreacji. Oto kilka wskazówek, jak dobrać welon do sukni ślubnej.
/ 12.09.2010 11:12
Welon ślubny typu kogut, c. 152 zł / fot. www.sklep.morie-stylee.pl

Welon powinno dobierać się stosownie do koloru, zdobień i fasonu sukni, fryzury, figury i wzrostu Panny Młodej.

Kolor welonu powinien współgrać z odcieniem sukni ślubnej. Nie będzie problemu jeśli suknia jest w jednolitym kolorze, lecz jeśli ma różne odcienie, wybieramy welon w tonacji dominującej. W tym samym odcieniu co welon wybieramy również rękawiczki, buty i bukiet (warto żeby był kontrastujący, dlatego powinien zawierać tylko kolorystyczne akcenty jak w sukni).

Zdobienia welonu: jeżeli suknia jest rozbudowana i ma sporo ozdób w postaci koralików, diamencików, koronki, kwiatów, falbanek, wybieramy welon gładki, bez żadnych ozdób.

Suknia uszyta z koronki lub zawierająca elementy koronkowe wymaga welonu zupełnie gładkiego. Ewentualnie można wybrać welon z obszyciami z koronki, jednak powinien być to ten sam wzór co na sukni. Jeżeli masz problem ze znalezieniem welonu o takim samym wzorze, możesz kupić gładki welon i samodzielnie doszyć aplikacje kupione w pasmanterii lub sklepie z artykułami ślubnymi.

Gładką suknię urozmaicisz welonem z koronki lub haftowanym. Przy sukni z atłasu pięknie prezentuje się tiulowy welon z atłasową lamówką.

Długość welonu: długi welon dobrze komponuje się z suknią w kształcie tuby lub kształcie litery A (o ile nie jesteśmy niskie lub pulchne). Polecany jest szczególnie do sukni z długim trenem lub w kształcie ogona syreny (z godetem). Ale uwaga: takie połączenie dobrze wygląda tylko wtedy, gdy welon jest dłuższy niż tył sukni.

Welon krótki do ramion powinny wybrać kobiety niskie i mające krótkie włosy. Welon krótki sięgający do pasa, upinany z tyłu głowy najlepszy będzie dla kobiet o większych rozmiarach. Optycznie wysmukli sylwetkę. Ale uwaga: welon powinien układać się na plecach, nie zahaczając o ramiona. Rozkloszowany na ramiona sprawi, że będziesz wyglądała na bardziej masywną. Takie ułożenie welonu sprawdza się najlepiej w przypadku klasycznego kroju sukni – odkrytych ramionach, gorsecie i szerokim dole na kole.

Panny Młode o filigranowej figurze powinny wybrać delikatny welon sięgający maksymalnie do talii, może być rozkloszowany na ramiona, upięty nad kokiem. Zrezygnuj raczej z napuszonych welonów dwuwarstwowych – mogą cię przytłoczyć.

Wysokie kobiety powinny wybrać długi i rozbudowany welon (kilkuwarstwowy). Welony kilkuwarstwowe są bardzo praktyczne - po ceremonii w kościele można odpiąć dłuższą warstwę i na weselu bawić się w poręcznym krótszym welonie.

Upięcie welonu: upięcie welonu zależy od rodzaju fryzury. Jeżeli włosy mamy upięte w wysokiego koka, welon wpinamy poniżej. Niskie upięcie włosów wymaga osadzenia welonu powyżej niego. Pierwszy wariant polecany jest dla kobiet wysokich, które nie chcą optycznie dodać sobie centymetrów. Drugie upięcie polecane jest paniom niskim, które chciałby się optycznie podwyższyć. Dobre rozwiązanie dla kobiet, które mają bardzo wysokiego partnera i chciałyby zniwelować różnicę wzrostu.

Panny Młode z bardzo krótkimi włosami mogą mieć problem z wpięciem welonu, dlatego warto pomyśleć o jakimś efektownym zamienniku, np. drobnym toczku z woalką lub kapeluszem z dużym lub małym rondem, ozdobionym tiulowym marszczeniem, piórkami lub kwiatami.

Chłopczyce mogą całkowicie zrezygnować z ozdabiania głowy, za to zapiąć na szyi rozbudowany naszyjnik lub wpiąć w uszy efektowne długie kolczyki. Suknia w tym wypadku powinna mieć rozbudowany, nieskromnie przyozdobiony dół.

Redakcja poleca

REKLAMA