talizmany

Talizmany i amulety

Wywodzą się z tradycji różnych kultur i narodów, różnych religii i wierzeń, różnych epok i mód. Talizmany towarzyszą człowiekowi od zawsze.
/ 09.09.2008 11:55
talizmany
Od tysięcy lat mają do spełnienia tę samą misję: przyciągnąć miłość, zapewnić szczęście, ochronić od złego...

Zapewnią miłość
Każdy zna najpopularniejszy symbol miłości – serce, jednak nikt dokładnie nie wie, skąd się wziął. Dla pierwotnych myśliwych był on ponoć jedynie znakiem sukcesu. Dopiero starożytni Grecy uznali, że serce podobne jest do liry, atrybutu boga miłości Erosa. Dlatego właśnie skojarzono je z tym uczuciem. Od tego czasu w Europie, a dziś także i w Ameryce, oznacza miłość i zakochanie. Ale już np. w Afryce podobny znak symbolizuje ucieczkę i poczucie winy, a dla mieszkańców tego kontynentu najskuteczniejszym miłosnym amuletem są muszelki mandinga.

Dopomogą fortunie
Nawet tym najrozsądniejszym zdarza się odpukać w niemalowane drewno czy złapać za guzik na widok kominiarza. Bo przecież wszyscy wiemy, że to nie zaszkodzi... a może pomóc, jak talizmany, które powstały właśnie po to, by odstraszać złe moce i chronić przed pechem. Oprócz nich, jakby dla równowagi, we wszystkich kulturach świata musiały też powstać wierzenia oraz legendy dotyczące niektórych przedmiotów, które miałyby odwracać zły los. Zachowania te i amulety przyciągają więc fortunę, pieniądze i zdrowie.

Ochronią od złego
Chrześcijanie od zawsze szukali pomocy u niebieskich orędowników. Święci, do których się modlili, mieli zapewnić pomoc, ochronę przed chorobami i klęskami żywiołowymi. Święci patroni największą popularnością cieszyli się w średniowieczu. Wierzono, że potrafią skutecznie wyprosić u Boga powodzenie w życiu osobistym oraz otoczyć modlącego się wiernego opieką. Dlatego tak wielkie znaczenie przypisywano relikwiom świętych.
Traktowano je jak amulety i noszono w sakiewkach na szyi, np. włosy lub szczątki szat ulubionego patrona.

amulet05.jpg Celtowie wierzyli, że Słońce dodaje pewności siebie. Przyda ci się ona zwłaszcza na początku znajomości.


amulet05.jpg Najbanalniejszy ze wszystkich amuletów – serduszko – chroni oczywiście przed utratą miłości i kłopotami
z nią związanymi. Ale gdy masz je przy sobie, łatwiej ci też przyjąć czyjąś miłość oraz ustrzec się przed zazdrością innych.


amulet05.jpgKotki – figurki z japońskich filmów i komiksów w stylu Manga stały się ostatnio modnym wśród młodzieży gadżetem chroniącym trwałość par.
amulet05.jpg Według zasad feng shui, srebrna biżuteria może ci pomóc, kiedy zauważysz, że ukochany traci zainteresowanie twoją osobą.
amulet05.jpgKolczyki z koralików, szklanych paciorków i drucików sprawią, że poczujesz się ładniejsza, co ułatwi ci zdobycie sympatii innych.
amulet05.jpgCzerwień działa jak afrodyzjak. Jeżeli więc będziesz mieć jakiś drobiazg w tym kolorze, na pewno zwróci na ciebie uwagę nieznajomy, który wpadł ci w oko.


amulet05.jpg Jeśli w twoim związku zapodziała się gdzieś szczerość, zawieś na szyi bursztyn – znów przyciągnie dobrą energię.
amulet05.jpgKulisty czerwony koral to dla mieszkańców wysp Samoa amulet idealny, by mieć zawsze szczęście w miłości.


amulet05.jpgBiedroneczka - na spełnienie malutkich marzeń.amulet05.jpg Sam guzik nic nie znaczy, lecz jeśli spotkasz na swej drodze kominiarza, na pewno się przyda.
amulet05.jpgŻółw, tak jak żaba, kojarzony jest z dużymi pieniędzmi.


amulet05.jpgSalwadorski klucz szczęścia to pęk kolorowych wstążeczek, na których możesz wypisać życzenia, które chcesz by się spełniły.

amulet05.jpg Jeśli lubisz nosić turkusy, nie tylko dodajesz sobie urody, ale także zapewniasz powodzenie w sprawach materialnych i rodzinnych.

amulet05.jpgMonety zapewnią ci dostatek. Trzymaj je także w szufladzie obok kart bankowych.


amulet05.jpgPodkowa nie tylko przynosi szczęście, ale też chroni przed złymi mocami.

amulet05.jpg Chcesz przyciągnąć fortunę? Pieniądze trzymaj w czerwonym portfelu. Ten kolor sprawi, że nigdy nie będzie pusty.amulet05.jpg Starożytni Egipcjanie wierzyli, że ten mały chrząszcz, skarabeusz, oddala niepowodzenia.


amulet05.jpgŚwięty Krzysztof strzeże kierowców przed wypadkami na drogach.


amulet05.jpgAnkh, egipski symbol podtrzymywania życia. Pomaga we wszelkich kłopotach rodzinnych.

amulet05.jpgPaciorki i powiązane w naszyjniki sznureczki ustrzegą noszącego je właściciela od złych duchów.

amulet05.jpgTureckie Oko Proroka chroni przed „złym spojrzeniem”.


amulet05.jpg Chcesz ustrzec się chorób, noś kamienie szlachetne odpowiednie dla twojego znaku.

amulet05.jpgKolor zielony, na szlachetność uczuć. Zapewnia ochronę przed kłótniami.