Obracające się koło - pasjans

Obracające się koło - pasjans
Pasjans ten znany jest od początku XIX wieku. rozkładania jest potrzebna bystrość i pamięć. Do końca XIX wieku został wyparty przez bardziej modne pasjanse. Obecnie nie spotykany.
/ 03.02.2010 13:09
Obracające się koło - pasjans

Obracające się koło

Do gry będą potrzebne dwie pełne talie z 52 kart – razem 104 karty. Talię przerzucamy na trzynaście miejsc. Karty wykładamy w koło zgodnie z ich wartością. To są karty podstawowe. Na podstawową kładziemy karty niezależnie od koloru w porządku rosnącym i zbieramy dokładnie nie więcej, niż siedem kart (razem wyjdzie osiem kart w kupce). Na przykład, na króla zbieramy asa, dwójkę, trójkę itd. do siódemki włącznie.

Karty nie pasujące do przełożenia na podstawowe w trakcie przerzucania talii rozkładamy na dwie kupki w środku kręgu. Rozmieszczanie kart na kupki zależy od woli gracza. Górne karty kupek są grającymi. Nie możemy przekładać kart między kupkami. Pasjans wyszedł, jeżeli po jednym przerzuceniu talii wszystkie karty zostały zebrane na podstawowe. Przy tym nasze „koło” „porusza się” w kierunku przeciwnym do kierunku wskazówek zegara.

Półokrąg

W tym pasjansie, jak to wynika z nazwy, rozkładamy karty półokręgiem. Pierwszą kartę talii wykładamy na stół. Następnie w porządku rosnącym. Na przykład, pierwszą była trójka. Podczas przerzucania jako kolejną kładziemy czwórkę, później piątkę itd. Zbieranie na podstawowe jest zabronione, dopóki wszystkie podstawowe nie zostaną wyłożone. Talię przerzucamy nie więcej, niż dwa razy. Za pierwszym razem gracz rozmieszcza nie przełożone nigdzie karty na dwie kupki według swojego życzenia. Po raz drugi po prostu przerzuca. Pozostałe zasady są podobne.

  • Istnieje wariant ze zbieraniem na podstawowe niezależnie od wyjścia pozostałych kart podstawowych.
  • Istnieje wariant z jednokrotnym przerzuceniem talii na trzy kupki.
  • Istnieje wariant, w którym pierwszą kartą podstawową jest siódemka. W tym przypadku na górze zebranej kupki będzie as.
  • Istnieje wariant z wyłożeniem na początku koniecznie króla, potem damy itd. w porządku malejącym. Talię przerzucamy do trzech razy w zwykły sposób.

Źródło: Wydawnictwo Printex

Redakcja poleca

REKLAMA