Horoskopy okresowe

Horoskopy okresowe
Ten rodzaj horoskopów zwany także powrotami polega na obliczaniu symbolicznego horoskopu na dany rok lub inną jednostkę czasu dla momentu, w którym jedna z planet wraca do pierwotnego położenia natalnego.
/ 29.04.2009 15:00
Horoskopy okresowe

Teoretycznie można takie horoskopy obliczać dla dowolnych planet, ale w praktyce astrologicznej powszechnie stosowane są tylko dwa - solariusze i lunariusze.

Solariusz

W efemerydach na dany rok odnajdujemy dzień, w którym Słońce będzie miało identyczną pozycję, jak w horoskopie urodzeniowym. Jest to zwykle dzień urodzin w danym roku, ewentualnie dzień wcześniej lub później, co wynika z lat przestępnych. Stosując proporcje ustalamy godzinę, o której nastąpi dokładna koniunkcja Słońca tranzytujacego i natalnego, przy czym w tym przypadku musimy obie pozycje liczyć z dokładnością do sekund kątowych (lub dziesiętnych części minut), inaczej bowiem uzyskana godzina nie będzie wystarczająco dokładna. Dla horoskopu przykładowego na 25 urodziny Słońce będzie w koniunkcji do pozycji natalnej właśnie w dniu urodzin:

29° 07'02" Bliźniąt 00° 04' 17" Raka 29° 25'00" Bliźniąt

21.06.1987 godz. 0.00 22.06.1987 godz. 0.00 pozycja natalna
a zatem droga Słońca w ciągu doby = 0° 57'14" droga do pozycji natalnej = 0° 16' 05"

Obliczamy więc godzinę dojścia Słońca do pozycji natalnej: godzina - (16,1 x 24) / 57,2 = 7,54 = 6 h 45 m GMT

Na tę godzinę czasu Greenwich obliczamy normalny horoskop urodzeniowy. Zwykle przyjmuje się współrzędne geograficzne miejsca urodzenia, choć jest to dyskusyjne i niektórzy astrologowie obliczają solariusze i inne powroty dla miejsca aktualnego zamieszkania. Z drugiej jednak strony, nie można wówczas obliczać tego typu horoskopów dla lat przyszłych, nie wiemy bowiem gdzie będziemy mieszkać czy przebywać w przyszłości.

Wyliczony horoskop nanosimy na zewnętrzny pierścień horoskopu natalnego i porównujemy pozycje wzajemne, wyszukując aspekty i pozycje planet i kątów solariusza w domach urodzeniowych. Na solariuszu można zastosować progresje sekundarne, przesuwając planety o ich ruch dobowy (czyli do tej samej godziny dnia następnego) i odnotowując tworzone przez nie aspekty.

Szczególne znaczenie ma tu Księżyc, który przesunie się w ruchu progresywnym o ok. 13°, a więc zapewne utworzy nowe aspekty ich dokładne daty ustalamy podobnie jak przy progresjach sekundarnych.

Lunariusz

Identyczny sposób obliczania dotyczy również lunariusza, z tym tylko, że jest to horoskop na dany miesiąc księżycowy i obliczamy go dla czasu dokładnej koniunkcji Księżyca tranzytujacego i natalnego. Ponieważ Księżyc porusza się bardzo szybko, wystarczająca jest w tym przypadku dokładność obliczeń do minut kątowych. Lunariusz zwykle analizuje się łącznie z solariuszem, badając ich relacje wzajemne i z horoskopem urodzeniowym.

 

www.tarot.info.pl

www.tarot.sos.pl

Redakcja poleca

REKLAMA