tarot

Czarodziejski Tarot

Wróżenie ze szczyptą zdrowego rozsądku
/ 01.12.2008 11:14
tarot
Tarot to jeden z najbardziej tajemniczych systemów wróżenia. Nie wiadomo dokładnie, z jakiej tradycji się wywodzi. Najczęściej wiązano go z kabałą żydowską, przypisując poszczególnym kartom kolejne litery hebrajskiego alfabetu.

Współczesna talia obejmuje 78 kart i podzielona jest na dwie grupy - Wielkie Arkana - 22 karty i Małe Arkana - 56 kart. Wielkie Arkana to symboliczne postaci jak np. Mag, Papieżyca, Głupiec lub znaki - Koło Fortuny, Moc, Rydwan. Małe Arkana przypominają nieco zwykłe karty gdyż pogrupowane są wg 4 symboli - każdy z nich reprezentuje 14 kart. Te symbole to Kielichy, Denary (Monety), Buławy (Kije) i Miecze.
Na temat kart tarota napisano opasłe księgi i cieniutkie tajemne poradniki. Jeden z nich ukazał się niedawno nakładem łódzkiego wydawnictwa Ravi. Napisała go znawczyni tarota Maria Piasecka. W bardzo przystępny sposób tłumaczy znaczenie kart Arkanów Wielkich i podaje przykłady prostych wróżb, które pomagają znaleźć odpowiedź na zwykłe codzienne pytania albo podjąć znaczące decyzje bez wieloletnich studiów nad symboliką tych tajemniczych kart. Może taka wróżba to dobry pomysł na andrzejkowy wieczór i jakieś urozmaicenie pomiędzy kolejnym laniem wosku i przekładaniem butów.
W książce "Tarot - wróżenie z Arkanów Wielkich" znajdziemy omówienie kolejno wszystkich 22 kart tej grupy i przykładowe systemy wróżenia oraz interpretacje. Oto prosta wróżba z trzech kart. Taki układ stosujemy gdy oczekujemy wnikliwszej i głębszej analizy stawianego problemu.

Pierwsza karta - ogólnie zarysowuje sytuację, o którą pytasz, lub Twój stan psychiczny.
Druga karta - doradza, jak postąpić lub wskazuje co należy zrobić, by osiągnąć cel.
Trzecia karta - sugeruje, jak mogą potoczyć się sprawy.

A oto przykładowa wróżba Marii Piaseckiej:
Pytanie: Co powinnam zrobić, by w moim związków było tyle uczuć co dawniej?

Wylosowane karty: 1. Śmierć, 2. Głupiec, 3. Wisielec


Interpretacja wróżby: Wydaje się, że nie wierzysz zbytnio w to, że można jeszcze cokolwiek zrobić dla ożywienia i utrzymania Twojego związku. Miałabyś ochotę go zerwać, to właśnie symbolizuje karta Śmierć. Czy jednak nie popełniłabyś błędu (karta Głupiec)? Dobrze zastanów się, czy warto w tym momencie podejmować tak radykalne decyzje. Zrób rachunek zysków i strat. Przemyśl, jakie błędy popełniłaś Ty, a o co oskarżasz partnera. Może go zraniłaś swoim zachowaniem?
Jeśli chcesz odbudować i ożywić związek, inicjatywa musi wyjść od Ciebie (Głupiec). Działaj spontanicznie i daj partnerowi odczuć, że szczerze się cieszysz chwilami, które z nim spędzasz.
Jednak dalsze losy związku będą zależeć od tego, czy uda Ci się odkryć w nim nowe wartości i nadać mu nowy sens (karta Wisielec). Może warto odkryć wspólne zainteresowania i zrobić coś razem? Poddaj refleksji swoje podejście do miłości. Zastanów się, czym jest dla Ciebie uczucie - czy nie bywa ucieczką od rzeczywistości? (Głupiec)

Pani Maria pokazuje przykłady układów z jedną, trzema, czterema, pięcioma, a nawet dwunastoma kartami. Każdy znajdzie tam odpowiedź na nurtujące go pytania.

Marta Sobolska

Maria Piasecka "Tarot - wróżenie z Arkanów Wielkich ze szczyptą zdrowego rozsądku", Wydawnictwo RAVI, Łódź 2004