POLECAMY

Sny prorocze

Czy sny prorocze istnieją naprawdę? Czy to tylko fartowne zbiegi okoliczności? Poznaj różne opinie na ten temat!

sny proprocze

fot. Fotolia

Sny pojawiają się i znikają, wielu z nas nie zdaje sobie nawet sprawy z ich wagi. Jednak często sen nie jest tylko pustym obrazem, zdarza się, że pokazuje on to, co może się przydarzyć, choć nie musi. Trudno jednak uwierzyć laikowi, że wśród nas żyją osoby, które przewidują przyszłość. Czy to jednak jest faktycznie możliwe?

Czym są sny prorocze?

Sny prorocze są pewnego rodzaju zapowiedzią zdarzeń z przyszłości. Trudno jednak ustalić prawdziwość takich snów, dopóki dana rzecz, zjawisko faktycznie nie wydarzy się, ale już w świecie rzeczywistym. Stąd też tak trudno jest jasno stwierdzić, czy sny prorocze są faktem, czy wyłącznie iluzją. Według niektórych również zjawisko deja vu (przekonanie, że dana sytuacja wydarzyła się już wcześniej) jest przebłyskiem zapomnianego snu proroczego. 

Większość ludzi nie zdaje sobie w ogóle sprawy z tego, że mają sny prorocze. Po pierwsze, dlatego, że sam fakt istnienia takich snów wydaje się być niemożliwym. Po drugie – ogromny procent ludzi najzwyczajniej w świecie nie pamięta swoich snów, gdyż nie przywiązuje do nich większej wagi. Tymczasem wydaje się być wielce prawdopodobnym, że wiele tzw. snów proroczych jest prawdziwych. U ich podłoża leżą jednak nie siły nadprzyrodzone, ale zwykłe, ludzkie przeczucia. W śnie nasz mózg pracuje sam, pozbawiony naszej kontroli projektuje obrazy, które przypadkowo wybiera spośród miliona innych. Może się jednak okazać, że przez przypadek złożone obrazy utworzą całość całkiem logiczną, która stanie się rzeczywistością. 

Zobacz także: Sen u zwierząt

Przykład snu proroczego

Dziecko idzie z ojcem przez ciemny las. Nagle obydwoje słyszą nad sobą dziwny dźwięk. Gdy unoszą głowę okazuje się, że krąży nad nimi dziwna i przerażająca postać. Dziecko krzyczy i mocniej przytula się do swojego ojca. Ten jednak znika. Przerażone dziecko zaczyna panicznie rozglądać się wokół siebie. Widzi jednak tylko ciemne drzewa. Słyszy głos strasznej postaci nad sobą. W pewnej chwili dziecko zamiera. Widzi swojego ojca przy jakiś drzwiach. Ojciec śmieje się i zamyka za sobą drzwi. Dziecko płacze, zostaje samo w ciemnym lesie.

W jakimś czasie po tym śnie ojciec odchodzi od rodziny... Jak zinterpretować taki sen, czy można go uznać za proroczy? Trudno jest jasno stwierdzić, co leżało u podstaw takiego wyobrażenia sennego.

Sny prorocze a sen świadomy

Wielu ludzi twierdzi, że posiada dar przewidywania przyszłości. Dla nich sny prorocze są ze 100% pewnością prawdą. Przekonani o swojej wyjątkowości starają się zapanować nad swoimi wyobrażeniami sennymi za pomocą technik snu świadomego. Sen świadomy pozwala człowiekowi kontrolować widzenia senne, zachować pełną świadomość podczas śnienia. Uczą one także, jak można samemu wprowadzić się w każdej chwili w stan jasnego snu. Umiejętności te wykorzystują medium oraz różni jasnowidze. Jednak nadal zostaje pytaniem, czy ich widzenia są faktem czy tylko zmyślną sztuczką?

Polecamy: Rodzaje snów

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (79)
/3 tygodnie temu
Od wielu lat miewam sny , które się sprawdzają. Pewnego dnia obudziłam jak zawsze naszykowalam się do pracy , co do każdej sekundy wiedzialam co będę robić , pamiętam jaki poczułam głęboki nie pokój w sobie bo wszystko dzialo sie jak w snie . Nagle kolega z pracy odbiera telefon , dowiaduje sie że jego żona miala wypadek i niestety nie przeżyła .Co za ironia dzien przed praca mialam taki sen ukazujący dokladny przebieg wypadku w którym bylam ale nie moglam nic zrobic i dzien w pracy bardzo dokladny co do sekundy .Opisalam jeden sen bo za bardzo nie chce sie rozpisywac , ale mialam tych snow dużo więcej o rozstaniach, powrotach , zmianach w zyciu innych ludzi i wszystko w jakims stopniu sie sprawdzalo. Ludzki mózg jest naprawdę czyms wspaniałym gdybyśmy udalo sie nam bardziej go zrozumiec , poddać różnym badania poza normą udalo nam by sie dokonac rzeczy nie mozliwych teraz .
/4 miesiące temu
Miesiąc temu miałam wypadek samochodowy z którego wyszłam ze złamaniem Co ciekawe wcześniej dwa razy mi się to śniło. Sen dokładnie pokrywal się z rzeczywistością do wypadku doszło w tym samym miejscu i byłam tak samo ubrana. A nawet do pewnego momentu myślałam że to znowu ten sam sen i że zaraz się przebudzę.
/4 miesiące temu
Ja osobiscie uwazam, ze sny prorocze to nie zadna fantazja lub déjà wu ani zaden wymysł.. Sama mam sny, ktore miewam w kółko, jesli ma się cos wydarzyć.. Np : jesli śnią mi sie zęby, wiem, ze ktoś z rodziny lub przyjaciół umrze.. To sie sprawdza...ZAWSZE, boje sie tych snow, bo wiem, ze cos sie stanie, tylko nie wiem kiedy i komu. Nastepny przyklad to pieniadze, ktore we snie znajduje, najpierw drobne pozniej cale garści... Oznacza to, niespodziewane wydatki, i rowniez sie sprawdziło kilkanaście razy... Przykładów takich snow mam jeszcze pare...
POKAŻ KOMENTARZE (76)