POLECAMY

Sny prorocze

Czy sny prorocze istnieją naprawdę? Czy to tylko fartowne zbiegi okoliczności? Poznaj różne opinie na ten temat!

sny proprocze

fot. Fotolia

Sny pojawiają się i znikają, wielu z nas nie zdaje sobie nawet sprawy z ich wagi. Jednak często sen nie jest tylko pustym obrazem, zdarza się, że pokazuje on to, co może się przydarzyć, choć nie musi. Trudno jednak uwierzyć laikowi, że wśród nas żyją osoby, które przewidują przyszłość. Czy to jednak jest faktycznie możliwe?

Czym są sny prorocze?

Sny prorocze są pewnego rodzaju zapowiedzią zdarzeń z przyszłości. Trudno jednak ustalić prawdziwość takich snów, dopóki dana rzecz, zjawisko faktycznie nie wydarzy się, ale już w świecie rzeczywistym. Stąd też tak trudno jest jasno stwierdzić, czy sny prorocze są faktem, czy wyłącznie iluzją. Według niektórych również zjawisko deja vu (przekonanie, że dana sytuacja wydarzyła się już wcześniej) jest przebłyskiem zapomnianego snu proroczego. 

Większość ludzi nie zdaje sobie w ogóle sprawy z tego, że mają sny prorocze. Po pierwsze, dlatego, że sam fakt istnienia takich snów wydaje się być niemożliwym. Po drugie – ogromny procent ludzi najzwyczajniej w świecie nie pamięta swoich snów, gdyż nie przywiązuje do nich większej wagi. Tymczasem wydaje się być wielce prawdopodobnym, że wiele tzw. snów proroczych jest prawdziwych. U ich podłoża leżą jednak nie siły nadprzyrodzone, ale zwykłe, ludzkie przeczucia. W śnie nasz mózg pracuje sam, pozbawiony naszej kontroli projektuje obrazy, które przypadkowo wybiera spośród miliona innych. Może się jednak okazać, że przez przypadek złożone obrazy utworzą całość całkiem logiczną, która stanie się rzeczywistością. 

Zobacz także: Sen u zwierząt

Przykład snu proroczego

Dziecko idzie z ojcem przez ciemny las. Nagle obydwoje słyszą nad sobą dziwny dźwięk. Gdy unoszą głowę okazuje się, że krąży nad nimi dziwna i przerażająca postać. Dziecko krzyczy i mocniej przytula się do swojego ojca. Ten jednak znika. Przerażone dziecko zaczyna panicznie rozglądać się wokół siebie. Widzi jednak tylko ciemne drzewa. Słyszy głos strasznej postaci nad sobą. W pewnej chwili dziecko zamiera. Widzi swojego ojca przy jakiś drzwiach. Ojciec śmieje się i zamyka za sobą drzwi. Dziecko płacze, zostaje samo w ciemnym lesie.

W jakimś czasie po tym śnie ojciec odchodzi od rodziny... Jak zinterpretować taki sen, czy można go uznać za proroczy? Trudno jest jasno stwierdzić, co leżało u podstaw takiego wyobrażenia sennego.

Sny prorocze a sen świadomy

Wielu ludzi twierdzi, że posiada dar przewidywania przyszłości. Dla nich sny prorocze są ze 100% pewnością prawdą. Przekonani o swojej wyjątkowości starają się zapanować nad swoimi wyobrażeniami sennymi za pomocą technik snu świadomego. Sen świadomy pozwala człowiekowi kontrolować widzenia senne, zachować pełną świadomość podczas śnienia. Uczą one także, jak można samemu wprowadzić się w każdej chwili w stan jasnego snu. Umiejętności te wykorzystują medium oraz różni jasnowidze. Jednak nadal zostaje pytaniem, czy ich widzenia są faktem czy tylko zmyślną sztuczką?

Polecamy: Rodzaje snów

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (81)
/miesiąc temu
Od małego miewam sny które zawsze nazywałam proroczymi. Czlonkowie mojej rodziny zawsze się ze mnie śmiały i mówili mi że to tylko wymysły ale im starsza Byłam tym sny zaczynały być coraz bardziej prawdziwe.... Gdy miałam z 6/7 lat w snach widywałam tylko sceny bez żadnych dźwięków. W wieku 12 lat sny zaczęły być bardziej realistyczne, ze snów zaczęłam zapamiętywać całe rozmowy uczucia które odczuwałam wygląd i ubiór mój i osób dookoła mnie we śnie... Sny zawsze się sprawdzały czasem śniły się kilka dni przed wydarzeniem czasem czasem w nocy przed wydarzeniem.
/miesiąc temu
Nigdy nie wierzyłem i nie wierze w sily nadprzyrodzone nie wierze w boga, ale mialem w swoim zyciu kilka niepozornych zdaje sie snow w sumie to jak chodzilem by podstawowki i myslalem ze moze mi sie wydwalo zreszta byly to jakies blache sprawy typu ze kogos spotkam i bylo dokladnie tak jak w snie ake zazwyczaj byly to oaoby ktore znam wiec mogl to byc przypadek ale ostatni taki sen mialem na ooczatku roku a mam teraz 27 lat i snilo mi sie ze bylem na jakiejs hali i rozmawialem z jakims facetem ktorego wczesniej na oczy nie widzialem i wiadomo sen jak sen co sie okazalo ta sytuacja wydazyla sie kilka dni pozniej owa hala to byla moja nowa praca i nowy brygadzista nie wiem nawet jak to wytlimaczyc niby nic konkretnego ale jednak widzialem to w snie
/2 miesiące temu
Od wielu lat miewam sny , które się sprawdzają. Pewnego dnia obudziłam jak zawsze naszykowalam się do pracy , co do każdej sekundy wiedzialam co będę robić , pamiętam jaki poczułam głęboki nie pokój w sobie bo wszystko dzialo sie jak w snie . Nagle kolega z pracy odbiera telefon , dowiaduje sie że jego żona miala wypadek i niestety nie przeżyła .Co za ironia dzien przed praca mialam taki sen ukazujący dokladny przebieg wypadku w którym bylam ale nie moglam nic zrobic i dzien w pracy bardzo dokladny co do sekundy .Opisalam jeden sen bo za bardzo nie chce sie rozpisywac , ale mialam tych snow dużo więcej o rozstaniach, powrotach , zmianach w zyciu innych ludzi i wszystko w jakims stopniu sie sprawdzalo. Ludzki mózg jest naprawdę czyms wspaniałym gdybyśmy udalo sie nam bardziej go zrozumiec , poddać różnym badania poza normą udalo nam by sie dokonac rzeczy nie mozliwych teraz .
POKAŻ KOMENTARZE (78)