Niebezpieczeństwo w snach

Niebezpieczeństwo w snach
Ostatnio często śni mi się, że znajduję się w niebezpieczeństwie – przestępca biegnie za mną, ktoś chce mnie zabić albo samolot, którym lecę rozbija się. Czy takie sny są ostrzeżeniem przed jakimś złym wydarzeniem?
/ 01.04.2009 11:01
Niebezpieczeństwo w snach

Niemal każdy z nas miewa czasem sny, w których odczuwa przed czymś strach. Możemy bać się wielu rzeczy, istot lub sytuacji – od groźnego zwierzęcia, przez jadący w naszym kierunku z ogromną prędkością pociąg, po człowieka, który chce nas zastrzelić. Przykłady można wyliczać w nieskończoność.

Zdarza się, że takie sny nie pojawiają się tylko raz na jakiś czas, ale męczą nas prawie każdej nocy. Zastanawiamy się wówczas, co mogą oznaczać. Niekiedy zaczynamy nawet czuć strach przed tym, co może się wydarzyć w rzeczywistości. Jednak niepotrzebnie. Marzenia senne, które ukazują nam niebezpieczeństwo bardzo rzadko sprawdzają się na jawie. Sny takie mogą informować nas o istniejącym problemie, który nie dotyczy dokładnie tego, co widzimy we śnie. Zagrożenie jest tylko symbolem naszej sytuacji życiowej. Jednak żeby ten symbol odpowiednio odczytać, należy dokładnie przeanalizować zarówno marzenie senne (pojawiające się w nim obrazy, poszczególne elementy i osoby), jak i naszą obecną sytuację życiową.

Istnieją jednak pewne ogólne założenia dotyczące interpretacji poszczególnych obrazów sennych związanych z niebezpieczeństwem. Jeśli śnimy, że tracimy grunt po nogami, np. gdy kamienie, na których stoimy, osuwają się, w drabinie łamie się szczebelek albo wciąga nas bagno – nie jest to dobry znak. Sen o włamaniu może oznaczać natomiast, że jakaś „siła” wydostała się z naszej podświadomości i zakrada się do świadomości. Może być nią ukryta namiętność lub myśl o samobójstwie. Zagrożeniem we śnie może być również zima, która odcina nas od świata oraz innych ludzi. Jest ona symbolem samotności oraz tego, że śniący jest w jakiejś potrzebie. Inne marzenia senne związane z zagrożeniem, to te dotyczące m.in. wojny, choroby czy śmierci.

Redakcja poleca

REKLAMA