Drogi życia

Drogi życia
Często w snach pojawia się droga – niekiedy prosta, innym razem zawiła. Co może oznaczać? Jak powinno się ją interpretować?
/ 12.03.2009 12:28
Drogi życia

W marzeniach sennych droga symbolizuje najczęściej życie. Jej początek, to obraz naszych narodzin, a koniec – śmierci lub założenie sobie pewnych celów oraz ich osiągnięcie.

Czasem obraz senny ukazuje nam ścieżki, ulice i alejki, ale nas na nich nie ma. Znacznie częściej widzimy jednak naszą wędrówkę. Niezależnie jednak od tego, czy tylko patrzymy na drogę czy nią idziemy, może być ona pełna przeszkód albo pusta, dobrze znana lub tajemnicza. Pojawiające się przeszkody symbolizują wszystko, co staje nam na drodze do osiągnięcia celu, co utrudnia nam zrobienie kroku naprzód. Niekiedy taką przeszkodą jest złamane drzewo albo jakieś zwierzę. Należy zatem odnaleźć znaczenie takich obrazów.

Wędrówka po ścieżce nad przepaścią albo znalezienie się na skrzyżowaniu dróg może oznaczać trudną sytuację życiową. To, w którą stronę pójdziemy, również nie jest bez znaczenia. Prawa strona symbolizuje intelekt i męskie wartości, natomiast lewa – nieświadomość, czyli wszystko to, co jest głęboko w nas ukryte, czego się boimy lub wstydzimy.

Najbardziej optymistyczne w snach mogą być chwile, kiedy znajdujemy most czy kładkę nad wodą lub przepaścią. Takie marzenie senne symbolizuje rozwiązanie jakiejś sprawy lub odnalezienie sposobu na wyjście z trudnej sytuacji. Pozytywny charakter mają również sny, w których ktoś nam wskazuje drogę lub prowadzi nas przez nieznane ścieżki. Zawsze warto jest sprawdzić symbolikę tej istoty.

Nie zapominajmy, że podczas interpretacji snu, nie można skupiać się na jednym jego elemencie. Należy wziąć pod uwagę wszystkie znaki i obrazy, które się w nim pojawiają (krajobrazy, ludzi itd.). Dopiero bowiem poprzez połączenie ich znaczeń oraz odniesienie do swojego życia, będziemy mogli trafnie rozszyfrować znaczenie snu.

Redakcja poleca

REKLAMA