Jak zdrowo gotować dziecku

Jak zdrowo gotować dziecku
Odpowiednio przygotowane dania są łatwo strawne, a więc odpowiednie także dla niemowląt.
/ 07.08.2008 10:37
Jak zdrowo gotować dziecku
Do gorącej lub zimnej wody
To dwie różne techniki gotowania. Pierwsza polega na tym, że produkty wkładasz do zimnej wody, druga – do wrzątku. Jeśli zależy ci, by jak najwięcej ich aromatu i smaku przeszło do wywaru, włóż je do zimnej wody. Tak gotuje się np. zupy i rosół. Jarzyny wkładaj jednak do wrzątku. Dotyczy to też mięsa, jeśli chcesz, by zachowało smak.
Nasza rada. W każdym przepisie znajdziesz informacje o czasie gotowania. Zacznij go odliczać od chwili, gdy woda zacznie znowu wrzeć po włożeniu tego, co chcesz ugotować. Pamiętaj, że wysoka temperatura niszczy witaminy, więc gotowania nie przedłużaj niepotrzebnie.

Gotowanie na wolnym ogniu
To znaczy, że temperaturę wody trzeba stale utrzymywać na granicy wrzenia (zagotuj ją, włóż produkt i zmniejsz płomień). W ten sposób gotuje się ryż i kasze, świeżą lub mrożoną rybę, namoczoną uprzednio fasolę, groch, suszone owoce (wkładaj je do zimnej wody), a także jajka w koszulkach (wkładaj je do wrzątku), pulpety.
Nasza rada. Na wolnym ogniu podgrzewaj też parówki – jeśli woda silnie się gotuje, pęka skórka.

Gotowanie na parze
Użyj do tego specjalnego garnka lub metalowego koszyczka (można go kupić osobno). Taki koszyczek umieść nad wrzątkiem, bez zanurzania w wodzie. Garnek musi być przykryty. Potrawy osól dopiero po ugotowaniu. Mają one więcej witamin i soli mineralnych oraz zdecydowanie lepszy smak.
Nasza rada. Na parze możesz też odgrzewać pierogi, ryż, a także jarzyny. Jeśli boisz się, że ostygnie ci ugotowany kalafior, fasolka szparagowa lub brokuły (najlepiej byłoby je podać od razu), nie trzymaj ich w wodzie. Lepiej będzie odgrzać je właśnie na parze.

Gotowanie w kąpieli wodnej
Mały garnek lub miskę zanurz w większym, w którym gotuje się woda – powinna sięgać do 3/4 wysokości zanurzonego w niej naczynia (są specjalne naczynia do kąpieli wodnej). Tę metodę stosuje się do przygotowywania sosów, kremów, które mogą się zwarzyć lub przypalić. Rozpuszczaj tak czekoladę, ubijaj jajka z cukrem, zaciągaj żółtkami sosy.
Nasza rada. To również doskonały sposób utrzymywania temperatury potrawy. Woda w dużym naczyniu powinna być wtedy gorąca, nie wrząca.

Gotowanie w szybkowarze
Gotowanie pod ciśnieniem przebiega trzy razy szybciej niż w tradycyjny sposób. Woda osiąga wtedy wyższą temperaturę (110-120°C). Szybkowar to spory wydatek, który się jednak opłaca – można w nim ustawiać piętrowo koszyczki i gotować kilka produktów jednocześnie – oszczędność i czasu, i energii. Szczególnie przydaje się on do gotowania twardych mięs, jarzyn i zup.
Nasza rada. Nie gotuj w szybkowarze krupniku, drobnych kasz, przecierów, bo zatkają przewód w zaworze parowym. Koniecznie przestrzegaj instrukcji!

Tekst: Joanna Kieniewicz-Górska/Twoje Dziecko
Konsultacja: dr Halina Weker, dietetyk, IMiD

Redakcja poleca

REKLAMA