przesądy sylwestrowe fot. Adobe Stock, Gregory Lee

Przesądy i zwyczaje sylwestrowe, o których mogłaś nie słyszeć

Istnieją przesądy sylwestrowe i zwyczaje dotyczące tej ostatniej nocy roku. Niektórzy patrzą na nie z przymrużeniem oka, ale inni skrupulatnie, każdego roku, robią wszystko, żeby uniknąć ewentualnych skutków wszelkich przesądów. Co warto zrobić w noc sylwestrową, aby mieć szczęście w życiu i miłości?
/ 16.12.2022 14:05
przesądy sylwestrowe fot. Adobe Stock, Gregory Lee

Czy znasz zabobony sylwestrowe i przesądy, które dotyczą wieczoru i nocy noworocznej? Okazuje się, że w ten dzień można przyciągnąć do siebie szczęście, miłość i pieniądze lub przeciwnie - odepchnąć je na cały rok. Większość ludzi patrzy na sylwestrowe zabobony z lekkim przymrużeniem oka, jednak warto je znać dla samego zaspokojenia ciekawości.

Spis treści:

  1. Przesądy sylwestrowe: pranie i sprzątanie
  2. Przesądy sylwestrowe związane z pieniędzmi
  3. Przesądy sylwestrowe dla panien
  4. Przesądy sylwestrowe związane z wyglądem
  5. Inne przesądy sylwestrowe

Przesądy sylwestrowe: pranie i sprzątanie

W Sylwestra nie należy robić dużych porządków, a w szczególności zamiatać - można w ten sposób wymieść z domu całe szczęście i pomyślność na nadchodzący rokJeśli planujesz więc sprzątanie, zrób to dzień przed Sylwestrem lub dopiero 2 stycznia.

Warto pomyśleć też o zapełnieniu lodówki, pusta bowiem nie odgoni biedy w przyszłym roku. Nie rób też przed Sylwestrem prania - w ten dzień nic nie może się suszyć na suszarce czy kaloryferze. Podczas imprezy nie należy się też śpieszyć ze sprzątaniem talerzy - szybkie usunięcie resztek jedzenia może zabrać pomyślność. Nie spiesz się więc z poimprezową krzątaniną.

przesądy sylwestrowe sprzątanie

fot. Przesądy sylwestrowe: pranie i sprzątanie/Adobe Stock, Liubomir

Przesądy sylwestrowe związane z pieniędzmi

Przed zakończeniem roku warto uregulować wszelkie długi, żeby w nowy rok, nie wchodzić z problemami, a do portfela włóżmy łuskę wigilijnego karpia, żeby nie zabrakło nam pieniędzy. Można także w noc sylwestrową włożyć do prawego buta banknot o wysokim nominale.

Po północy na imprezowym stole warto postawić nową potrawę - zapewni to bogactwo na cały rok. Wspomniana już pełna lodówka także może uchronić przed problemami finansowymi w nadchodzącym roku.

Przesądy sylwestrowe dla panien

Szczególnie popularne są zabobony dla singielek. W noc sylwestrową powinny one nałożyć na siebie nową bieliznę (podobno najlepiej jeszcze z metką) i szczególnie zadbać o piękny wygląd, gdyż wróży to powodzenie u płci przeciwnej w najbliższych miesiącach.

Samotne kobiety, które wybierają się na bal Sylwestrowy, powinny nasypać do butów odrobinę maku, który w przyszłym roku ma im zapewnić całe mnóstwo adoratorów. Panny powinny także nasłuchiwać rozmów prowadzonych po północy. Pierwsze męskie imię, które usłyszą,  prawdopodobnie będzie imieniem przyszłego męża.

zabobony sylwestrowe

fot. Przesądy sylwestrowe dla panien/Adobe Stock, New Africa

Przesądy sylwestrowe związane z wyglądem

W Sylwestra warto zadbać o swój wygląd: zrobić ładny makijaż i postawić na głęboką pielęgnację. Możesz nawet zorganizować sobie domowe SPA. Zapewni to dobre samopoczucie przez cały rok, a także powodzenie u płci przeciwnej.

Jeśli chcesz cieszyć się zdrowiem, rano w Sylwestra i Nowy Rok przemyj twarz zimną wodą. Dodatkowo orzeźwi cię ona na cały dzień i zapewni energię do działania.

Inne przesądy sylwestrowe

Pomyślność w nowym roku wróżą jasne gwiazdy oraz poranne słońce na bezchmurnym niebie, a także nakręcenie zegarów tuż po północy. Dodatkowo o północy należy szeroko otworzyć okno lub drzwi, aby zaprosić do środka Nowy Rok i życzliwe duszki, a pozbyć się tego, co złe i stare.

Jeśli masz jakieś przykre wspomnienia z minionego roku, zapisz je na czerwonej kartce, a następnie spal. Możesz zrobić to nad umywalką albo miską z wodą, ale także wrzucić kartkę do kominka.

sylwestrowe zwyczaje i przesądy

fot. Zabobony sylwestrowe/Adobe Stock, Krakenimages.com

Czytaj także:
Modne sukienki na sylwestra
Jak zorganizować sylwestra w domu
Jak spędzić sylwestra we dwoje?