Barszcz wielkanocny
Niegdyś bez żurku trudno było wyobrazić sobie wielkanocną ucztę, dziś też gości na wielu stołach.
Składniki:
- 1 golonka, ok. 1 kg
- 20 dag wędzonych żeberek lub boczku wędzonego
- kromka razowego żytniego chleba
- 4 łyżki śmietany 36 proc.
- 40 dag białej kiełbasy
- 6 jajek
- 1–1,5 szklanki żuru (z butelki)
- sól
1. Golonkę i boczek opłukać, wrzucić do wody (powinna przykrywać mięso), dodać kromkę chleba, ugotować do miękkości, boczek gotować ok. godziny, golonkę ok. 3 godzin. Wyjąć z wywaru.
2. Włożyć do wywaru białą kiełbasę i wlać tyle żuru, aby zupa była odpowiednio kwaśna. Zagotować, przestudzić, wyjąć kiełbasę. Przyprawić do smaku solą (można dodać świeżo zmielony pieprz).
Zakwas na barszcz można zrobić samemu, to wcale nie jest trudne.
25 dag żytniej mąki trzeba wymieszać z 1 l przegotowanej letniej wody, przelać do słoika lub kamionkowego garnka. Na wierzchu położyć skórkę chleba, odstawić w ciepłe miejsce na 1–2 doby. Przecedzić do butelek, przechowywać w chłodnym miejscu.
Pasztet świąteczny
Bardzo lubiany przez wszystkich, kiedyś koniecznie z dodatkiem dziczyzny. Dziś mniej tłusty, ale równie smaczny.
Składniki:
- Po 60 dag mięsa z zająca i dzika (lub łopatki wieprzowej)
- po 20 dag marchwi i pietruszki
- 2 bułki
- 6 żółtek
- 0,5 l kwaśnej tłustej śmietany
- wędzona szynka lub słonina
- liście laurowe
- ziele angielskie
- gałka
- sól
- pieprz
1. Warzywa obrać, dokładnie opłukać, włożyć do garnka razem z mięsem, dodać 2 liście laurowe, kilka ziaren ziela angielskiego, zalać wodą, posolić, gotować, aż mięso będzie miękkie, wyjąć je.
2. Mięso pokroić na kawałki i trzy razy zemleć razem z wcześniej namoczonymi w mleku i odciśniętymi bułkami. Dodać żółtka, śmietanę, zmielony pieprz i gałkę muszkatołową, wyrobić na gładką masę, przyprawić.
3. Formę do pieczenia wyłożyć plastrami szynki lub słoniny, włożyć masę, wyrównać wierzch i przykryć plastrami szynki. Wstawić pasztet do piekarnika rozgrzanego do temp. 160°C, piec około 40 min.
Cielęcina z morelami
Tradycja przyrządzania mięs z suszonymi owocami liczy sobie wiele lat, warto ją kontynuować. Dania są lżejsze i zdrowsze.
Składniki:
- 1 kg cielęciny, np. łopatki
- 20 dag ryżu
- 2 łyżki masła
- 20 dag oscypka lub wędzonej mozzarelli
- 2 średnie cebule
- biały pieprz
- sól
- pół szklanki białego wina lub soku z pomarańczy
- 15 dag suszonych moreli
- natka
1. Z cielęciny wyciąć tłuszcz i błony, opłukać, starannie osączyć, ostrym nożem pokroić w plastry, lekko rozbić je dłonią. Masło rozgrzać na dużej patelni, obsmażyć plastry mięsa, przełożyć do rondla.
2. Dodać obraną i posiekaną cebulę oraz wcześniej opłukane i namoczone morele. Przyprawić pieprzem, solą, zalać winem lub
sokiem z pomarańczy, dusić ok. 20 min. Ryż ugotować na półmiękko.
3. W żaroodpornym, natłuszczonym naczyniu położyć warstwę ryżu, na nim kawałki cielęciny, zalać sosem, posypać pokrojonym w kostkę serem, zapiekać w 180OC, aż ser się rozpuści, wyjąć, posypać posiekaną natką.
Zdjęcia: Food Pictures