Istnieją trzy rodzaje wizytówek: prywatne, służbowe (urzędowe) i wspólne. Różnią się one między sobą formatem, rodzajami czcionek, układem i treścią.
Bilety prywatne
Wizytówki prywatne najczęściej występują w wymiarach mniejszych niż służbowe tj. 9x5 cm. Zazwyczaj są drukowane kursywą. Oprócz imienia i nazwiska można na nich podać jeszcze inne informacje jak: tytuł naukowy, adres, numer telefonu stacjonarnego lub komórkowego. Nie jest to jednak obligatoryjne. Ten rodzaj biletów jednak wychodzi coraz bardziej z użycia. Coraz częściej bowiem w sytuacjach prywatnych posługujemy się biletami urzędowymi.
Przykład:
dr Maria Kowalska |
dr Maria Kowalska ul. Sowia 7 |
Bilety służbowe
Przyjęło się, że wizytówki urzędowe wykonywane są w wymiarach 10x6 cm, a więc nieco większe od kart prywatnych. W zależności od zajmowanego stanowiska w firmie zapisujemy mniej lub więcej danych na wizytówce. Im wyższe nasze stanowisko tym mniej danych. I tak będąc prezesem czy dyrektorem danej firmy czy instytucji podajemy zazwyczaj tylko imię, nazwisko, tytuł naukowy, stanowisko oraz nazwę firmy lub instytucji. Pracownicy niżsi rangą powinni oprócz tych danych, podać adres firmy i numer telefonu i faksu.
Przykład:
dr Maria Kowalska Project Company |
Anna Nowak Project Company |
Bilety wspólne
Na tego rodzaju kartach znajdują sie wspólne dane męża i żony np. Anna i Paweł Nowakowie. Można również umieścić dodatkowe informacje jak: zawody, tytuły naukowe, adres zamieszkania czy numer telefonu. Rozmiar tych biletów jest taki sam jak biletów służbowych.
Przykład:
Anna i Paweł Nowakowie |
dr Anna Nowak |
Ważne! Im wizytówki prostsze i mniej ozdobne, tym bardziej eleganckie. Do ich wykonania nie warto używać papieru połyskliwego, w paski lub inne wzory. Nie warto również używać ozdobnych czcionek, gdyż te w pierwszej chwili utrudniają szybkie odczytanie danych, które są umieszczone na karcie. |
Warto jeszcze nadmienić, że format wizytówek zmienia się od początku ich pojawienia. Współczesny świat dąży do standaryzacji niemal wszystkich dziedzin życia, stąd również w dziedzinie wizytówek obserwujemy tendencję do ujednolicenia rozmiaru wszystkich wizytówek do wymiaru 9x5 cm.