Jak zajmować miejsca w samochodzie

Jak zajmować miejsca w samochodzie
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że miejsca w samochodzie mają ściśle określoną hierarchię, a sposób rozsadzenia pasażerów w samochodzie podkreśla ich rangę.
/ 17.03.2009 12:30
Jak zajmować miejsca w samochodzie

Do obowiązków kierowcy, który w swoim aucie występuje w roli gospodarza, należy umiejętne rozsadzenie gości w samochodzie. Oto hierarchia miejsc od najważniejszego:

  1. Po prawej stronie tylnej kanapy
  2. Po lewej stronie tylnej kanapy
  3. Środkowe miejsce tylnej kanapy
  4. Siedzenie obok kierowcy.

Inna hierarchia miejsc panuje podczas podróży dwóch osób, wtedy najlepszym miejscem dla pasażera jest miejsce obok kierowcy. Ważna uwaga - jeśli kierowca jest mężczyzną, a jego pasażerem jest kobieta lub osoba starsza, to przed rozpoczęciem podróży powinien otworzyć jej drzwi i pomóc zająć miejsce. Podobnie przy wysiadaniu. Jeśli kierowcą jest kobieta to w stosunku do osób starszych obowiązują ją te same obowiązki.

Dwie pary

Jeśli w samochodzie jadą dwie pary hierarchia miejsc może ulec zmianie. W sytuacji kiedy kierowcą jest kobieta, obok niej powinna usiąść również kobieta. Mężczyźni w tej sytuacji zajmą miejsca na tylnej kanapie, po lewej stronie mąż kierującej, a po prawej gość. Takie rozsadzenie pasażerów będzie sprzyjało swobodnym rozmowom zarówno pań jak i panów.

Para w taksówce

Jeśli do taksówki wsiada mężczyzna z kobietą, dobre maniery wymagają od niego, aby pomógł swojej partnerce wsiąść do samochodu. Powinien otworzyć tylnie drzwi, tak aby kobieta zajęła miejsce po prawej stronie, po czym przejść z tyłu pojazdu i zająć miejsce po lewej stronie tylniej kanapy. Jeśli natomiast ruch uliczny nie pozawala mężczyźnie na bezpieczne wejście do samochodu od strony kierowcy, kobieta powinna przesunąć się w lewo, zwalniając partnerowi miejsce. Rażącym i częstym niestety błędem jest sytuacja, gdy mężczyzna siada na przednim siedzeniu obok kierowcy, a kobieta sama z tyłu.

Redakcja poleca

REKLAMA