POLECAMY

Czy wiesz jak ustawiać szkło na stole?

Nawet podczas świątecznych spotkań z rodziną mało kto zwraca uwagę na ustawienie szkła: kieliszków, szklanek ściśle wg zasad savoir-vivre’u. Często ustawiamy szkło pośpiesznie i niestarannie, kiedy goście już są za drzwiami. Aby jednak podnieść rangę spotkania warto stosować się do 5, moim zdaniem najważniejszych, zasad odpowiedniego doboru i ustawienia szkła.
Czy wiesz jak ustawiać szkło na stole?

Kieliszki zawsze ustawiamy po prawej stronie talerza. Najlepiej jest wyobrazić sobie tarczę zegara i kieliszek ustawić na godzinie 13.00.

Szkło na stole stawiamy w takiej kolejności jak kolejność jego użycia. Takim sztandarowym, książkowym przykładem będzie kolejność: kieliszek do wódki, kieliszek do białego wina, kieliszek do wina czerwonego.

Jeśli do deseru podajemy alkohol, kieliszek powinien być podany nie od razu na początku przyjęcia, ale dopiero po podaniu kawy.

Bardzo ważnym kieliszkiem na stole, o którym na co dzień zdajemy się zapominać, jest kieliszek przeznaczony do podawania wody mineralnej. Pamiętajmy, aby ustawić go z boku talerza podstawowego, dzięki temu łatwo będzie nam sięgać po wodę w trakcie całego posiłku. Do wody zamiast kieliszków możemy też podać małe szklanki, takie same jak podaje się do soków.

Ostatnia uwaga: jeśli kieliszki nie mieszczą się w jednym rzędzie, ustawiamy je w co najwyżej dwóch rzędach – ale to będą naprawdę sporadyczne przypadki na gruncie przyjęć domowych.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)